Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перша жінка-космонавт
16 червня 1963 року на кораблі «Восток-6» відправилась у політ перша у світі жінка-космонавт 26-літня Валентина Володимирівна Терешкова. Здійснивши за 71 годину 48 обертів навколо Землі, 19 червня вона успішно приземлилась.
На обкладинці: Валентина Терешкова перед стартом, Байконур, 16 червня 1963 року
18583
Особистості
Володимир Лук'янюк
Розробка пілотованого комплексу «Восток» почалась в СРСР у травні 1959 року й вже через місяць пройшов перший відбір претендентів на політ у космос з числа військових льотчиків. У квітні 1960 року конструкторське бюро Сергія Корольова завершило розробку проекту першого космічного корабля, який 15 травня був успішно відправлений на орбіту. Після за участі тварин було прийнято рішення про готовність до запуску в космос пілотованого людиною корабля, й 12 квітня 1961 року з космодрому Тюратам (нині Байконур) у Казахстані стартував космічний корабель «Восток-1» з 27-літнім старшим лейтенантом Юрієм Гагаріним на борту, який за 108 хвилин подолав 41 тисячу кілометрів і, здійснивши один виток навколо Землі, успішно приземлився поблизу поволзького міста Енгельс у Росії.
Уже через чотири місяці у космос був запущений другий космічний апарат серії «Восток», на якому Герман Титов здійснив політ тривалістю більше доби.
У прагненні закріпити своє лідерство в «» із США у компартійного керівництва СРСР виникла ідея відправии у космос жінок, щоб продемонструвати їх рівні кар'єрні можливості у країні, що будує комунізм. 16 лютого 1962 року завершився відбір кандидаток — серед загальних вимог були досвід стрибків з парашутом, вік до 30 років зріст до 170 см і вага до 70 кг, — з числа яких було сформовану групу з п'яти чоловік: Жанна Йоркіна, Тетяна Кузнєцова, Валентина Пономарьова, Ірина Соловйова і Валентина Терешкова. Всі вони вступили до КПРС, були мобілізовані до лав збройних сил у званні «рядовий», й 12 березня розпочали підготовку у підмосковному тренувальному центрі космонавтів.
Серед іншого підготовка передбачала випробування на витривалість в умовах підвищеної температури і вологості, перевантаження на центрифузі, здатність витримати кількадобове перебування в ізольованому звуконепроникному приміщенні, виконувати усвідомлені дії в умовах невагомості, вивчення основ ракетної і космічної техніки. Особлива увага приділялась парашутній підготовці, оскільки приземлення планувалось здійснити після катапультування зі спускового апарату.
29 листопада 1962 року 25-літня Валентина Терешкова відмінно здала іспити, отимала звання молодшого лейтенанта ВПС й через два дні була зарахована до загону жінок-космонавтів, п'ятою у черзі претенденток на політ.
Від першочергового наміру запустити у космос зразу двох жінок для групового польоту, аналогічно виконаному у серпні 1962 року Андріяном Ніколаєвим і Павлом Поповичем, довелось відмовитись, й 21 травня 1963 року на спарений політ на кораблі «Восток-6» була затверджена Валентина Терешкова. Вибір на її користь був зроблений за наполяганням першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова і всупереч висновкам медичної й кваліфікаційної комісій з огляду на селянсько-пролетарське походження у недавньому минулому ткалі і звільненого секретаря ВЛКСМ Ярославського комбінату технічних тканин «Червоний Перекоп», статус дочки загиблого в роки Радянсько-фінської війни, що планувалось використати як пропагандистський фактор для демонстрації переваг радянського ладу.
14 червня 1963 року з космодрому Байконур стартував «Восток-5» з Валерієм Биковським на борту, а 16 червня о 9-29 по Гринвічу — «Восток-6», пілотований Валентиною Терешковою. Вони летіли по різних орбітах, лише один раз зблизившись на відстань до 5 кілометрів, «Восток-6» — в автоматичному режимі. 19 червня після 48 обертів навколо Землі, виконаних за 70 годин 40 хвилин і 48 секунд польоту (більше, ніж на той момент провели у космосі всі американські астронавти разом взяті), «Восток-6» увійшов у атмосферу Землі. Терешкова катапультувалась з висоти близько 7 кілометрів і приземлилась в Баєвському районі Алтайського краю Росії. Биковський успішно завершив політ на декілька годин пізніше, провівши на орбіті .
У польоті Валентина Терешкова мала вести бортовий журнал і робити фотографії горизонту, але політ перенесла загалом тяжко, майже весь час просиділа нерухомо, здебільшого спала, рідко виходила на радіозв'язок з командним центром й не зуміла в ручному режимі зорієнтувати корабель на посадку. Украй посередні результати польоту перекреслили наміри продовжувати космічну програму за участю жінок, яка була відновлена лише .
Зліва направо — Юрій Гагарін, Валентина Терешкова, Андріян Ніколаєв, Москва, 3 листопада 1963 року © ТАСС
Зліва направо — Юрій Гагарін, Валентина Терешкова, Андріян Ніколаєв, Москва, 3 листопада 1963 року © ТАСС
По завершенні польоту Валентина Терешкова була нагороджена Орденом Леніна, медаллю Героя Радянського Союзу, вищими відзнаками Болгарії, Індонезії, НДР, Непалу, Польщі і Чехословаччини. Уже 3 листопада 1963 року вона з космонавтом Адріяном Ніколаєвим — російсько-чуваське подружжя перших космонавтів, за задумом Микити Хрущова, мало стати транспарантом радянської пропаганди, чим воно і слугувало за активної участі Терешкової, яка після народження дочки у 1964 році, формально залишаючись у загонів космонавтів, поринула у громадську і політичну діяльність, кілька десятиліть поспіль представляючи Радянський Союз у різноманітних міжнарожних жіночих рухах і об'єднаннях.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 13 серпня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Отто Бісмарка
Правила життя
Правила життя Отто Бісмарка
Особистості
Жінки
Наука, освіта і техніка
Авіація і космонавтика
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 16 червня

#ЦейДень
Все про 16 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left15 червня
17 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward