Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Друга Балканська війна
29 червня 1913 року Болгарія без попереднього оголошення напала на Сербію, що привело до початку Другої Балканської війни за розділ Македонії. Через місяць Болгарія зазнала поразки і втратила всі завойовані під час Першої Балканської війни території, зберігши, проте, вихід до Егейського моря.
На обкладинці: Болгарська артилерія, 1913 рік
10736
Війни
Володимир Лук'янюк
У жовтні 1912 року Балканський союз у складії Болгарії, Греції, Чорногорії та Сербії розпочав війну із Османською імперією, яка закінчилась її поразкою у травні наступного року — Туреччина втратила майже всі свої володіння у Європі (крім Стамбула), котрі були поділені між Грецією, Болгарією і Сербією, а Албанія отримала формальну незалежність під фактичним протекторатом Італії та Австро-Угорщини.
Незважаючи на те, що в результаті Першої Балканської війни Болгарія отримала найбільші територіальні надбання, включаючи вихід до Егейського моря, вона залишилась незадоволонею її підсумками і заявила претензії на всю територію Македонії. У відповідь Греція і Сербія уклали оборонний союз, проте виявились зовсім не готовими до болгарського наступу, який почався 29 червня 1913 року о 3-й ранку без оголошення війни.
Скориставшись несподіванкою, того ж дня болгарська армія захопила грецьке місто Салоніки, однак подальший її наступ був зупинений сербськими військами, що прийшли на допомогу грекам, котрі за кілька днів зуміли оговтатись і 5 липня завдали болгарам нищівної поразки у битві біля міста Кілкіс. Розпочавши контрнаступ, 11 липня греки перейшли на болгарську територію і за тиждень підійшли до Софії. Скориставшись скрутною ситуації Болгарії, 12 липня проти неї виступила Румунія, а ще через два дні — Туреччина: румуни практично без опору підійшли до Софії з Північного Сходу, а турки захопили Східну Фракію і її столицю Адріанополь (нині — Едірне, Туреччина).
Опинившись у безвиході, 29 липня Болгарія погодилась оголосити перемир'я і 10 серпня підписати Бухарестський мирний договір, за яким втратила майже всі завойовані нею у Першій Балканській війні території, а також Південну Добруджу, що відійшла Румунії. Завойована Османською імперією Східна Фракія відійшла до неї згідно з окремим болгарсько-турецьким договором, підписаним 29 вересня 1913 року в Константинополі.
Крім того, в результаті Другої Балканської війни припинив своє існування Балканський союз, яким Росія так і не встигла скористатись проти Австро-Угорщини, до сфери вливу якої фактично відійшла Сербія. Сама ж Сербія, яка у двох війнах так і не отримала вихід до Адріатичного моря, радикалізувалась, заявивши свої претензії на Північну Албанію і активізувавши просербську терористичну діяльність у Боснії, наслідком якої стало вбивство у Сараєво ерцгерцога Франца Фердинанда і початок Першої Світової війни. Прагнучи реваншу, Болгарія (як і Османська імперія) в ній підтримали Австро-Угорщину і Німеччину, а не своїх колишніх союзників Сербію та Росію.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 19 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
keyboard_arrow_left28 червня
30 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward