сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Повернення Гонконгу до Китаю
Опівночі 1 липня 1997 року після 156 років британського правління почалась урочиста церемонія з цієї нагоди за присутності прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера, принца Чарльза, керівника Китаю Жао Земіна і державного секретаря США Мадлен Олбрайт.
На обкладинці: Панорама Гонконгу, 2014 рік
3907
Політика
Територія сучасного Гонконгу увійшла до складу Китаю в часи правляння династії Цинь (III ст. до н. е.) і з часом стала торговим портом. Першою з європейських країн, яка проявила інтерес до Гонконгу стала Велика Британії, Ост-Індська компанія якої з XVIII століття розмістила тут і в провінції Гуанчжоу свої представництва. У 1840 році Велика Британія розпочала Першу опіумну війну проти династії Цінь за розширення торгівлі і захисту своїх торгових інтересів в Китаї. Вона закінчилась підписанням Нанкінського договору 29 серпня 1842 року, за яким Британія отримала велику контрибуцію, право вести торгівлю в китайських портах і контроль над островом Гонконг.
Через два роки на острові було засноване місто Вікторія, а сам Гонконг отримав статус колонії. Після поразки у Другій опіумній війні 1860 року, колонія розширилась за рахунок півостровів Цзюлун і Коулун, які разом із Гонконгом за договором 9 червня 1898 року були передані Великобританії в оренду на 99 років. Гонконг був оголошений вільним портом і в 1910 році був з'єднаний залізницею з материковим Китаєм.
В ході Другої світової війни Гонконг був окупований Японією з 1941 по 1945 рік. Після проголошення Китайської Народної Республіки в 1949 році, у Гонконг перемістилась більшість компаній з Шанхаю і Гуанчжоу, які рятувались від переслідування комуністичним режимом. Це сприяло зростанню чисельності населення і економічному росту. З початку 1960-х роках в Гонконзі почався індустріальний бум завдяки орієнтації промисловості на експорт, а з кінця 1970-х років Гонконг став основним інвестором в економіку материкового Китаю, який змінив свою економічну політику зі смертю Мао Цзедуна.
У 1984 році КНР і Велика Британія підписали Спільну китайсько-британську декларацію, згідно з якою в 1997 році мала відбутися передача суверенітету над усією територією Гонконгу на користь КНР зі збереженням його особливого статусу в складі КНР, що дозволить Гонконгу зберігати свої закони і високий ступінь автономії протягом як мінімум 50 років після передачі. Офіційний перехід Гонконгу під юрисдикцію КНР відбулась 1 липня 1997 року за присутності вищих китайських урядовців і членів британської королівської сім'ї.
На території колишньої британської колонії було створено Спеціальний адміністративний район, який перейшов у безпосереднє підпорядкування центральному уряду КНР. Він отримав широкі права у всіх сферах (включаючи незалежні органи законодавчої, виконавчої та судової влади), за винятком оборони і зовнішньої політики. Крім того, Китай гарантував протягом 50 років абсолютну незмінність сформованого в Гонконзі соціально-економічного ладу, в тому числі збереження гонконгського долара, статусу вільного порту і всіх раніше укладених міжнародних угод.
Сьогодні Гонконг - одна з найбільш густонаселених країн світу. Його чисельність складає 7,2 млн людей (2013) і щорічно збільшується, незважаючи на низьку народжуваність, за рахунок імігрантів; середня тривалість життя в Гонконзі в 2006 році становила 81,6 років (п'ятий показник у світі). Економіка Гонконгу грунтується на вільному ринку, низькому оподаткуванні та невтручанні держави в економіку - за показниками душового валового внутрішнього продукту і валового міського продукту Гонконг є найбагатшим містом Китаю і 25-ю країною (територією) світу за доходом на душу населення, а з 1995 року Гонконг щорічно займає перше місце у світі за рівнем економічних свобод.
Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Йосифа Сталіна
Правила життя
Правила життя Йосифа Сталіна
Політика
Азія
Новітня історія
Наш час

Головні події 1 липня 1997

#ЦейДень
Все про 1 липня 1997
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left30 червня
2 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward