Після завершення свого другого кругосвітнього плавання у 1775 році, під час якого експедиція Джеймса Кука провела вивчення південної частини Тихого океану і досягла найпівденнішої на той час точки Землі, британське Адміралтейство поставило задачу знайти «Великий прохід», водний шлях, що з'єднує Атлантичний і Тихий океани. Незважаючи на те, що Кук вже планував вийти на пенсію і стати консультантом при підготовці цієї подорожі, він погодився її очолити особисто.
Для цієї мети Адміралтейство спорядило кораблі «Резолушн» на чолі з Куком і спеціально придбаний «Дискавері» з капітаном Чарльзом Клерком, учасником попередніх експедицій Кука. Вони нарізно вирушили у подорож з Плімута — 12 липня 1776 року відплив «Резолушн», а 1 серпня — «Дискавері» і зєдналисьу Кейптауні, звідки разом прослідували до Тасманії, Нової Зеландії і Таїті.
22 грудня 1777 року кораблі перетнули екватор і 18 січня 1778 року прибули до Гавайських островів, ставши першими європейцями, що віддвідади архіпелаг, названий Куком Сандвічевими островами на честь лорда Адміралтейства, Джона Монтегю, герцога Садвічеського. Через два тижні експедиція вирушила в напрямку Аляски. Кук пройшов Берінговою протокою, перетнув Північне полярне коло і увійшов у Чукотське море, але був змушений повернутись, оскільки натрапив на вкриті льодами води. 26 листопада 1778 року експедиція знову висадилася на Гавайях, щоб перезимувати.


Звістки про смерть Джеймса Кука і Чарльза Клерка на цей момент вже дійшли Великобританії і повернення «Резолушн» та «Дискавері» пройшло без урочистостей. Щоденники Кука і корабельний журнал, який він вів власноруч, були видані у в червні 1784 року — незважаючи на високу ціну суспільний інтерес до особистості Джеймса Кука був настільки великим, що тритомне видання на 1617 сторінках було розпродане протягом кількох днів і стало бестселером.
Коментарі
Дивіться також
• Кругосвітня подорож Френсіса Дрейка, 1580
• Відкриття Австралії, 1606
• Відкриття Нової Зеландії, 1642
• Перша кругосвітня подорож Джеймса Кука, 1768
• Загибель Джеймса Кука, 1779
• Ліліукалані — остання королева Гавайських островів, 1891
• Полярна експедиція Фрітьофа Нансена, 1883