Заповіт
Джеймса Смітсона
27 червня 1829 року в Генуї після довгої хвороби помер англійський вчений Джеймс Смітсон, котрий заповів всю свою власність США, країні, в котрій він ніколи не був, і побажав, щоб на його кошти у Вашингтоні були засновані Смітсонівський інститут, національний університет, публічна бібліотека чи обсерваторія.На обкладинці: Генрі-Джозеф Джонс «Джеймс Смітсон», 1816 рік
8409
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Джеймс Смітсон народився у Парижі близько 1765 року і був незаконно народженою дитиною багатої вдови Елізабет Мейсі і Г'ю Смітсона (Персі), герцога Нортумберленда. У 1786 році Джеймс закінчив Пемброк-коледж в Оксфорді, здобувши ступінь магістра. Він займався хімією, мінералогією, дослідженням природних явищ, написав з цих питань 27 наукових робіт. Після смерті матері він став заможною людиною, подорожував Європою і ніколи не був одружений.

Джеймс Смітсон помер 27 червня 1829 року в Італії в 1829 році і заповів всю свою власність народу Сполучених Штатів Америки, країні, в котрій він ніколи не був, і побажав, щоб на його кошти у Вашингтоні були засновані інститут, національний університет, публічна бібліотека чи обсерваторія для «збільшення і поширення знань».

В 1836 році спадок був прийнятий США і склав, буквально, 11 ящиків, в котрих знаходилось 104 960 золотих соверенів, 8 шиллінгів і 7 пенсів, колекція мінералів, бібліотека і науковий архів. Після переплавки золота його вартість склала 500 тисяч доларів (більше 10 мільярдів доларів за курсом 2010 року). 10 серпня 1846 року, після десяти років дебатів з приводу того, як краще використати спадщину Джеймса Смітсона, Конгрес США прийняв рішення відкрити Смітсонівський інститут, перший заклад із системи наукових і музейних центрів, до якого сьогодні входять 19 музеїв, галерей (включаючи Національні музеї Історії природознавства, Зоологічний парк, Портретна галея, Музей авіації та космонавтики) і бібліотек по всьому світу.

Нині — найбільший музейний комплекс у світі. Він має тісні зв'язки з іншими 168 музеями в 39 штатах, Панамі та Пуерто-Ріко, куди Смітсонівський інститут передав експонати у довготривалу оренду. Щороку Смітсонівський інститут проводить безліч пересувних виставок — зокрема у 2008 році він провів 58 подібних виставок у 510 містах США. Всі музеї Смітсонівського інституту, які щороку відвідує понад тридцять мільйонів чоловік, є безкоштовними і фінансуються як із спеціального фонду, так і урядом США.

У 1901 році в центральній будівлі Смітсонівського інституту, яка на сьогоднішній день є інформаційним центром для всіх, хто відвідує музей, були поховані останки і самого Джеймса Смітсона, привезені з Англії.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 27 червня

Чорна рада у Ніжині

1663
#ЦейДень

Все про 27 червня

Події, факти, персоналії

Повстання на броненосці «Потьомкін»

1905

«Битва у Берні»

1954

Підписання економічної частини Угоди про асоціацію України та ЄС

2014