Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Кальмарська унія
17 червня 1397 року на зборах представників трьох королівств в шведському місті Кальмари королем Данії, Швеції і Норвегії разом із залежними територіями Фінляндією, Ісландією і Гренландією проголошений Ерік Померанський. Формально Кальмарська унія проіснувала до 1523 року, коли незалежність проголосила Швеція, і остаточно перестала існувати у 1536-у, коли Данія проголосила Норвегію своєю провінцією, а її колишні володіння — своєю власністю.
На обкладинці: Герб Кальмарської унії
9240
Політика
Володимир Лук'янюк
Шукаючи союзника у боротьбі проти свого сина Еріка, у 1363 році шведський і норвезький король Магнус II уклав династичний союз з датським королем Вальдемаром Аттердагом, влаштувавши шлюб свого 23-річного сина і співправителя Хокона з 11-річною дочкою Вальдемара Маргаритою. Це викликало невдоволення німецької аристократії, яка володіла у Швеції великими земельними наділами і багатьма замками, і вона закликала на шведський трон Альбрехта, герцога Мекленбургського, і коронувала його 4 лютого 1364 року, що привело до восьмирічної громадянської війни, в результаті якої Магнус був вигнаний зі Швеції, Хокон зберіг за собою лише престол Норвегії, а Альбрехт залишився королем Швеції.
Незадоволене німецькою політичною та економічною експансією шведське дворянство в 1388 році закликало на престол вдову Хокона королеву Данії і Норвегії Маргариту, яка за підтримки датських військ здолала Альбрехта і наступного року була проголошена королевою Швеції. Щоб закріпити унію, 17 червня 1397 році представники трьох королівств в шведському місті Кальмари королем трьох країн проголосили Еріка Померанського, малолітнього племінника бездітної на той момент Маргарити.
Ерік Померанський (1382-1459), 44-й король Норвегії (1389-1442), 67-й король Швеції (1396-1439), 32-й король Данії (1412-39) © Фрагмент картини з герцогського замку в Дарлово, Польща
Ерік Померанський (1382-1459), 44-й король Норвегії (1389-1442), 67-й король Швеції (1396-1439), 32-й король Данії (1412-39) © Фрагмент картини з герцогського замку в Дарлово, Польща
Конфлікт в Кальмарські унії виник в 1448 році по смерті бездітного короля Хрістофера Віттельсбаха (Баварського), коли права на престол трьох країн заявили і шведи і датчани. Конфлікт тривав протягом наступних 70 років з перемінним успіхом сторін, доки в 1520 році король Данії та Норвегії Кристіан II Ольденбург не розбив шведську армію і не коронувався на престол Швеції. Недалекоглядна внутрішня політика Кристіана привела до повстань проти нього як в Данії, так і в Швеції, де його очолив Густав Ерікссон, війська якого взяли під контроль більшу частину Норвегії та Швеції і проголосити 6 червня 1523 року незалежність Швеції.
Формально Кальмарська унія проіснувала до 1536 року, коли Данія в односторонньому порядку проголосила Новегію своєю провінцією, а її колишні володіння — Ісландію, Гренландію і Фарерські острови — своєю власністю. Проіснувала Датсько-норвезька уніядо 1814 року, коли Норвегія була приєднана до Швеції в результаті поразки Данії, як члена наполеонівської коаліції — спроба проголосити незалежність Норвегією була безкровно придушена протягом двох тижнів військами Карла XIV Юхана Бернадота.
Лише в 1905 році норвезький парламент розірвав унію зі Швецією, а після проведення референдуму Норвегію було проголошено незалежною монархією і на трон був запрошений зять англійського короля датський принц Карл, котрий взяв собі ім'я Хокон VII.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 01 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Закінчення радянської інтервенції в Афганістан
Війни
Закінчення радянської інтервенції в Афганістан
Політика
Європа
Середньовіччя

Головні події 17 червня

#ЦейДень
Все про 17 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 червня
18 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward