Помер
Кім Ір Сен
В другій половині дня 8 липня 1994 року у віці 82-х років від сердечного удару помер багаторічний керівник Північної Кореї Кім Ір Сен. Його тіло в нетлінному вигляді було поміщено в меморіальному комплексі «Кімсусан» в Пхеньяні, який був обладнаний у колишній президентської резиденції.На обкладинці: Кім Ір Сен
13168
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Син сільського вчителя 34-літній Кім Ір Сен прийшов до влади у грудні 1946 році, коли був призначений головою Північнокорейського оргбюро Компартії Кореї, а в лютому наступного року за сприяння військ Радянської Армії, яка окупувала Північ Корейського півострова, очолив Тимчасовий народний комітет Північної Кореї. Після проголошення в 1948 році Корейської Народно-Демократичної Республіки він став прем'єр-міністром і взяв активну участь в підготовці війни з Південною Кореєю, яка, незважаючи на активну підтримку СРСР і КНР, у 1953 році закінчилась поразкою.

По смерті Сталіна і з початком радянсько-китайського конфлікту Кім Ір Сен став проводити політику дистанціювання від обох країн і на рубежі 1950-х — 1960-х років сформував націонал-комуністичну державну ідеологію чучхе, яка мала прийти на зміну «імпортному марксизму» і дати ідеологічне обгрунтування культу особистої влади Кім Ір Сена, що набула небачених форм після 1972 року, коли Кім Ір Сен відсвяткував шістдесятирічний ювілей і, скасувавши пост Голови Кабінету міністрів, став президентом КНДР.

В середині 1970-х років старіючий Великий Вождь, Сонце Нації, Залізний Всеперемагаючий Полководець, Маршал Могутньої Республіки, Запорука Визволення Людства прийняв рішення призначити своїм спадкоємцем старшого сина Кім Чен Іра, який після цього досить швидко зробив стрімку політичну кар'єру від заввідділом ЦК Трудової Партії Кореї до члена Політбюро і у 1980 році був офіційно проголошений спадкоємцем Кім Ір Сена, а в 1991-у став верховним головнокомандуючим Корейської Народної Армії.
Кім Ір Сен і Кім Чен Ір (справа), 1986 рік
Кім Ір Сен і Кім Чен Ір (справа), 1986 рік

Вранці 8 липня 1994 року 82-літній Кім Ір Сен пережив серцевий напад і попри зусилля кращих лікарів помер за кілька годин. Про його смерть офіційно було оголошено через 34 години одночасно із запровадженням в країні десятиденного трауру. Цього ж дня посада Президента КНДР була скасована, а Кім Чен Ір з титулом Великий керівник КНДР став фактичним правителем країни.

Забальзамоване за допомогою російських експертів тіло Кім Ір Сена було поміщене в меморіальному комплексі «Кімсусан», який був збудований в 1976 році і слугував його офіційною резиденцією. Державний похорон відбувся 17 липня за присутності кількох сотень тисяч чоловік і завершився трьома хвилинами мовчання по всій країні та оголошенням в КНДР трирічного трауру, по закінченні якого в 1997 році Кім Ір Сен став Генеральним Секретарем Трудової партії Кореї. Ще через рік, 5 вересня 1998 року, Кім Ір Сен був проголошений Вічним президентом КНДР.

9 вересня 1997 року, в день чергової річниці заснування КНДР, у країні набув чинності т. зв. «Календар чучхе», у якому рік народження Кім Ір Сена став першим роком нового літочислення; решта дат (протягом календарного року і до 1912 року) повністю відповідають Григоріанському календарю.

2 квітня 2013 року Верховні Народні Збори на своєму пленарному засіданні внесли поправку до Конституції КНДР про статус палацу «Кімсусан», перейменувавши його в Меморіальний палац Сонця.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 23 червня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 липня

Експедиція Васко да Гама

1497
#ЦейДень

Все про 8 липня

Події, факти, персоналії

Конотопська битва

1659

Полтавська битва

1709

Друга реставрація французьких Бурбонів

1815