Експедиція
Васко да Гама
Подорожі і відкриттяВолодимир Лук'янюк
8 липня 1497 року з Лісабона до Індії на чотирьох кораблях відправилась експедиція португальського мореплавця Васко да Гама. Відкритий ним морський шлях до Азії через Атлантичний та Індійський океани залишався для європейців основним аж до відкриття Суецького каналу в 1869 році.На обкладинці: Антоніо Мануель де Фонсека «Васко да Гама», 1838 рік
50753
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В XV столітті найприбутковішим видом торгівлі в Євпропі був імпорт прянощів, який практично монополізували купці Венеціанської республіки, які добирались до Індії суходолом через Близький Схід. Португалія, знаходячись на крайньому Заході Європи, була поза межами основних торгових шляхів і єдиним способом потрапити на Схід був морський. Перші експедиції вздовж африканського узбережжя були споряджені в 1410-20-х роках сином португальського короля Жуана I Енріке, який увійшов у історію як Генріх Мореплавець, — були відкриті острови Мадейра, Азорські, в 1434 році португальці досягли мису Буждур (сучасна Західна Сахара), що вважається початком епохи Великих географічних відкриттів, до середини століття — Зеленого мису, а в 1472 році Фернан ду По відкрив острови у Гвінейській затоці.

В 1482 році, вже за Жуана II, Діогу Кан відкрив устя ріки Конго і досягнув узбережжя Анголи, а його друга експедиція у 1485 році — узбережжя Намібії в районі мису Крос. По смерті Кана у 1487 році до півдня Африки відправився Бартоломеу Діаш, який першим з європейців обігнув Африку з півдня, відкрив мис Доброї Надії і вийшов у Індійський океан. В цей же час за дорученням короля Жуана II на Схід відправились Перу да Ковільян і Афонсу де Паіва, котрі суходолом добрались через Єгипет до Адена, звідки Ковільян переправився через Червоне море в Абісинію, а Паіва на найнятих в Адені кораблях досягнув Індії і побував у Гоа та Калікуті.

Успіх Діаша і повідомлення Ковільяна про існування океану на північному сході Африки дали підстави вважати можливим обігнути Африку з півдня і досягнути Індії морським шляхом. Підготовка до чергової експедиції почалась вже за нового короля Мануеля I, за дорученням якого під керівництвом Бартоломеу Діаша було збудовано дві великі каракки «Сан-Габріель» (капітан — Гонсалу Алваріш) і «Сан-Рафаель» (капітан — Паулу, старший брат Васко да Гама) з незвичними чотирикутними вітрилами, каравела «Берріу» з косими вітрилами (капітан — Ніколау Коельо) і транспортне судно для перевезення припасів під командуванням Гонсалу Нуніша. Всі вони були відмінно оснащені провізією, озброєнням, навігаційними пристроями. Серед 170 учасників експедиції, яку очолив 29-річний досвідчений капітан Васко да Гама, були професійний астроном, кращі лоцмани, перекладачі з арабської і африканських мов, а також десять засуджених злочинців для виконання непередбачених складних завдань.

8 липня 1497 року експедиція вийшла з Лісабону і в кінці листопада досягла мису Доброї Надії, обігнувши який зупинилась на узбережжі. Тут довелось спалити транспортне судно, яке не піддавалось ремонту, а значна кількість загиблих від цинги не давала можливість мати повноцінні екіпажі для всіх чотирьох кораблів. 25 грудня експедиція досягла сучасної провінції Наталь у ПАР і, продовжуючи рух на північ вздовж узбережжя Африки, в кінці лютого 1498 року підійшла до міста Момбаса, біля узбережжя якого пограбувала кілька арабських суден. В Малінді, де португальці вперше зустріли індійських купців, був найнятий досвідчений лоцман, з допомогою якого 20 травня 1498 року кораблі Васко да Гами досягли Індії.

Отримавши дозвіл на відкриття факторії, португальці, тим не менш, не змогли зацікавити своїми товарами місцевих купців і 29 серпня відплили на батьківщину, якої досягли лише через рік, втративши на зворотньому шляху ще один корабель і майже половину екіпажу. Незважаючи на відсутність торгового договору з Калікутою, Васко да Гама був зустрінутий як переможець — на його честь були влаштовані тріумфальна хода і народні гуляння, а в грудні 1498 року Мануель I присвоїв Васко да Гама дворянський титул, передав йому у спадковий феод місто Сінеш, призначив пожиттєву пенсію, а в 1502 році присвоїв звання «Адмірал морів Аравії, Персії, Індії та всього Сходу».

Успіх да Гама, котрий першим з європейців досягнув Індії морським шляхом, дав можливість Португалії у XVI стати столітті колоніальною імперією, до якої увійшли не лише володіння в Азії, а й величезні території в Африці та Південній Америці.

Друк 13
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 20 червня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 липня

Конотопська битва

1659
#ЦейДень

Все про 8 липня

Події, факти, персоналії

Полтавська битва

1709

Друга реставрація французьких Бурбонів

1815

Помер Кім Ір Сен

1994