Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Візит Івана Павла II в Україну
23 червня 2001 року на запрошення Президента України Леоніда Кучми і голів українських Греко-католицької та Римо-католицької церков папа римський Іван Павло ІІ прибув в Україну з п'ятиденним офіційним візитом. Його метою була підтримка католиків у їхній вірі і допомога в налагодженні дружніх відносин між конфесіями в Україні.
На обкладинці: Офіційна емблема, виготовлена до візиту Папи Римського українськими геральдистами Андрієм Гречило та Вітольдом Єрмоловичем
9018
Релігія
Яна Примаченко
Понтифікат Івана Павла ІІ, обраного 16 жовтня 1978 року, був позначений постійними подорожами і не лише до католицьких країн: у 1979 році він відвідав Стамбул, у 1982-у — вперше за майже півтисячоліття з моменту відділення англіканської церкви від католицької папа римський відвідав Великобританію, у 1999 році — Румунію, ставши першим понтифіком, який відвідав православну країну. У лютому того ж року Президент України Леонід Кучма офіційно запросив понтифіка відвідати Україну.
23 червня 2001 року Іван Павло ІІ прибув до Борисполя, звідки відразу поїхав на Аскольдову могилу, де у церкві Святого Миколая проголосив коротку молитву та поклав квіти до ікони Зарваницької Божої Матері, яку спеціально привезли до Києва. В рамках візиту, який відбувався під гаслом «Христос — дорога, правда і життя», папа відвідав Парк Слави, де вшанував пам'ять загиблих солдатів під час Другої світової війни. Увечері у Маріїнському палаці відбулася його 20-хвилинна зустріч віч-на-віч з Президентом України, на якій сторони обговорили, зокрема, питання двостороннього співробітництва між Україною та Ватиканом, дипломатичні відносини між якими були встановлені 8 лютого 1992 року.
Візит Івана Павла II в Україну був його 94-м зарубіжним візитом за 23 роки понтифікату
У Маріїнському палаці Леонід Кучма та Іван Павло II також зустрілися з представниками політичних, культурних і наукових кіл України. У промові, виголошеній українською, Святіший Отець закликав не забувати уроки історії, нагадав тим, хто має владу, що їх завдання полягає в тому, щоб служити народові, забезпечувати всім мир та рівність у правах, закликав «чинити опір спокусі використати владу для особистих чи групових інтересів». Він нагадав представникам ділових кіл про те, що їх зрілий внесок, який черпає натхнення з таких рис як компетентність і чесність, буде корисним для нового піднесення національної економіки, «щоб у такий спосіб відновити довіру у тих, які зваблені спокусою залишити країну, щоб шукати роботу в іншому місці». Папа закликав бізнесову еліту у своїй діяльності завжди мати на увазі загальне добро і справедливі права для всіх, дивитися на особу, а не на прибуток, як мету кожної економіки, шанувати людську гідність.
Зранку 24 червня за участі понтифіка на аеродромі «Чайка» під Києвом пройшла літургія за латинським обрядом. Захід зібрав понад 150 тисяч прочан з України, Білорусі, Молдови, Польщі, Росії, та Франції. Папі співслужили понад 250 кардиналів, єпископів і священиків на чолі з Главою Римо-Католицької Церкви в Україні митрополитом Мар’яном Яворським. На богослужінні були присутні Президент України Леонід Кучма, Голова Верховної Ради Іван Плющ, Прем’єр-міністр Анатолій Кінах та інші офіційні особи.
Папа Іван Павло II і Президент Леонід Кучма у Києві, 24 червня 2001 року
Папа Іван Павло II і Президент Леонід Кучма у Києві, 24 червня 2001 року
Того ж дня у приміщенні Апостольської нунціатури у Києві відбулася зустріч Івана Павла ІІ з єпископами Греко-католицької та Римо-католицької церков України, де до нього з вітальним словом звернувся предстоятель Української греко-католицької церкви Любомир Гузар. У своєму виступі Іван Павло II наголосив на тому, що католицький єпископат шукає екуменічного діалогу з православними, який повинен бути пріоритетним у церковній політиці обидвох католицьких Церков в Україні: поділ християн на різні конфесії представляє один із найбільших викликів наших часів.
Пізніше в Національній філармонії України він зустрівся з представниками Всеукраїнської Ради церков та релігійних організацій. В своїй промові понтифік згадав про євреїв, розстріляних в Бабиному Яру, масові депортації кримських татар, Голодомор, воїнів загиблих в Афганістані. Також Іван Павло ІІ відвідав меморіальний комплекс «Биківнянські могили», де вшанував пам'ять жертв сталінських репресій.
Зранку 25 червня папа відвідав меморіальний комплекс «Бабин Яр», де вшанував жертв фашизму і сталінізму. Того ж дня за його присутності і участі літургію у візантійському обряді на київському спортивному комплексі «Чайка» відслужив кардинал Любомир Гузар. Надвечір папа літаком прибув до Львова, де відразу відвідав Собор Успіння Найсвятішої Діви Марії Римо-католицької церкви та Вірменський кафедральний собор, потім прибув до Собору Святого Юра, відремонтованого спеціально до його приїзду.
Папа Іван Павло II у Львові, 25 червня 2001 року © Збруч
Папа Іван Павло II у Львові, 25 червня 2001 року © Збруч
26-27 червня на львівському іподромі відбулося дві літургії — латинського та візантійського обрядів, які зібрали 300 тисяч та 1,5 мільйони осіб, відповідно. Під час богослужінь Іван Павло ІІ беатифікував 28 мучеників Греко-католицької церкви та 2 — Римо-католицької. В рамках візиту також відбулася зустріч понтифіка з молоддю, на яку попри негоду перед церквою Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові зібралось 400 тисяч осіб.
Під час візиту папа римський виголошував промови українською. У своєму прощальному виступі він сказав: «Дякую тобі, Україно, що оборонила Європу своєю невтомною та героїчною боротьбою проти загарбницьких орд... Нехай Господь дасть мир тобі, український народе, бо ти з наполегливою і одностайною відданістю нарешті повернув собі свободу й розпочав віднаходити своє істинне коріння та докладаєш великих зусиль, щоби стати на шлях реформ і дати всім можливість жити та сповідувати власну віру, власну культуру й власні переконання в рамках свободи та справедливості...».
На всіх літургіях в Києві та Львові був присутній Президент Леонід Кучма, який особисто проводжав Івана Павла ІІ 27 червня 2001 року о 19.00 у львівському аеропорту.
Яна Примаченко © спеціально для «Цей день в історії», 21 червня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Релігія
Україна
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 23 червня

#ЦейДень
Все про 23 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 червня
24 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward