сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда
28 червня 1914 року в Сараєво сербським терористом убито спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога і його дружину герцогиню Софію Гогенберг, що стало формальним приводом до початку Першої Світової війни.
На обкладинці: Франц Фердинанд Габсбург
19434
Політика
За берлінською угодою 1878 року Австро-Угорщина отримала мандат на окупацію та адміністрування Боснії та Герцеговини, при збереженні формального суверенітету Османської імперії. При цьому як в Сербії, яка нещодавно отримала незалежність, так і в Боснії існував ряд таємних терористичних організацій, які ставили за мету приєднати ці землі до сусідньої Сербії.
Ерцгерцог Франц Фердинанд, спадкоємець австро-угорського престолу, перебував у Боснії з інспекцією імперських військ і цього дня мав ознайомчу поїздку по місту. Переміщуючись у відкритому автомобілі з невеликою кількістю охорони, він був атакований сербським націоналістом Недєлькою Кабріновичем, котрий кинув в автомобіль бомбу. Франц Фердинанд зумів викинути її з авто, але вибух бомби привів до чиленних поранень серед випадкових перехожих.
Цього ж дня ерцгерцог з дружиною Софією їхали вулицями Сараєво і, водій, збившись з маршруту, попав у затор на вулиці, котра, за іронією долі, носила ім'я дядька Фердинанда імператора Франца Йосифа. Тут випадково перебував 19-річний студент Гаврило Принцип, котрий побачивши, що машина сповільнила рух, вихопив пістолет і двічі вистрілив у ерцгерцога. Перша куля поранила Софію, друга - Фердинанда. Через декілька днів вони обоє померли.
На місці замаху Принцип намагався застрілитись, але люди, що підбігли, відібрали у нього пістолет і побили настільки жорстоко, що у в’язниці йому довелось ампутувати руку. Він був засуджений до 20 років ув’язнення і помер у в’язниці від туберкульозу 28 квітня 1918 року.
В ході розслідування було встановлено, що до замаху на ерцгерцога причетні сербські посадові особи, Австро-Угорщина поклала вину за напад на уряд Сербії і спробувала використати цей інцидент як привід для придушення слов'яського націоналізму на своїх територіях. Однак Росія виступила на боці Сербії і оголошення війни було відкладене до отримання запевнення з боку Німеччини про підтримку в разі інтервенції Росії. 28 серпня Автро-Угорщина оголосила Сербії війну, і протягом тижня Росія, Бельгія, Франція, Британія і Сербія з одного боку і Австро-Угорщина та Німеччини з іншого були втягнуті у військовий конфлікт, котрий переріс у Першу Світову війну.
«Цей день в історії» © 2001-18. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Пабло Пікассо
Правила життя
Правила життя Пабло Пікассо
Політика
Особистості
Перша Світова війна
Європа
Нова історія

Головні події 28 червня

#ЦейДень
Все про 28 червня
Події, факти, персоналії
28 червня 1919 року за політично вмотивованим вироком військового суду розстріляний полковник Армії УНР Петро Б..
1919
keyboard_arrow_left27 червня
29 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward