Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Входження Буковини
та Бессарабії до складу УРСР
28 червня 1940 року на виконання ультиматуму, висунутого Радянським Союзом Румунії, частини Червоної армії перейшли Дністер і зайняли Північну Буковину та Бессарабію, на території яких у серпні того ж року було утворено Чернівецьку та Акерманські області і Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку.
На обкладинці: Війська Червоної армії входять в Чернівці, 28 червня 1940 року
22053
Україна
Володимир Лук'янюк
В результаті поразки астро-німецького блоку в Першій Світовій війні частина колишніх територій Австро-Угорської імперії восени 1918 року увійшла до новоутворених і сусідніх держав. Зокрема на герцогство Буковина претендувала Румунія, маючи намір об'єднати його з Південною Буковиною, що входила до її складу. 3 листопада 1918-го року у Чернівцях відбулось організоване Українським Крайовим Комітетом Буковини десятитисячне віче Буковинське віче, що прийняло рішення про входження до Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), проголошеної 1 листопада у Львові. 22 січня 1919 року у складі ЗУНР Буковина увійшла до складу Української Народної Республіки, проте після її поразки у Польсько-українській війні 18 липня Буковина була окупована військами Румунії.
26 червня 1940 року на підставі Пакту Молотова-Ріббентропа між Радянським Союзом і Німеччиною, за яким Бессарабія відходили до радянської зони впливу, уряд СРСР вручив румунському посланнику у Москві ноту, в якій пропонував уряду Румунії повернути Бессарабію, підкресливши, що це питання "органічно пов'язане з питанням про передачу Радянському Союзові тієї частини Буковини, населення якої в своїй величезній більшості пов'язане з Радянською Україною як спільністю історичної долі, так і спільністю мови і національного складу".
Не отримавши конкретної відповіді, наступного дня Румунії була передана ще одна нота, в якій ультимативно пропонувалось "протягом 4 днів, починаючи з 2 годин дня за московським часом 28 червня, румунським військам очистити територію Бессарабії і північної частини Буковини". Не маючи підтримки Німеччини, Румунія змушена була прийняти ці умови і 28 червня 1940 року частини Червоної армії під командуванням Георгія Жукова перейшли Дністер та встановили контроль над містами Чернівці, Хотин, Кишинів, Ізмаїл та Акерман.
2 серпня 1940 року Верховна Рада СРСР прийняла Закон про включення до складу УРСР Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії; іншим законом цього ж дня було ліквідовано Молдавську Автономну Радянську Соціалістични Республіку в складі УРСР і на її основі, а також шістьох повітів Бессарабії, створено Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку зі столицею в Кишиневі.
7 серпня 1940 року рішенням VII-ї сесії Верховної Ради УРСР створено Чернівецьку, до якої увійшла Північна Буковина та Хотинський повіт Бессарабії, та Акерманську області на основі Акерманського та Ізмаїльського повітів. У грудні того ж року Акерманська область була перейменована в Ізмаїльську, яка проіснувала до 15 лютого 1954 року, коли увійшла до складу Одеської області.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 09 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Україна
Європа
Новітня історія

Головні події 28 червня

#ЦейДень
Все про 28 червня
Події, факти, персоналії
#ЦейДень
Все про 28 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 червня
29 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward