Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
«Мавп'ячий процес»
10 липня 1925 року в місті Дейтон, штат Теннессі, почався так званий "Мавп'ячий процес" над Джоном Томасом Скоупсом, 24-річним шкільним вчителем, котрий наважився викладати дітям еволюційну теорію Дарвіна.На обкладинці: Джон Томас Скоупс (в центрі) і його адвокати — Дадлі Меллоун та Кларенс Дерроу (справа)
16443
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Закон штату, котрий порушив Скоупс, забороняв навчати будь-якої теорії, що суперечить біблійній версії сотворіння світу. Після арешту він звернувся в Американську Лігу Громадянських Свобод, котра запросила захищати Скоупса відомого на той час адвоката Кларенса Сьюарда Дерроу. Обвинувачення підтримав Вільям Дженнінгс Брайян, котрий тричі, правда безуспішно, болотувався на пост президента США і був держсекретарем при президенті Вудро Вільсоні. Крім того, він був авторитетним євангелістом і доклав немало зусиль до заборони викладання теорії Дарвіна у Флориді.

10 липня почалось перше судове засідання. В місті у цей день панувала святкова атмосфера — вулицями водили двох шимпанзе, повсемісно продавали Біблії, хот-доги і лимонад, а навпроти зали суду висів плакат "Читай Біблію". Через велику кількість глядачів суд був проведений на відкритому повітрі.

Перший удар по лінії захисту наніс суддя Раульстон, котрий заборонив виклик експертів, мотивуючи це тим, що судять не закон, а людину, що його порушила. Дерроу змінив тактику і викликав у якості свого єдиного свідка самого обвинувачувача, Брайяна, намагаючись дикредитувати його інтерпретацію Біблії. Кількома непрямими питаннями адвокат змусив Брайяна визнати, що шість днів, за котрі Бог ніби-то створив Землю не слід розуміти буквально і що цей термін може тривати достатньо довго, тисячі чи й мільйони років. Це справило належне враження на кількатисячний натовп, але не на присяжних, і вони за вісім хвилин винесли вердикт — визнати Скоупса винним. Суддя ж наклав на нього мінімально можливий із штрафів за подібне порушення — 100 доларів. І хоча Брайян формально виграв процес, його позиції як авторитетного євангеліста, похитнулись — він помер 26 липня.

В 1927 році Верховний суд Теннессі скасував вердикт "Мавп'ячого суду", посилаючись на технічні нюанси, але юридично проблема була вирішена лише в 1968 році, коли Верховним Судом США аналогічний закон штату Арканзас було визнано неконституційним через порушення ним 1-ї поправки до конституції США.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-21. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Дивіться також

Відставка Отто фон Бісмарка
Особистості
Відставка Отто фон Бісмарка