Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Похід русів на Царгород
Згідно з «Брюссельською хронікою» 18 червня 860 року близько 200 руських суден здійснили напад на Константинополь. Не зумівши здолати місто, руси спустошили навколишні містечка, пограбували і вбили їх жителів і залишили Візантію в кінці липня.
19200
Війни
Володимир Лук'янюк
За однією із гіпотез причиною нападу русів стало будівництво у 834-837 роках візантійськими інженерами на чолі з Петроною Каматиром фортеці Саркел на Дону на межі Хозарського каганату (поблизу сучасного міста Цимлянськ, Росія), подробиці про яке відомі з праці візантійського імператора Х століття Костянтина Багрянородного «Про управління імперією», де є перші згадки про контакти народу русь (рос) із візантійцями.
На початку червня 860 року візантійський імператор Михайло III на чолі війська залишив Константинополь для продовження війни із Аббасидським халіфатом. Для охорони столиці був залишений невеликий загін на чолі з епархом (градоначальником із широкими повноваженнями) Оріхом. Візантійський флот також був далеко від Царгорода, ведучи бойові дії з арабами і норманами у Егейському і Середземному морях.
Напад на Константинополь відбувся у несприятливий для міста момент і виявився повною несподіванкою для греків — як свідчить «Брюссельська хроніка», опублікована у 1894 році Францем Кюмоном, надвечір 18 червня 860 року близько 200 руських суден, на яких знаходилось біля 5 тисяч чоловік, прибули до західного берега Босфора.
За свідченням «Венеціанської хроніки» дожа П'єтро II Орсеоло це були нормани на 360 кораблях — вони не змогли взяти штурмом місто, захищене із суші та моря високими стінами, і спустошили навколишні містечка, а також Принцівські острови у Мармуровому морі.
Константинополь у VI столітті (реконструкція)
Константинополь у VI столітті (реконструкція)
Вторгнення тривало до кінця липня, коли, згідно із проповіддю Константинопольского патріарха Фотія, руси несподівано залишишили Константинополь. Пізніші джерела приписують їх відступ швидкому поверненню до столиці імператора Михайла з військом, а також несподіваній морській бурі, викликаній молитвами Фотія і Михайла.
Ця легенда знайшла своє відображення у київській «Повісті минулих літ», яка керівниками походу називає Аскольда і Діра, що правили у той час Києвом як варяги-дружинники Рюрика. Хоча, якщо врахувати, що вона писалась десь через 250 років після описуваних подій, то згадка про Аскольда, Діра та Рюрика цілком може бути спробою надати логічний зв'язок різним епізодам з ранньої історії Русі.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 04 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Берестейська церковна унія
Сьогодні
Берестейська церковна унія
Війни
Європа
Україна
Середньовіччя

Головні події 18 червня

#ЦейДень
Все про 18 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 червня
19 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward