Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Заснування дому Віндзорів
19 червня 1917 року англійський король Георг V видав прокламацію, якою зобов'язав всіх членів королівської сім'ї вилучити із своїх регалій всі німецькі титули та прізвища і змінити назву династії з німецької Саксен-Кобург-Готська на Віндзорську за назвою містечка в графстві Беркшир, де розташована королівська резиденція.
На обкладинці: Герб дому Віндзорів
7220
Політика
Володимир Лук'янюк
Саксен-Кобург-Готська династія бере свій початок від давнього саксонського роду Веттінів, який достовірно простежується до X століття, і походить, згідно з хроніками, від гецога Відукінда, переможеного і хрещеного в 785 році королем франків Карлом Великим. Після територіального поділу Саксонії у 1485 році між синами курфюста Фрідріха II династія Веттінів розділилась на дві гілки. Одна з них у 1640 році заснувала у Тюрінгії герцогство Саксен-Гота, до якого в 1680 році було приєднано місто Кобург, а в 1735 році — герцогство Заальфельд.
Після ліквідації Священної Римської імперії в 1806 році герцогство Саксен-Кобург-Заальфельд увійшло спочатку в Рейнський Союз, а в 1815 — в Німецький союз. Через десять років при вирішенні питань спадщини волею саксонського короля Фрідріха Августа I місто Заальфельд відійшло до герцогства Саксен-Мейнінген, взамін якого Саксен-Кобург отримало місто Гота. Першим правителем герцогства Саксен-Кобург-Гота став Ернст I, син якого Альберт 10 лютого 1840 року став чоловіком англійської королеви Вікторії, котра належала до Ганноверської династії, що брала початок з давньонімецького роду Вельфів.
Герб Саксен-Кобург-Готської династії
Герб Саксен-Кобург-Готської династії
Вельфи опинились на британському престолі в 1714 році внаслідок Акту про спадкування престолу, який позбавив католицьку чоловічу лінію Стюартів прав на престол на користь протестантки Софії Ганноверської та її нащадків. По смерті Вікторії в 1901 році її син Едвард VII став першим правителем Великої Британії із Саксен-Кобург-Готської династії. Шлюби дев'яти дітей Вікторії з представниками королівських і знатних родин зміцнили зв'язки між династіями Європи, проте не вберегли континет від Першої Світової війни, де, зокрема, воювали один з одним два внука Вікторії імператор Німеччини Вільгельм II та Георг V, що зійшов на британський престол в 1910 році.
19 червня 1917 року Георг V, прагнучи відмежуватись від усього німецького, видав прокламацію, якою вилучив у всіх членів королівської сім'ї всі німецькі титули та прізвища і змінив назву династії з Саксен-Кобург-Готська на Віндзорську за назвою містечка в графстві Беркшир, де розташована королівська резиденція. Членами дому Віндзорів були оголошені всі нащадки королеви Вікторії і принца Альберта по чоловічій лінії, які на той момент мали британське підданство.
У 1947 році внучка Георга V Єлизавета вийшла заміж за свого чотириюрідного брата Філіпа Маунтбеттена з датського дому Глюксбургів. Щоб зберегти династичне ім'я, вона після сходження на престол у 1952 році видала прокламацію, якою оголосила членами дому Віндзорів і всіх своїх нащадків.
Родинна до Віндзорів династія Саксен-Кобург-Гота править Бельгією й сьогодні з дня її проголошення. У 1920 році бельгійський король Альберт I, подібно Георгу V, також офіційно видалив із родинного герба всі саксонські символи і змінив прізвище на Бельжик ("Бельгія"), яке офіційно значиться в усіх офіційних документах бельгійської королівської родини.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

«цей день в історії»
ПОДКАСТИ
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 19 червня

#ЦейДень
Все про 19 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 червня
20 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward