«Чорна королева» Катерина Медічі
10 липня 1559 року по смерті Генріха II його дружина Катерина Медічі першою у Франції стала носити траур чорного кольору і не знімала його наступні 30 років, залишаючись як матір трьох королів однією з найвпливовіших осіб Франції. Як найвідоміша жінка Європи XVI століття, Катерина Медічі стала законодавицею смаків у моді та кулінарії, популяризатором нового мистецтва — балету — і одним з найбільших колекціонерів живопису свого часу.На обкладинці: Франсуа Клуе «Катерина Медічі», бл. 1555 року © Музей Вікторії та Альберта, Лондон
26144
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Катерина Марія Ромола народилась 13 квітня 1519 року у Флорентійській республіці, якою правив її батько Лоренцо II Медічі. Через місяць він помер, переживши на тиждень свою дружину, яка померла від родової гарячки, і вихованням Катерини займався спочатку її дядько, Джованні Медічі, на той час папа римський Лев X, а по його смерті — її двоюрідний дід Джуліо Медічі, який у 1523 році став папою римським Климентом VII.

Завдяки тісним стосункам папського престолу і французького короля Франциска I у дванадцятилітньому віці Катерина Медічі стала нареченою французького принца Генріха Валуа, за якого вийшла заміж 28 жовтня 1533 року. Погано освічену, зі смертю опікуна залишену без приданого, Катерину прохолодно сприймали при французькому дворі. Ситуацію змінило лише народження в 1544 році сина, якого назвали на честь діда.

Франциск I помер 31 березня 1547 року і Катерина Медічі як дружина Генріха II стала королевою Франції. Однак вона не мала ніякого впливу на державні справи, знаходячись в тіні фаворитки молодого короля Діани ді Пуатьє, яка отримала повний контроль над справами королівства. 1 липня 1559 року на лицарському турнірі спис капітана шотландської гвардії Габріеля Монтгомері попав у щілину шолома короля, вибив око і зачепив мозок. Смертельно поранений король помер 10 липня 1559 року і в знак смутку Катерина Медічі одягнула чорний траурний наряд (до неї у Франції кольором трауру вважався білий), який не знімала все своє подальше життя.

Новим королем Франції став її п'ятнадцятилітній син Франциск II, який через півтора року помер і 5 грудня 1560 року Катерина Медічі стала регентом при десятилітньому Карлі IX, який, як і його старший брат, по складу характеру не був здатен керувати державою. Це сприяло зростанню політичного впливу королеви, який вона зберегла і в роки правління свого третього сина Генріха III. Вже в похилому віці Катерина Медічі їздила по країні, намагаючись запобігти черговій релігійній війні, й владнати справи свого четвертого сина Еркюля Франсуа, який перейшов на бік гугенотів і виступив проти брата, та дочки Маргарити, учасниці численних амурних та політичних авантюр.

Зусилля Катерини Медічі зберегти рід Валуа на престолі виявилися марними — через півроку після її смерті в 1589 році Генріх III був убитий і престол Франції зайняв його багаторічний ворог Генріх Наваррський, який став засновником королівської династії Бурбонів.

Друк 7
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 10 липня

Загибель Генріха II Валуа

1559
#ЦейДень

Все про 10 липня

Події, факти, персоналії

«Мавп'ячий процес»

1925

Режим Віші

1940

Леонід Кучма — другий Президент України

1994

Павло Лазаренко — п'ятий Прем'єр-міністр України

1996