Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Заповіт Джеймса Смітсона
27 червня 1829 року в Генуї після довгої хвороби помер англійський вчений Джеймс Смітсон, котрий заповів всю свою власність США, країні, в котрій він ніколи не був, і побажав, щоб на його кошти у Вашингтоні були засновані Смітсонівський інститут, національний університет, публічна бібліотека чи обсерваторія.
На обкладинці: Генрі-Джозеф Джонс «Джеймс Смітсон», 1816 рік
5937
Європа
Джеймс Смітсон народився у Парижі близько 1765 року і був незаконно народженою дитиною багатої вдови Елізабет Мейсі і Г'ю Смітсона (Персі), герцога Нортумберленда. У 1786 році Джеймс закінчив Пемброк-коледж в Оксфорді, здобувши ступінь магістра. Він займався хімією, мінералогією, дослідженням природних явищ, написав з цих питань 27 наукових робіт. Після смерті матері він став заможною людиною, подорожував Європою і ніколи не був одружений.
Джеймс Смітсон помер 27 червня 1829 року в Італії в 1829 році і заповів всю свою власність народу Сполучених Штатів Америки, країні, в котрій він ніколи не був, і побажав, щоб на його кошти у Вашингтоні були засновані інститут, національний університет, публічна бібліотека чи обсерваторія для «збільшення і поширення знань».
В 1836 році спадок був прийнятий США і склав, буквально, 11 ящиків, в котрих знаходилось 104 960 золотих соверенів, 8 шиллінгів і 7 пенсів, колекція мінералів, бібліотека і науковий архів. Після переплавки золота його вартість склала 500 тисяч доларів (більше 10 мільярдів доларів за курсом 2010 року). 10 серпня 1846 року, після десяти років дебатів з приводу того, як краще використати спадщину Джеймса Смітсона, Конгрес США прийняв рішення відкрити Смітсонівський інститут, перший заклад із системи наукових і музейних центрів, до якого сьогодні входять 19 музеїв, галерей (включаючи Національні музеї Історії природознавства, Зоологічний парк, Портретна галея, Музей авіації та космонавтики) і бібліотек по всьому світу.
Нині — найбільший музейний комплекс у світі. Він має тісні зв'язки з іншими 168 музеями в 39 штатах, Панамі та Пуерто-Ріко, куди Смітсонівський інститут передав експонати у довготривалу оренду. Щороку Смітсонівський інститут проводить безліч пересувних виставок — зокрема у 2008 році він провів 58 подібних виставок у 510 містах США. Всі музеї Смітсонівського інституту, які щороку відвідує понад тридцять мільйонів чоловік, є безкоштовними і фінансуються як із спеціального фонду, так і урядом США.
У 1901 році в центральній будівлі Смітсонівського інституту, яка на сьогоднішній день є інформаційним центром для всіх, хто відвідує музей, були поховані останки і самого Джеймса Смітсона, привезені з Англії.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Ліквідація Усами бен Ладена
Особистості
Ліквідація Усами бен Ладена
Європа
Особистості
Нова історія

Головні події 27 червня

#ЦейДень
Все про 27 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 червня
28 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward