сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Полтавська битва
В ході Північної війни 8 липня 1709 року відбулась битва під Полтавою, в якій військо шведського короля Карла XII і гетьмана Івана Мазепи зазнало нищівної поразки від армії московського царя Петра I.
На обкладинці: Полтавська битва
15422
Війни
У 1700 році Росія і її союзники Польща та Саксонія оголосили війну Швеції, в надії захопити шведські території на узбережжі Балтійсьго моря. Уже на початковому, нарвському, етапі війни Петро I викликав у Прибалтику 12-тисячний український корпус Обидоського, хоча це суперечило умовам договору України з Росією. Поразка московитів під Нарвою застала козаків під Псковом і участі в бою вони не брали.
У 1702 році Карл XII розбив військо польського короля Августа і захопив Варшаву, і за наказом Петра I гетьман Іван Мазепа вислав у Білорусь 12-тисячний корпус Миклашевського, а сам з 40-тисячним військом перейшов на Правобережжя. У 1704 році шведи здобули Львів, але під владою Івана Мазепи залишилась Волинь і Київщина. Після перенесення бойових дій у Саксонію Мазепа хоч і не надовго зайняв Львів і всю Галичину. В 1707 році Август капітулював і зрікся престолу на користь союзника шведів познанського воєводи Станіслава Лещинського. Фактично Петро I лишився сам на сам з Карлом XII.
Роки війни завдали Україні значних збитків - у боях в Білорусі загинула велика кількість козаків, окремі козацькі полки Петро I перетворив на драгунські, було зруйновано зовнішню торгівлю. Все це провіщало близьку ліквідацію автономії України.
У 1708 році, коли вся Україна була окупована російськими військами, Мазепа отримав наказ Петра I надіслати нові війська у райони бойових дій, але вирішив не виконувати його, очікуючи результатів вирішальної сутички шведів і росіян. Це було фактичним початком виступу Івана Мазепи проти Петра I. Восени 1708 року, після вступу шведів в Україну, Мазепа відкрито прийняв сторону Карла XII і оголосив про заключення договору зі шведами, згідно з котрим Україні гарантувалась "... цілісність її кордонів, непорушність вільностей, законів, прав і привілеїв". Але через стратегічні прорахунки шведського командування на півночі України, були втрачені Стародуб, Батурин, а пізніше - Чортомлинська Січ (через зраду Галагана) і містечко Переволочна. Винищивши цивільне населення, зруйнувавши козацькі укріплення, Карлові XII і Мазепі було відрізано шлях до відступу і можливість отримати допомогу від їх союзників кримських татар.
З початком травня шведи оточили Полтаву, і Карл XII поставив завдання викликати росіян на вирішальну битву. Шведи виставили 18 тисяч боєздатного війська, Петро I - 40 тисяч. Козаки в бою участі не брали. Росіяни мали удвічі більше артилерії, і крім того, через поранення, Карл XII передоручив командування генералу Реншільду, котрий припустився кількох принципових помилок. Битва, що тривала 9 годин, закінчись фатальною поразкою шведів - вони втратили близько 5 тисяч убитими і пораненими, а після невдалого відступу, під Переволочною більша частина армії капітулювала. Карл XII з рештою шведів і Мазепа з козаками змушені були шукати притулок в Туреччині.
В результаті поразки під Полтавою в ході Північної війни відбувся корінний перелом на користь Росії, а Іван Мазепа, не перживши краху свого плану, помер 22 серпня 1709 року в Бендерах.
«Цей день в історії» © 2001-18. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Війни
Битви
Україна
Європа
Нова історія

Головні події 8 липня

#ЦейДень
Все про 8 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left7 липня
9 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward