Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Завершення
Першої російської революції
Через політичну кризу, що паралізувала роботу уряду Росії, 16 червня 1907 року імператор Микола II видав маніфест, яким розпустив другу Думу, яка пропрацювала лише 103 дні, і всупереч закону змінив виборче законодавство. Ця подія знаменувала завершення і поразку Першої російської революції, головним здобутком якої стала конституція 1905 року, що гарантувала основні громадянські свободи, багатопартійність і запровадження парламенту.На обкладинці: Засідання другої Думи, 1907 рік
11119
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Поштовхом до початку революції в Росії стали події 22 січня 1905 року, відомі як «Кривава неділя», — розстріл мирної маніфестації легальноюї організації «Збори російських фабрично-заводських робітників Санкт-Петербурга», учасники якої мали намір вручити царю Миколі ІІ «Петицію про потреби робітників», що містила економічні і політичні вимоги. Загибель кількасот чоловік привела до активізації протестного руху, радикалізації суспільства, національних конфліктів і росту політичних вбивств.

Хвиля забастовок, що прокотилась Росією, змусила Миколу ІІ розпочати підготовку закону про вибори до загальнодержавного представницького органу і лібералізувати релігійне та цивільне законодавство. 30 жовтня 1905 року маніфестом імператора були запроваджені свобода совісті, слова, зібрань і союзів. Незважаючи на те, що ним не гарантувались ні загальні, ні прямі, ні рівні вибори, відбулалась легалізація та активізація створення політичних партій, робітничих профспілок і перша Дума почала роботу 10 травня 1906 року.

Вона пропрацювала 2,5 місяці і була розпущена імператором через непродуктивність роботи і постійні конфлікти з урядом, главою якого в кінці каденції Думи став Петро Столипін. Вибори до другої Думи проводились на фоні спаду революційної активності в містах і після прийняття закону (в жовтні 1906 року), що прирівняв селян до інших соціальних груп, — цього разу в них взяли участь всі політичні партії, із крайньо лівими включно.
Петро Аркадійович Столипін
Петро Аркадійович Столипін

Це зробило другу Думу радикальннішою за попередню — від прямого протистояння з урядом депутати перейшли до створення численних комісій і розробки великої кількості законопроектів, що йшли у розріз з політикою уряду. Після того, як у травні 1907 року Дума прийняла закон про обмеження повноваження поліції, за наказом Столипіна таємно був підготовлений новий виборчий закон, а 1 червня на підставі документу, що засвідчив участь у змові проти царської сім'ї та спробі повалення державного ладу, він зажадав відсторонення від роботи в Думі 55 депутатів і зняття з 16 з них депутатської недоторканності.

Це повністю паралізувало роботу Думи і не дало можливості прийняти новий виборчий закон. Скориставшись своїм правом, 16 червня 1907 року імператор Микола II видав маніфест, яким розпустив другу Думу і одночасно всупереч закону самовільно змінив виборче законодавство. Ця подія отримала назву «переворот 3 червня» (за старим стилем) і знаменувала завершення Першої російської революції.

Завдяки новому виборчому законодавству у Думах наступних двох скликань було збільшено кількість заможних громадян і землевласників за рахунок зменшення національного представництва, що дало можливість Столипіну сформувати проурядову більшість, лояльну монархії, здійснювати реакційну внутрішню політику, наслідком якої стало вбивство Петра Столипіна в 1911 року в Києві соціалістом-революціонером Мордехаєм Богровим.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 31 травня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі