сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Незалежність Аргентини
9 липня 1816 року Конгрес Об'єднаних провінцій Ріо-де-ла-Плати, який зібрався у місті Тукуман, проголосив незалежність колишнього іспанського віце-королівства і створення нової держави - Об'єднані провінції Південної Америки, яка в 1826 році була перейменована на Аргентину.
5546
Політика
Володимир Лук'янюк
У 1776 році в результаті відділення від віце-королівства Перу територій сучасних Аргентини, Болівії, Парагваю та Уругваю було утворено віце-королівство Ріо-де-ла-Плата зі столицею в місті Буенос-Айрес, колишній іспанській колонії, заснованій 2 лютого 1535 року Педро де Мендосою. Через торгові обмеження, накладені Іспанією, віце-королівство Ріо-де-ла-Плата було розвинуте досить слабо, порівняно з іншими іспанськими володіннями, в країні процвітала контрабанда, а невдоволення колоніальною владою у вигляді повстань і заворушень висловлювали як креоли, так і метиси та корінне населення. Крім того над віце-королівством постійно нависала загроза окупації з боку Португалії та Великої Британії.
Наполеонівські війни в Європі підірвали імперську владу Іспанії - 6 травня 1808 року король Фердинанд VII був змушений зректись престолу на користь брата Наполеона Жозефа Бонапарта. Це змусило іспанців розпочати власну війну за незалежність від французів, що ослабило колоніальні адміністрації в іспанських володіннях. У 1809 році чергове повстання почалось в Ла-Пасі, де група революціонерів на чолі з полковником Педро Домінго Мурільо захопила казарми і змусила губернатора залишити місто. 27 липня створена ними "Хунта, хранитель прав народу" проголосила незалежність, проте проіснувала недовго і в січні 1810 року була придушена надісланими з Перу королівськими військами.
18 травня 1810 року новини про те, що Іспанія окупована французькими військами, докотились до Буенос-Айресу, і 23 травня відкрите засідання муніципалітету міста прийняло рішення позбавити влади віце-короля Бальтазара Ідальго де Сіснероса. Через два дні була створена Перша хунта, яка розіслала по містах віце-королівства листи з проханням надіслати своїх представників, які 18 грудня створили Велику хунту і в травні наступного року колоніальна адміністрація була скасована по всьому віце-королівству.
Становлення нової держави наштовхнулось як на протиріччя між окремими провінціями, так і на загрозу інтервенції - у 1811 році незалежність від Іспанії і від влади Великої хунти проголосила провінція Парагвай, де була обрана своя хунта на чолі з Хосе де Франсія, а Східний Берег (нині - Уругвай), який на противагу Великій хунті виступав за федеративний устрій, у квітні 1811 року був окупований португало-бразильськими військами, котрі були виведені лише 13 червня 1812 року завдяки впливу і посередництву Великої Британії.
У 1813 році депутати, які представляли 50-тисячне населення Уругваю, на Генеральній конституційній асамблеї Об'єднаних провінцій Ріо-де-ла-Плати, висловилися за надання Східному Берегу автономії, що було категорично відкинуто і в решті-решт в 1815 році привело до збройного конфлікту. Після перемоги над Уругваєм Конгрес Об'єднаних провінцій Ріо-де-ла-Плати, який зібрався у місті Тукуман, 9 липня 1816 року проголосив незалежність від Іспанії та інших країн і створення нової держави - Об'єднані провінції Південної Америки, яка в 1826 році була перейменована на Аргентину.
Нездатність створити єдиний уряд і протиріччя між централістами та федералістами знову привели до посилення конфліктів між провінціями, які переслідували Аргентину до середини XIX століття: в 1825 році від Аргентини відділилась Республіка Болівар (нині Болівія), в 1828-у в результаті аргентино-бразильської війни - Уругвай, а в 1852 році і сама провінція Буенос-Айрес, котра, маючи монополію на судноплавство по ріці Ла-Плата, вважала себе достатньо багатою, щоб існувати самостійно. Лише 10 листопада 1859 року, після повної воєнної поразки Буенос-Айреса, єдність країни була відновлена.
9 липня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Фіделя Кастро
Правила життя
Правила життя Фіделя Кастро
Політика
Латинська Америка
Нова історія

Головні події 9 липня

#ЦейДень
Все про 9 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 липня
10 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward