сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Незалежність Словенії і Хорватії
25 червня 1991 року на підставі проведених референдумів Словенія і Хорватія проголосили незалежність від Югославії, що стало формальним поштовхом до початку війн в Югославії, які тривали десять днів і п'ять років, відповідно. У 1992 році обидві держави були визнані міжнародною спільнотою і стали членами Організації Об'єднаних Націй.
На обкладинці: Прапор і герби Хорватії (зліва) та Словенії
6362
Політика
Володимир Лук'янюк
По завершенні Другої Сітової війни в Югославії була ліквідована монархія і 29 листопада 1945 року проголошена Демократична Федеративна Югославія, перейменована наступного року у Федеративну Народну Республіку Югославія (ФНРЮ), до складу якої увійшли шість республік та два автономних краї. Після смерті її багаторічного керівника Йосипа Броз Тіто у 1980 році, в країні посилились міжнаціональні конфлікти, що привели до політичної кризи. Вона поширились і на монопольно правлячу партію Союз комуністів Югославії, яка припинила своє існування в січні 1990 року.
На перших багатопартійних виборах, що пройшли в квітні-травні 1990 року, у Хорватії і Словенії перемогли партії, що сповідували принципи етнонаціональної побудови держави. Вони заявили про намір боротись за вихід своїх республік зі складу Югославії і в липні 1990 року в Словенії і Хорватії були прийняті Декларації про суверенітет, які проголошували обмеження на дію конститції Югославії на своїх територіях.
На референдумі 23 грудня 1990 року за незалежність Словенії висловилось 88,5%, а на аналогічному у Хорватії, проведеному 19 травня 1991 року, - 94% жителів республік (у Хорватії референдум бойкотувала більшість сербів, зокрема на території їх компактного проживання у Сербській Країні, яка у квітні проголосила автономію). На підставі цих результатів 25 червня 1991 року парламенти Словенії і Хорватії синхронно оголосили про свою незалежність і вихід зі складу Югославії.
У відповідь керівництво Югославії спробувало взяти від воєнний контроль повітряний простір і кордон Словенії та підрозділи югославської армії, розміщені на території республіки. Наштовхнувшись на збройну протидію словенських сепаратистів, які за десять днів інтенсивних боїв захопили більшість прикордонних пунктів з Австрією та Італією, збити вертоліт, знищити шість югославських танки та захопити у полон близько 5 тисяч югославських військових, Югославія погодилась на пропозицію Словенії припинити збройне протистояння.
7 липня 1991 року представниками Словенії, Хорватії та СФРЮ за посередництва Європейського Союзу була підписана т. зв. Бріонська угода, за якою Словенія і Хорватія зобов'язувались на три місяці призупинити вступ у дію декларацій про незалежність, а Югославія - протягом тижня вивести армію із Словенії. Члени Європейського Союзу визнали незалежність Словенії і Хорватії 15 січня 1992 року, а 22 травня 1992 року вони стали членами Організації Об'єднаних Націй. Цього ж року зі складу Югославії вийшли ще дві республіки - Боснія і Герцеговина та Македонія.
Після невдалої спроби зберегти Словенію у складі Югославії її керівництво зосередило всі зусилля на протидії сепаратистським намірам Хорватії - до кінця серпня 1992 року третина її території знаходилась під контролем югославської армії і сербських сепаратиських збройних формувань. Незважаючи на відсутність власної армії і міжнародне ембарго на поставки зброї, спротив ховатської поліції і національної гвардії привів до тривалої війни, яка закінчилась пермогою Хорватії, котра зберегла у своєму складі всі території в адмінстративних кордонах республіки у складі СФРЮ, що було зафіксовано у Ердутській угоді від 12 листопада 1995 року за посередництва ООН.
11 червня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Арештований Беніто Муссоліні
Фотоархів
Арештований Беніто Муссоліні
Політика
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 25 червня

#ЦейДень
Все про 25 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left24 червня
26 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward