Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Велика французька революція
14 липня 1789 року повсталі парижани штурмом взяли Бастілію, королівську тюрму-фортецю, котра уособлювала тиранію правлячої монархічної династії Бурбонів. Ця подія стала сигналом до початку Французької революції, десятиріччя політичної нестабільності і терору, знищення десятків тисяч людей.
16428
Політика
Бастілія була збудована в 1370 році як фортифікаційне укріплення для захисту Парижу від атак англійців і виконувала ці функції до 17 століття, коли її було перетворено на тюрму для "визначних" злочинців, політичних опонентів і шпигунів. Більшість із в'язнів Бастілії перебували в ній без суду по прямому наказу короля. Тридцяти метрів у висоту і оточена 25-метровим ровом, Бастілія являла собою досить помітну споруду на фоні паризького пейзажу.
Влітку 1789 року Франція швидко наближалась до революції. Попередні роки видалися неурожайними, в країні відчувалась нестача продовольства, невдоволення діями короля Людовика XVI досягло апогею. В червні Депутати третього стану Генеральних штатів, що представляли найнижчі верстви населення і духовенства, проголосили себе Національними зборами і закликали до прийняття конституції. Спочатку Людовик поставився до Національних зборів прихильно, але згодом змінив свою думку. наказав військам розігнати Збори і звільнив Жака Неккера, популярного в народі міністра-реформатора. Підбурювані опозиційними революційнми лідерами, міщани у відповідь стали чинити збройний опір властям.
Бернар-Жордан де Лоне, комендант Бастілії, побоюючись штурму, звернувся по допомогу — 7 липня гарнізон фортеці поповнився швейцарськими гвардійцями і склав 82 чоловіка. Маркіз де Сад, один з небагатьох в'язнів тюрми, намагався підбурити юрбу, що оточила Бастілію, викриками: "Вони вбивають в'язнів, ви повинні увірватись і звільнити їх". 12 липня з погано захищеного міського арсеналу в Бастілію було перевезено 250 барелів пороху. Лоне завів всіх людей у фортецю і підняв обидва вхідні мости.
13 липня з натовпу почався обстріл солдатів, що стояли на охоронних вежах, а після захоплення паризького арсеналу, тисячі людей, озброїні мушкетами, мечами та іншою зброєю, вже стали реально загрожувати штурмом. Лоне був змушений прийняти делегацію революційних лідерів, але відмовився здати фортецю. Натомість, щоб заспокоїти натовп, він заявив, що немає наміру стріляти в юрбу і показав незаряджені гармати. Це призвело до зворотньої від сподіваної реакції — новина спонукала декількох сміливців піднятися по зовнішній стіні Бастілії і опустити один з мостів. Три сотні революціонерів увірвалися у двір і після того, як вони почали опускати другий міст, Лоне віддав наказ відкрити вогонь — атаку, в котрій було вбито і поранено близько сотні людей, було відбито.
О тетій годині дня біля стін фортеці з'явилися дезертири з французької армії, озброєні п'ятьма гарматами, котрі вони націлили на Бастілію. Лоне викинув білий прапор і здався. Гармати, порох і зброя, що знаходились в Бастілії, були конфісковані повсталим натовпом, котрий звільнив усіх ... сімох в'язнів тюрми. Лоне було заарештовано Революційною радою і страчено.
Взяття Бастілії символізувало падіння монархічного режиму — підтримувані 4/5 армії, революціонери захопили владу в Парижі, а згодом і в провінції, що змусило Людовика XVI рахуватись із новообраним урядом. В 1792 році монархію було повалено, а самого короля і його дружину Марію-Антуанетту страчено на гільйотині в 1793 році. За наказом революційного уряду Бастілію було зруйновано — 6 лютого 1796 року останній камінь з ненависної тюрми був урочисто внесений до Національної асамблеї.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.
Стаття «Велика французька революція» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Європа
Нова історія

Головні події 14 липня

#ЦейДень
Все про 14 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left13 липня
15 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward