сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Кальмарська унія
17 червня 1397 року на зборах представників трьох королівств в шведському місті Кальмари королем Данії, Швеції і Норвегії разом із залежними територіями Фінляндією, Ісландією і Гренландією проголошений Ерік Померанський. Формально Кальмарська унія проіснувала до 1523 року, коли незалежність проголосила Швеція, і остаточно перестала існувати у 1536-у, коли Данія проголосила Норвегію своєю провінцією, а її колишні володіння - своєю власністю.
На обкладинці: Герб Кальмарської унії
6417
Політика
Володимир Лук'янюк
Шукаючи союзника у боротьбі проти свого сина Еріка, у 1363 році шведський і норвезький король Магнус II уклав династичний союз з датським королем Вальдемаром Аттердагом, влаштувавши шлюб свого 23-річного сина і співправителя Хокона з 11-річною дочкою Вальдемара Маргаритою. Це викликало невдоволення німецької аристократії, яка володіла у Швеції великими земельними наділами і багатьма замками, і вона закликала на шведський трон Альбрехта, герцога Мекленбургського, і коронувала його 4 лютого 1364 року, що привело до восьмирічної громадянської війни, в результаті якої Магнус був вигнаний зі Швеції, Хокон зберіг за собою лише престол Норвегії, а Альбрехт залишився королем Швеції.
Незадоволене німецькою політичною та економічною експансією шведське дворянство в 1388 році закликало на престол вдову Хокона королеву Данії і Норвегії Маргариту, яка за підтримки датських військ здолала Альбрехта і наступного року була проголошена королевою Швеції. Щоб закріпити унію, 17 червня 1397 році представники трьох королівств в шведському місті Кальмари королем трьох країн проголосили Еріка Померанського, малолітнього племінника бездітної на той момент Маргарити.
Ерік Померанський (1382-1459), 44-й король Норвегії (1389-1442), 67-й король Швеції (1396-1439), 32-й король Данії (1412-39) © Фрагмент картини з герцогського замку в Дарлово, Польща
Ерік Померанський (1382-1459), 44-й король Норвегії (1389-1442), 67-й король Швеції (1396-1439), 32-й король Данії (1412-39) © Фрагмент картини з герцогського замку в Дарлово, Польща
Конфлікт в Кальмарські унії виник в 1448 році по смерті бездітного короля Хрістофера Віттельсбаха (Баварського), коли права на престол трьох країн заявили і шведи і датчани. Конфлікт тривав протягом наступних 70 років з перемінним успіхом сторін, доки в 1520 році король Данії та Норвегії Кристіан II Ольденбург не розбив шведську армію і не коронувався на престол Швеції. Недалекоглядна внутрішня політика Кристіана привела до повстань проти нього як в Данії, так і в Швеції, де його очолив Густав Ерікссон, війська якого взяли під контроль більшу частину Норвегії та Швеції і проголосити 6 червня 1523 року незалежність Швеції.
Формально Кальмарська унія проіснувала до 1536 року, коли Данія в односторонньому порядку проголосила Новегію своєю провінцією, а її колишні володіння - Ісландію, Гренландію і Фарерські острови - своєю власністю. Проіснувала Датсько-норвезька уніядо 1814 року, коли Норвегія була приєднана до Швеції в результаті поразки Данії, як члена наполеонівської коаліції - спроба проголосити незалежність Норвегією була безкровно придушена протягом двох тижнів військами Карла XIV Юхана Бернадота.
Лише в 1905 році норвезький парламент розірвав унію зі Швецією, а після проведення референдуму Норвегію було проголошено незалежною монархією і на трон був запрошений зять англійського короля датський принц Карл, котрий взяв собі ім'я Хокон VII.
1 червня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Мао Цзедуна
Правила життя
Правила життя Мао Цзедуна
Політика
Європа
Середньовіччя

Головні події 17 червня

#ЦейДень
Все про 17 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 червня
18 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward