Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
«Ніч смутку» Ернана Кортеса
30 червня 1520 року під час повстання проти іспанців загинув правитель ацтеків 54-річний Монтесума II, і, змушене рятуватись втечею, військо Ернана Кортеса залишило Теночтитлан, втративши частину особового складу, всю артилерію і майже всіх коней та вантаж із золотом.
15290
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Столиця ацтеків місто Теночтитлан було засноване в 1325 році племенами мисливців та збирачів на острові в центрі озера Текскоко поблизу сучасного Мехіко. Лише за століття завдяки великому прогресу в системі ведення сільського господарства навколо нього розвинулась потужна цивілізація, Ацтекська імперія, котра на момент приходу до влади в 1502 році Монтесуми II простяглася на південь до сучасної Нікарагуа. Монтесума обклав податями численні дрібні племена і підтримував жорсткий режим правління на величезній території, силою зброї придушуючи будь-які прояви невдоволення.

Молодий аристократ Ернан Кортес з'явився у Вест-Індії в 1504 році. У 1511 році він приєднався до загону конкістадора Дієго Веласкеса, який відправився на завоювання Куби і згодом був призначений її губернатором. У 1518 році в основному на кошти Кортеса була споряджена експедиція до щойно відкритого Юкатану (котрий вважався островом), яка на десяти кораблях всупереч забороні Веласкеса в листопаді відпливла на підкорення нових земель.

В лютому 1519 року Кортес висадився на узбережжі Мексиканської затоки з 500-и солдатами, сотнею моряків і 16-а кіньми. Він легко переміг місцеві племена і заснував на узбережжі місто Веракрус, головним чином для того, щоб бути обраним губернатором колонії і позбавитись підпорядкуванню Веласкесу, чиїм підлеглим він формально вважався.

У Веракрусі Кортес зайнявся підготовкою своєї армії, спалив усі кораблі, щоб запобігти можливій зраді своїх соратників, і почав просування вглиб мексиканської території. Серед племен, підкорених ацтеками, він швидко знайшов союзників, котрі підтримали його у прагнені завоювати Теночтитлан. Монтесума II, дізнавшись про завойовників, намагався підкупити Кортеса, але безуспішно, і 8 листопада 1519 року півтисячі іспанців і тисяча воїнів племені тлакскалтек без бою увійшли в Теночтитлан. Іспанці були зустріті з почестями, а Кортес зумів добитися такого впливу на Монтесуму, що фактично став правителем величезної імперії.

Держава ацтеків і похід Ернана Кортеса
Держава ацтеків і похід Ернана Кортеса

Весною 1520 року Кортес довідався, що на Юкатані висадився іспанський загін, направлений Веласкесом для його упокорення. Він залишив у Теночтитлані гарнізон із 80 солдатів і кілька сотень воїнів племені тлакскалтек, а сам з основним військом вирушив проти іспанського загону. Більшу його частину Кортесу вдалось переманити на свій бік, решту — розбити і 24 червня він повернуся в Теночтитлан з великим підкріпленням, заставши столицю в розпал повстання — за відсутності Кортеса за наказом його заступника Педро де Альварадо 22 травня під час святкувань на честь бога Тецкатліпока було вбито кілька тисяч чоловіків, жінок і дітей, у відповідь на що ацтеки обрали новим тлатоані (правителем) брата Монтесуми II Куітлауака й взяли під фактичний контроль Теночтитлан.

Кортес наказав Монтесумі II звернутись до підданих із закликом припинити повстання, однак його виступ на терасі свого палацу не справив належного враження — він був закиданий камінням і дротиками від чого, за іспанськими даними, загинув (за ацтекськими — був убитий іспанцями). Знесилені довгим походом іспанці були змушені того ж вечора 30 червня 1520 року непомітно залишити Теночтитлан з наміром перебратись у Тлапопан, міста на західному узбережжі озера Тескоко, по дорозі до якого були атаковані і втратили 154 чоловік (за деякими свідченнями — до 450-и), всю артилерію і майже всіх коней та вантаж із золотом.

Переслідувані ацтеками рештки війська Кортеса зуміли врятуватись, завдавши 7 липня 1520 року в долині Отумба нищівної поразки армії Куітлауака, — 450 іспанців завдяки добре організованій атаці 23-х кавалеристів у рукопашному бою зуміло перемогти 20-тисячне військо, втративши при цьому не більше 73-х чоловік.

Завдяки підтримці міста Тескоко і місцевого племені тлашкалан Кортесу вдалось зайняти майже всю східну частину долини Мехіко і у травні 1521 року розпочати наступ на Теночтитлан, який впав після тримісячної облоги.

Друк 2
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 30 квітня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

keyboard_arrow_left29 червня
1 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward