Друга
Балканська війна
29 червня 1913 року Болгарія без попереднього оголошення напала на Сербію, що привело до початку Другої Балканської війни за розділ Македонії. Через місяць Болгарія зазнала поразки і втратила всі завойовані під час Першої Балканської війни території, зберігши, проте, вихід до Егейського моря.На обкладинці: Болгарська артилерія, 1913 рік
31277
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У жовтні 1912 року Балканський союз у складії Болгарії, Греції, Чорногорії та Сербії розпочав війну із Османською імперією, яка закінчилась її поразкою у травні наступного року — Туреччина втратила майже всі свої володіння у Європі (крім Стамбула), котрі були поділені між Грецією, Болгарією і Сербією, а Албанія отримала формальну незалежність під фактичним протекторатом Італії та Австро-Угорщини.

Незважаючи на те, що в результаті Першої Балканської війни Болгарія отримала найбільші територіальні надбання, включаючи вихід до Егейського моря, вона залишилась незадоволонею її підсумками і заявила претензії на всю територію Македонії. У відповідь Греція і Сербія уклали оборонний союз, проте виявились зовсім не готовими до болгарського наступу, який почався 29 червня 1913 року о 3-й ранку без оголошення війни.

Скориставшись несподіванкою, того ж дня болгарська армія захопила грецьке місто Салоніки, однак подальший її наступ був зупинений сербськими військами, що прийшли на допомогу грекам, котрі за кілька днів зуміли оговтатись і 5 липня завдали болгарам нищівної поразки у битві біля міста Кілкіс. Розпочавши контрнаступ, 11 липня греки перейшли на болгарську територію і за тиждень підійшли до Софії. Скориставшись скрутною ситуації Болгарії, 12 липня проти неї виступила Румунія, а ще через два дні — Туреччина: румуни практично без опору підійшли до Софії з Північного Сходу, а турки захопили Східну Фракію і її столицю Адріанополь (нині — Едірне, Туреччина).

Опинившись у безвиході, 29 липня Болгарія погодилась оголосити перемир'я і 10 серпня підписати Бухарестський мирний договір, за яким втратила майже всі завойовані нею у Першій Балканській війні території, а також Південну Добруджу, що відійшла Румунії. Завойована Османською імперією Східна Фракія відійшла до неї згідно з окремим болгарсько-турецьким договором, підписаним 29 вересня 1913 року в Константинополі.

Крім того, в результаті Другої Балканської війни припинив своє існування Балканський союз, яким Росія так і не встигла скористатись проти Австро-Угорщини, до сфери вливу якої фактично відійшла Сербія. Сама ж Сербія, яка у двох війнах так і не отримала вихід до Адріатичного моря, радикалізувалась, заявивши свої претензії на Північну Албанію і активізувавши просербську терористичну діяльність у Боснії, наслідком якої стало вбивство у Сараєво ерцгерцога Франца Фердинанда і початок Першої Світової війни. Прагнучи реваншу, Болгарія (як і Османська імперія) в ній підтримали Австро-Угорщину і Німеччину, а не своїх колишніх союзників Сербію та Росію.

Друк 8
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 19 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 29 червня

Входження Закарпаття до складу УРСР

1945
#ЦейДень

Все про 29 червня

Події, факти, персоналії

Запровадження апартеїду в Південній Африці

1949

Ізабель Перон — президент Аргентини

1974