сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Федеративна Республіка
Центральної Америки
1 липня 1823 року Національні установчі збори провінцій Гватемала, Гондурас, Сальвадор, Нікарагуа та Коста-Ріка, що відбулись у місті Гватемала, проголосили створення Федеративної Республіки Центральної Америки. Вона проіснувала до 1838 року, коли Нікарагуа, а за нею Гондурас і Коста-Ріка, невдоволені політикою центрального уряду, заявили про вихід з федерації, і країну охопила громадянська війна.
На обкладинці: Прапор і герб Федеративної Республіки Центральної Америки
2745
Політика
Володимир Лук'янюк
У 1609 році іспанські колонії в Центральній Америці увійшли до складу Генерал-капітанства Гватемала, яке підпорядковувалось віце-королівству Нова Іспанія. Захоплення Іспанії Наполеоном у 1807 році сприяло поширенню ідей про незалежність в її заморських колоніях, і 16 вересня 1810 році католицький священник Мігель Ідальго-і-Костія у маленькому місті Долорес проголосив незалежність Мексики, що призвело до одинадцятирічної війни.
Після поразки іспанських військ у бою за Мехіко, 27 вересня 1821 року армія колищнього роялістського генерала Аґустина Ітурбіде увійшла в столицю і була проголошена «Декларація незалежності Мексиканської імперії». Новостворений парламент країни бажав встановити тісні зв'язки з колишньою метрополією, припускаючи, що іспанський король Фердинанд VII стане імператором Мексики, але обидві держави будуть незалежними одна від одної.
В цій ситуації 15 вересня 1821 року депутати кортесів провінцій Гватемала та Нікарагуа-і-Коста-Ріка, на які ще в 1812 році було розділене Генерал-капітанства Гватемала, прийняли «Акт про незалежність Центральної Америки» і постановили скликати наступного року Установчі збори для вирішення питання державного устрою. Тим часом 29 жовтня 1821 року Ітурбіде запропонував Центральній Америці приєднатись до Мексики і 2 січня 1822 року Тимчасова консультативна хунта більшістю голосів прийняла цю пропозицію. Відмовилась підкоритись цьому рішенню лише хунта інтенданства Сан-Сальвадор, що входило до провінції Гватемала, яка 11 січня 1822 року проголосила незалежність.
Тим часом Іспанія відмовилась визнавати незалежність своїх північноамериканських колоній, і у травні 1822 року Конгрес Мексики проголосив генерала Ітурбіде імператором під іменем Авґустин I. Це був тимчасовий захід, допоки котрийсь з європейських монархів не погодиться правити Мексикою, однак він викликав невдоволення антимонархічних фракцій, які були підтримані рядом військових.
1 грудня 1822 року генерал Антоніо Санта-Анна проголосив Мексику республікою і, коли проти Авґустина I виступили майже всі штати Мексики, 19 березня 1823 року він був змушений зректися престолу і залишити країну. Скориставшись цим, 5 квітня 1823 року зі складу Мексики вийшла Коста-Ріка, а 1 липня 1823 року Національні установчі збори провінцій Гватемала, Гондурас, Сальвадор, Нікарагуа і Коста-Ріка проголосили створення Федеративної Республіки Центральної Америки зі столицею у місті Гватемала.
Прийнята в листопаді 1824 року конституція скасовувала рабство, феодальні титули, гарантувала свободу друку, законодавча влада передавалась двопалатному парламенту, а на чолі держави став президент.
Нова країна проіснувала до 1838 року, коли Нікарагуа, а за нею Гондурас і Коста-Ріка, невдоволені політикою центрального уряду, заявили про вихід з федерації і країну охопила громадянська війна. Вона закінчилась у 1840 році з проголошенням незалежності провінції Гватемала; у лютому наступного року проголосила незалежність і провінція Сальвадор - єдина, яка на той момент залишилась у складі Федеративної Республіки Центральної Америки.
24 червня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Аварія на вокзалі Монпарнас
Фотоархів
Аварія на вокзалі Монпарнас
Політика
Америка
Латинська Америка
Нова історія

Головні події 1 липня

#ЦейДень
Все про 1 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left30 червня
2 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward