Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Антипартійна змова проти Хрущова
18 червня 1957 року група вищих радянських і партійних діячів скликала засідання Пленуму ЦК КПРС, на якому планувала змістити з поста Першого секретаря ЦК КПРС Микиту Хрущова. Проте останньому вдалось змінити хід засідання і домогтися зняття зі своїх посад учасників «антипартійної змови», котрі з часом були виключені з партії.
На обкладинці: Зліва направо — Анастас Мікоян, Микита Хрущов, Йосиф Сталін, Георгій Маленков, Лаврентій Берія, В'ячеслав Молотов. 1946 рік
10905
Особистості
Володимир Лук'янюк
5 березня 1953 року, коли паралізованого Йосифа Сталіна від смерті відділяли лише кілька годин, на спільному засіданні пленуму ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР і призидії Верховної Ради СРСР троє з п'яти його найближчих соратників отримали підвищення — друга людина в країні Георгій Маленков став головою уряду, секретар Московського обласного і міського комітетів КПРС Микита Хрущов в якості секретаря ЦК КПРС був призначений керувати усією партійною роботою в СРСР, а Лаврентій Берія, залишаючись першим заступником глави уряду, очолив Міністерство внутрішніх справ, реорганізоване цього дня шляхом приєднання до нього Міністерства державної безпеки.
В ході боротьби за владу Маленков об'єднався з Хрущовим проти Берії — влітку 1953 року він був заарештований, відданий під суд і 23 грудня страчений. Після цього Микита Хрущов став енергійно протидіяти Маленкову, який розгорнув активну діяльність на посту голови Ради міністрів СРСР, направлену на модернізацію країни і виправлення перекосів у соціальній та економічних сферах. У січні 1955 року на пленумі ЦК КПРС Хрущов звинуватив Маленкова у економічному і політичному ревізіонізмі і, спираючись на консервативних партійців, ображених на Маленкова за обмеження своїх фінансових можливостей, домігся звільнення його з поста глави уряду.
Розгорнута Хрущовим у 1956 році після ХХ з'їзду активна критика культу особистості Сталіна, викриття суті масових репресій, реабілітація багатьох його жертв, поставили під загрозу становище членів колишнього сталінського керівництва, котрі в середині 1950-х років все ще займали високі державні і партійні пости. Влітку 1957 року більшість членів Президії ЦК КПРС на чолі з Георгієм Маленковим, Лазарем Кагановичем, В'ячеславом Молотовим домоглися скликання Президії ЦК КПРС, на якому 18 червня більшістю голосів було прийняте рішення рекомендувати Пленуму ЦК КПРС змістити Хрущова з посади Першого секретаря.
У відповідь Хрущов за підтримки голови КДБ Івана Сєрова терміново привіз у Москву лояльних членів ЦК, за підтримки яких Хрущову 22 червня вдалось зняти з порядку денного Пленуму ЦК КПРС питання про Першого секретаря. Натомість міністр оборони Георгій Жуков оголосив документи, з яких слідувало, що саме Маленков, Каганович і Молотов були «головними винуватцями арештів і розстрілів партійних та радянських кадрів» і зажадав провести відповідне розслідування. В результаті учасники т. зв. «антипартійної змови» були зняті зі своїх посад, виключені зі складу ЦК КПРС, а в 1961 році — і з партії.
Глави уряду Микола Булганін і Голова президії Верховної Ради СРСР Климент Ворошилов, які спочатку підтримували Маленкова, вчасно зорієнтувалися у співвідношенні сил і змінили свою позицію — після їх заяв про каяття і визнання помилок вони залишились на своїх постах і були зміщені лише в 1958 і 1960 роках, відповідно. Незважаючи на підтримку Хрущова, Жуков був згодом також оголошений членом «антипартійної змови» і відправлений у відставку.
Михайло Суслов, який поряд з Жуковим відіграв одну з ключових ролей у протистоянні Хрущова з Маленковим, в 1960 році був усунутий від ідеологічної роботи, обмежений у повноваженнях і через чотири роки став одним із учасників чергової змови проти Хрущова, коли його вдалось відправити у відставку і замінити на хрущовсього висуванця Леоніда Брежнєва.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 04 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Джона Рокфеллера
Правила життя
Правила життя Джона Рокфеллера
Особистості
Політика
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 18 червня

#ЦейДень
Все про 18 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 червня
19 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward