сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Входження Буковини
та Бессарабії до складу УРСР
28 червня 1940 року на виконання ультиматуму, висунутого Радянським Союзом Румунії, частини Червоної армії перейшли Дністер і зайняли Північну Буковину та Бессарабію, на території яких у серпні того ж року було утворено Чернівецьку та Акерманські області і Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку.
На обкладинці: Війська Червоної армії входять в Чернівці, 28 червня 1940 року
14958
Україна
Володимир Лук'янюк
В результаті поразки астро-німецького блоку в Першій Світовій війні частина колишніх територій Австро-Угорської імперії восени 1918 року увійшла до новоутворених і сусідніх держав. Зокрема на герцогство Буковина претендувала Румунія, маючи намір об'єднати його з Південною Буковиною, що входила до її складу. 3 листопада 1918-го року у Чернівцях відбулось організоване Українським Крайовим Комітетом Буковини десятитисячне віче Буковинське віче, що прийняло рішення про входження до Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), проголошеної 1 листопада у Львові. 22 січня 1919 року у складі ЗУНР Буковина увійшла до складу Української Народної Республіки, проте після її поразки у Польсько-українській війні 18 липня Буковина була окупована військами Румунії.
26 червня 1940 року на підставі Пакту Молотова-Ріббентропа між Радянським Союзом і Німеччиною, за яким Бессарабія відходили до радянської зони впливу, уряд СРСР вручив румунському посланнику у Москві ноту, в якій пропонував уряду Румунії повернути Бессарабію, підкресливши, що це питання "органічно пов'язане з питанням про передачу Радянському Союзові тієї частини Буковини, населення якої в своїй величезній більшості пов'язане з Радянською Україною як спільністю історичної долі, так і спільністю мови і національного складу".
Не отримавши конкретної відповіді, наступного дня Румунії була передана ще одна нота, в якій ультимативно пропонувалось "протягом 4 днів, починаючи з 2 годин дня за московським часом 28 червня, румунським військам очистити територію Бессарабії і північної частини Буковини". Не маючи підтримки Німеччини, Румунія змушена була прийняти ці умови і 28 червня 1940 року частини Червоної армії під командуванням Георгія Жукова перейшли Дністер та встановили контроль над містами Чернівці, Хотин, Кишинів, Ізмаїл та Акерман.
2 серпня 1940 року Верховна Рада СРСР прийняла Закон про включення до складу УРСР Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії; іншим законом цього ж дня було ліквідовано Молдавську Автономну Радянську Соціалістични Республіку в складі УРСР і на її основі, а також шістьох повітів Бессарабії, створено Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку зі столицею в Кишиневі.
7 серпня 1940 року рішенням VII-ї сесії Верховної Ради УРСР створено Чернівецьку, до якої увійшла Північна Буковина та Хотинський повіт Бессарабії, та Акерманську області на основі Акерманського та Ізмаїльського повітів. У грудні того ж року Акерманська область була перейменована в Ізмаїльську, яка проіснувала до 15 лютого 1954 року, коли увійшла до складу Одеської області.
9 травня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Джона Рокфеллера
Правила життя
Правила життя Джона Рокфеллера
Україна
Європа
Новітня історія

Головні події 28 червня

#ЦейДень
Все про 28 червня
Події, факти, персоналії
28 червня 1919 року, рівно через п'ять років після вбивства австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда у Дзерка..
1919
keyboard_arrow_left27 червня
29 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward