Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Міланський едикт
13 червня 313 року у Нікомедії оприлюднено едикт імператорів Валерія Ліцинія і Костянтина Великого, яким проголошувалась релігійна терпимість на всій території Римської імперії, традиційне язичництво позбавлялось статусу офіційної релігії і передбачалось повернення християнам всієї власності, яка була у них відібрана під час переслідувань.
На обкладинці: Християнська хризма
16061
Релігія
Володимир Лук'янюк
Переслідування християн, розпочаті у 250 році за правління імператора Деція, досягли свого апогею при Діоклетіані, який 23 лютого 303 року видав едикт про знищення священних писань, літургійних книг і храмів по всій імперії. Це стало початком гонінь на християн, які тривали і після зречення Діоклетіана та його співправителя Максиміана у 305 році, — їх спадкоємці Галерій та Костанцій Хлор видали власні закони, якими знищили церковну ієрархію і очистили державний апарат та армію від християн, більшість з яких, хоча й формально, але зреклися своєї віри.
Однак через суперечки з питань престолонаслідування у тетрархії гоніння на християн привели до громадянської війни — у 306 році і Костянтин, що успадкував північно-західну частину держави, і Максенцій, який захопив владу у південно-західній частині імперії, щоб здобути прихильність до себе серед населення, зупинили дію едиктів Діоклетіана та Галерія, запропонувавши християнам повне відшкодування втраченого в роки гонінь. Їх боротьба між собою і проти Галерія змусила останнього у 311 році видати т. зв. Нікомедійський едикт, яким дозволялось здійснення християнських обрядів за умови, що віруючі будуть молитись за благополуччя держави та імператора.
Після смерті Галерія Костянтин у 313 році уклав союз з імператором Сходу Валерієм Ліцинієм, за якого видав заміж свою зведену сестру Флавію Юлію, і вже після перемоги над Максенцієм вони уклали т. зв. Медіоланський (Міланський) едикт, який зрівнював у правах всі релігії імперії, позбавляв традиційне римське язичництво статусу офіційної релігії і християнам та християнським громадам поверталась вся їх власність, втрачена під час гонінь, й передбачалась виплата компенсацій з державної казни у разі неможливості це зробити. Лист з текстом Медіоланського едикту був направлений на ім'я губернатора Віфінії і був оприлюднений 13 червня 313 року у столиці Сходу Нікомедії.
Валерій Ліциніан Ліциній
Валерій Ліциніан Ліциній
Прагнучи утвердитись при владі, Ліциній наказав стратити своїх потенційних конкурентів за престол — синів колишніх імператорів Севера і Галерія, дружину і дочок Діоклетіана, і до 313 року став одноосібним правителем Сходу. Зважаючи на його зростаючу популярність, Костянтин звинувати Ліцинія у прихильності до язичництва, хоча ні один ні другий не були християнами, та змові проти себе і у 314 рокурозпочав проти нього війну, з якої вийшов переможцем через десять років, — 18 вересня 324 року Ліциній був схоплений, вивезений до Салонік, де його за наказом Костянтина було страчено весною наступного року.
Костянтин Великий
Костянтин Великий
У 319 році Костянтин звільнив церкви і клір від податків та громадських повинностей, у 321-у надав церквами право купувати нерухоме майно і володіти ним, а після проголошення 18 версеня 324 року його єдиним правителем Римської імперії Костянтин почав будівництво своєї нової столиці — Нового Риму, — який згодом став носити його ім'я, у 332 році видав едикт про руйнування язичницьких храмів і незадовго до своєї смерті у 337 році приняв християнство.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 12 вересня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Ганни Арендт
Правила життя
Правила життя Ганни Арендт
Релігія
Європа
Античні часи

Головні події 13 червня

#ЦейДень
Все про 13 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left12 червня
14 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward