Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Битва біля Баннокберна
24 червня 1314 року відбулась битва біля Баннокберна, одна з найважливіших битв англо-шотландських воєн XIII—XVI століть — шотландський король Роберт I Брюс із загоном у 10 тисяч чоловік розбив 25-тисячну армію англійського короля Едуарда II. Перемога біля Беннокберна стала символом шотландського єднання і боротьби за незалежність, визнаної Англією у 1327 році.
На обкладинці: Замок Стерлінг сьогодні
9989
Війни
Володимир Лук'янюк
У 1286 році по смерті королеви Маргарет за підтримки короля Англії Едуарда I престол Шотландії здобув Іоан I Баліол. Незважаючи на визнання сюзеренітету Англії над Шотландією, невдовзі Іоан відновив союз Шотландії з Францією та Норвегією і відкрито виступив проти Едуарда I, чим скористалась частина шотландських баронів на чолі з Робертом Брюсом, що відмовилися визнати права права Іоана на престол. За їх підтримки Едуард I вщент розбив шотландців у битві біля Спотсмура, полонив Іоана, змусивши його в 1296 році підписати зречення від престолу на користь Едуарда I, який оголосив себе королем Шотландії.
Вже через рік спалахнуло антианглійське повстання Вільяма Воллеса, до якого приєднався і Роберт Брюс. Однак досить швидко воно було придушене, Воллес страчений і Брюс, вбивши свого конкурента за шотландський престол Джона Коміна «Рудого», 25 березня 1306 року в місті Скун був проголошений королем Шотландії. Проте його війська були невдовзі розбиті англійцями, брати — страчені, а сам Роберт Брюс був змушений рятуватись втечею. Наступного року він знов розпочав війну і після кількох перемог над кланом Комнінів, його підтримали більшість шотландських баронів на чолі з Джеймсом Дугласом.
До 1309 року війська Брюса і Дугласа звільнили північ та захід Шотландії і весною взяли в облогу замок Стерлінг, що мав стратегічне значення для англійців. Для його захисту король Едуард II вирушив на чолі 25-тисячного війська, яке безперешкодно досягнуло ріки Баннокберн за кілька кілометрів від Стерлінга. Битва почалась 24 червня 1314 року після несподіваної зустрічі англійського авангарду із 10-тисячною шотландською армією — незважаючи на чисельну перевагу, гориста місцевість не дала можливість англійцям ефективно використати кавалерію та лучників і у перший день бою вони з великими втратами були змушені відступити під натиском шотландської піхоти.
Наступного дня англійці передислокували свої війська на рівнину поблизу містечка Баннокберн, яка виявилася болотистою і занадто малою, щоб вибудувати всі ряди для бою — під натиском шотландців англійці дезорганізувались і виявились заблокованими між двох річок. Багато лицарів почали залишати поле бою, а втеча короля Едуарда II остаточно підірвала дисципліну англійської армії, відступ котрої перетворився у панічну втечу.
Схема битви біля Баннокберна (червоним позначено англійські війська і їх маневри, синім — шотландські)
Схема битви біля Баннокберна (червоним позначено англійські війська і їх маневри, синім — шотландські)
Перемога у битві біля Беннокберна дозволила Роберту Брюсу перейти в контрнаступ на території самої Англії, ослабленої міжусобними війнами, — у 1319 році, після перемоги над військами архієпископа Йоркського, між Шотландією та Англією було укладено перемир'я. Поразка від Шотландії стала причиною політичної кризи в самій Англії, яка завершилась поваленням Едуарда II в результаті змови, очолюваної його дружиною Ізабелою, — у 1327 році він був змушений зректись престолу на користь свого малолітнього сина і невдовзі убитий.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 10 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Рональда Рейгана
Правила життя
Правила життя Рональда Рейгана
Війни
Битви
Європа
Середньовіччя

Головні події 24 червня

#ЦейДень
Все про 24 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 червня
25 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward