сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Версальський договір
28 червня 1919 року, рівно через п'ять років після вбивства австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда у Дзеркальному залі Версалю підписано договір, який офіційно завершив Першу Світову війну на край невигідних для Німеччини умовах. Крім втрати колоній і озброєння, її армія зазнавала значного скорочення, а на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.
14803
Політика
Володимир Лук'янюк
Після того як 30 жовтня 1918 року участь у Першій Світовій війні припинила Османська імперія, останній союзник Німеччини, цілком реальною стала загроза перенесення військових дій на територію Німеччини. Це змусило її звернутись до США про початок мирних переговорів. Вони завершились 11 листопада 1918 року, коли у Комп'єнському лісі, в штабному вагоні командуючого військами Антанти французького маршала Фоша німецька делегація на чолі зі статс-секретарем закордонних справ Ерцбергером підписала перемир'я, запропоноване союзним командуванням. При цьому не був присутнім жоден німецький офіцер, оскільки генералітет і рейхсканцлер не хотіли брати на себе відповідальність за поразку.
Територіальні втрати Німеччини в Європі
Територіальні втрати Німеччини в Європі
18 січня 1919 року 27 країн-переможців скликали у Парижі мирну конференцію для вироблення і підписання мирних договорів з державами, переможеними в Першій світовій війні. На неї не були запрошені представники Росії, оскільки у 1918 році вона підписала з Німеччиною сепаратний Брест-литовський мирний договір, а Німеччина і її союзники були допущені до роботи в конференції лише після того, як проекти мирних договорів з ними вже були підготовлені. Основну роботу з підготовки документів виконували голови урядів і міністри закордонних справ п'яти основних країн-переможців - Великобританії, Франції, США, Італії та Японії. Після того як були відхилені територіальні претензії Італії і Японії, робоча група скоротилась до представників лише трьох країн.
Паризька конференція виробила рішення підготувати окремі договори з Австрією, Болгарією, Німеччиною, Османською імперією і Угорщиною. Після тривалих нарад 28 червня 1919 року Версальський договір з Німеччиною підписали США, Британська імперія, Франція, Італія, Японія, Бельгія, Болівія, Бразилія, Еквадор, Гаїті, Гватемала, Греція, Куба, Ліберія, Нікарагуа, Панама, Перу, Польща, Португалія, Югославія, Румунія, Сіам, Хіджаз, Уругвай і Чехословаччина.
Версальський договір набув чинності 10 січня 1920 року після його ратифікації Німеччиною, Великобританією, Італією, Японією і Францією. Сенат США відмовився ратифікувати даний договір із-за небажання зв'язувати себе участю в Лізі Націй, в якій на той момент переважав вплив Великобританії і Франції та статут якої був складовою частиною Версальського мирного договору; у серпні 1921 року США уклали з Німеччиною окремий договір, практично ідентичний Версальському за виключенням статей, що стосуються Ліги Націй. За умовами Версальського договру Німеччина втратила 13% своєї території, всі заморські колонії, визнавала незалежність Польщі і Чехословаччини у нових кордонах, зобов'язувалась поважати суверенітет Австрії, її армія зазнавала значного скорочення, все озброєння конфісковувалось і на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.
З Австрією країни-переможці підписали Сен-Жерменський договір (10 вересеня 1919 року), з Болгарією - Нейїський мирний договір (27 листопада 1919 року), Угорщиною - Тріанонський договір (4 червня 1920 року), Османською імперією - Севрський мирний договір (10 серпня 1920 року).
Виплати Німеччини за Версальським договором припинилися після приходу до влади Гітлера, і були знову відновлені в 1953 році; остання виплата була здійснена Німеччиною 3 жовтня 2010 року траншем у 70 мільйонів євро.
6 травня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.
Стаття «Версальський договір» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Дивіться також

Черчілль у Берліні
Фотоархів
Черчілль у Берліні
Політика
Перша Світова війна
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 28 червня

#ЦейДень
Все про 28 червня
Події, факти, персоналії
28 червня 1919 року за політично вмотивованим вироком військового суду розстріляний полковник Армії УНР Петро Б..
1919
keyboard_arrow_left27 червня
29 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward