Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перша Філіппінська Республіка
12 червня 1898 року повстанці під проводом 29-літнього Еміліо Агінальдо, підтримувані США, проголосили незалежність Філіппін від Іспанії. Однак США в рамках американо-іспанського мирного договору 1899 року анексували Філіппіни, що привело до трирічної війни, яка завершилась капітуляцією філіппінців у квітні 1902 року.
На обкладинці: Герб першої Філіппінської Республіки
4278
Політика
Володимир Лук'янюк
Перше іспанське поселення на території островів, відкритих Фернаном Магелланом, було засноване іспанським конкістадором Мігелем де Лагаспі 27 квітня 1527 року. У 1543 році вони були названі на честь принца (а згодом короля) Філіппа II і мали статус генерал-капітанства у складі віце-королівства Нова Іспанія. Революційні події в Іспанії в 1868 році, які привели до усунення королеви Ізабелли, дали поштовх появі на Філіппінах національно-визвольних та революційних організацій. Найпомітнішою з них була «Філіппінська ліга» на чолі з Хосе Рісалем, від якої 7 липня 1892 року відкололось більш радикальне крило «Катіпунан» («Союз синів батьківщини»).
За підготовку до повстання у 1896 році Хосе Рісаль був страчений і «Катіпунану» очолив 27-річний дрібний землевласник Еміліо Агінальдо, китайський метис за походженням. Філіппінська революція почалась в останній тиждень серпня 1896 року в містечку Сан-Хуан-дель-Монте (нині — район Маніли) — незважаючи на брак зброї загонам повстанців вдалось завдати іспанцям поразки у боях за міста Імус та Кавіте-Велья, захопивши провінцію Кавіте.
Еміліо Агінальдо, 1897 рік
Еміліо Агінальдо, 1897 рік
У лютому 1897 року іспанці отримали військове підкріплення і до березня розбили загони Агінальдо, які були змушені перейти до партизанської війни. 15 грудня того ж року Еміліо Агінальдо погодився скласти зброю в обмін на амністію і виплату грошової компенсації. Разом із найближчими соратниками він виїхав у Гонконг і повернувся на Філіппіни 19 травня 1898 року після того як в ході Іспано-американської війни 1 травня 1898 року США завдали іспанцям поразку у морській битві біля Кавіте-Велья.
Підтримуваний американцями, 24 травня 1898 року Агінальдо проголосив себе главою уряду і командувачем всіма силами філіппінських повстанців, через чотири дні, керуючи 18-тисячною армією, здобув перемогу над іспанцями біля Кавіте-Велья на суші (на честь цієї перемоги 29 травня на Філіппінах відзначається День прапора), 12 червня 1898 року видав Декларацію про незалежність Філіпін, 18 червня проголосив себе диктатором, а 23 червня — президентом країни. Однак США не визнали незалежності Філіппін і на основі Паризького договору, підписаного 10 грудня 1898 року, виплативши Іспанії компенсацію у 20 млн доларів за втрачені нею колонію, розмістили на островах свої війська. Це привело до Філіппіно-американської війни, що тривала три роки і закінчилась капітуляцією філіппінців у квітні 1902 року.
На початку 1930-х років Еміліо Агінальдо створив і очолив Національно-соціалістичну партію, у 1935-у безуспішно балотувався на президента Співдружності Філіппін, автономного утворення під протекторатом США, у 1942—1944 роках став членом маріонеткової Державної ради Філіппін, створеної японськими окупантами, за що в 1945-у був зарештований американцям, проте амністований з нагоди здобуття Філіппінами повної незалежності у 1946 році. Помер Агінальдо 6 лютого 1964 року у віці 94-х років, будучи найстарішим з політиків ХIХ століття.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 10 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Азія
Війни
Нова історія

Головні події 12 червня

#ЦейДень
Все про 12 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 червня
13 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward