Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Популярна стаття
Капітуляція Франції
Друга Світова війнаВолодимир Лук'янюк
22 червня 1940 року, через вісім днів після падіння Парижу, у Комп'єні Франція підписала акт про припинення військових дій проти Німеччини на умовах, продиктованих нацистами, — вона втрачала контроль над 60% своєї території, флот, повністю роззброювалась і зобов'язувалась утримувати німецькі та італійські окупаційні війська.На обкладинці: Гітлер (другий зліва) біля «вагону Фоша». 22 червня 1940 року
33637
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Франція вступила у Другу Світову війну 3 вересня 1939 року після нападу Німеччини на Польщу, проте активних бойових дій не вела до весни наступного року, коли 14 квітня англо-французький десант розпочав досить успішні дії в окупованій німцями Норвегії. Коли 10 травня Німеччина розпочала наступ на країни Бенілюксу, Франція була змушена згорнути дії в Скандинавії і того ж дня увійти на територію Бельгії. Незважаючи на численні, добре озброєні англо-французькі війська в цьому регіоні і близько мільйона боєздатних військ Бельгії і Голландії, їх нерішучість, а також незадовільна протиповітряна оборона привели до того, що вже 13 травня німецькі війська перетнули франко-бельгійський кордон, а 14 травня змусили капітулювати Голландію.

Через чотири дні був зміщений головнокомандувач французьких військ Моріс Гамелен, невдале керівництво якого привело до прориву німецьких військ поблизу міста Седан на франко-бельгійському кордоні. Новий верховний головнокомандувач генерал Максим Вейган здійснив спробу організувати удар по авангардних німецьких частинах з півночі і півдня, проте відсутність належної авіапідтримки з боку Британії і запізнення з переміщенням французьких військ з Північної Африки та лінії Мажино зірвали цей намір.

Щоб уникнути оточення, 26 травня з Дюнкерку почалась евакуація англійських і частково французьких військ, яка тривала до 4 червня. На цей момент була окупована вся Бельгія, а 8 червня німецькі війська вийшли на береги Сени, що змусило уряд Франції виїхати з Парижу, оголосивши його вільним містом. 14 червня німецькі війська без бою зайняли столицю Франції, а 17-го уряд, який напередодні очолив маршал Анрі Петен, звернувся до Німеччини з проханням про перемир'я.

Німецькі танки на Єлісейських полях у Парижі, 14 червня 1940 року
Німецькі танки на Єлісейських полях у Парижі, 14 червня 1940 року

Місцем для його підписання Адольф Гітлер обрав Комп'єнський ліс в регіоні Пікардія, де 11 листопада 1918 року було підписано принизливе для Німеччини перемир'я, що знаменувало падіння Другої Німецької імперії. З цією метою з Військового музею у Комп'єні до місця підписання був привезений «вагон перемир'я генерала Фоша» і переговори, що почались напередодні, закінчились підписанням 22 червня 1940 року ультимативних вимог Німеччини. Через два дні поблизу Риму було підписано акт про капітуляцію Франції перед Італією, яка вступила у війну 10 червня і окупувала місто Ментон на Лазуровому Березі Середземного моря.

Німецький генерал Вільгельм Кейтель (зліва) передає документ про капітуляцію Франції генералу Шарлю Хюнтцигеру, справа від якого генерал авіації Жан Бергере, зліва (у правому нижньому кутку) — адмірал Моріс Ле Люк, 22 червня 1940 року
Німецький генерал Вільгельм Кейтель (зліва) передає документ про капітуляцію Франції генералу Шарлю Хюнтцигеру, справа від якого генерал авіації Жан Бергере, зліва (у правому нижньому кутку) — адмірал Моріс Ле Люк, 22 червня 1940 року

За умовами капітуляції 60% території Франції, включаючи Париж і все атлантичне узбережжя, окуповувалось німецькими та італійськими військами, які мали утримуватись французьким колабораціоністським урядом, Франція втрачала флот, демобілізовувала та роззброювала більшу частину армії і звільняла всіх німецьких полонених. 10 липня 1940 року у місті Віши Національні збори Третьої республіки проголосили створення Французької держави на чолі з прем'єр-міністром Анрі Петеном, яку визнали більшість країн світу і яка проіснувала до 22 квітня 1945 року.

24 червня 1940 року «вагон Фоша» був вивезений у Німеччину, де спочатку перебував у Берліні, потім у місті Рула (Тюрінгія), де в квітні 1945 року за наказом Гітлера був спалений.

Адольф Гітлер (справа посередині) у «вагоні Фоша». Зліва від нього генерал Вільгельм Кейтель, справа — маршал авіації Герман Герінг, 22 червня 1940 року
Адольф Гітлер (справа посередині) у «вагоні Фоша». Зліва від нього генерал Вільгельм Кейтель, справа — маршал авіації Герман Герінг, 22 червня 1940 року

В уряді Віши Шарль Хюнтцигер став міністром оборони і після загибелі в авіакатасрофі в 1941 році його змінив Максим Вейган, якого згодом, як і Моріса Гамелена, було інтерновано німцями і вони до кінця війни утривувались у концтаборі Дахау. Незважаючи на те, що Вейган в 1940 році був ініціатором трибуналу, який заочно засудив генерала де Голля до смертної кари, по війні Вейган був амністований і в 1948 році виправданий Верховним судом. Анрі Петен у 1945 році був засуджений до смертної кари, котру було замінено на довічне ув'язнення під час якого він й помер у 1951 році.

Париж був звільнений франко-американським військами 3-ї американської армії генерала Джорджа Паттона 25 серпня 1944 року і наступного дня французька мотопіхотна дивізія генерала Шарля де Голля пройшли переможним маршем по Єлісейських полях.

Друк 3
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 31 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Правила життя Вінсента ван Гога
Правила життя
Правила життя Вінсента ван Гога
keyboard_arrow_left21 червня
23 червняkeyboard_arrow_right
Правила життя
Правила життя Вінсента ван Гога
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward