Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Загибель Фрідріха Барбаросси
10 червня 1190 року під час військового походу у Палестину трагічно загинув 68-річний імператор Священної Римської імперії Фрідріх I Барбаросса. Його спадкоємцем став Генріх VI, який продовжив політику батька щодо зміцнення влади династії Гогенштауфенів всередині імперії і розширення її впливу і Італії.
На обкладинці: Пам'ятник Фрідріху Барбароссі у королівському замку Кіфхаузен (Тюрінгія), де за легендою й досі живе імператор
10984
Війни
Володимир Лук'янюк
Син швабського герцога, Фрідріх Гогенштауфен прославився під час Другого Хрестового походу і після його повернення в Німеччину 4 березня 1152 року був обраний королем римлян по смерті свого дядька Конрада III. Ледь прийнявши владу, 30-літній король почав готуватись до походу в Італію, де папа Адріан IV вів боротьбу з римською знаттю, яка у 1143 році утворила сенат і захопила управління містом в свої руки.
Фрідріх відмовився отримати корону з рук римського сенату і 18 червня 1155 року був коронований папою як імператор Священної Римської імперії, проте німецьке військо не зуміло утримати Рим, де проти німців повстали городяни, і наступного дня було змушене залишити місто. У свій другий похід в Італію Фрідріх виступив через три роки. Зібравши величезне військо, він захопив Мілан, Кремону, Брешию і в червні 1165 року — Рим, змусивши префекта та сенат міста присягнути імператору. Однак через епідемію чуми німці знову відступили, а після поразки в 1176 році від союзу північно-італійських міст, що об'єднались у Ломбардську лігу, Фрідріх був змушений підписати з нею шестирічний мирний договір. Саме під час шести італійських походів Фрідріх отримав прізвисько "Червона борода" ("Барбаросса"), з яким увійшов у історію.
У 1189 році Фрідріх відгукнувся на пропозицію папи Григорія VIII і взяв участь у Третьому Хрестовому поході разом із наймогутнішими монархами того часу — французьким королем Філіпом II Августом, австрійським герцогом Леопольдом V і англійським королем Річард Левове Серце, які мали намір звільнити Гроб Господень, захоплений султаном Саладдіном. 67-річний Барбаросса вирушив у похід сушею через Візантію, взяв штурмом Адріанаполь, змусивши імператора Ісаака Ангела надати дозвіл пройти через його територію, і 18 травня 1190 року захопив сельджукське місто Конья.
Продовжуючи похід у Палестину, 10 червня 1190 року німецьке військо почало переправу через гірську річку Селіф (нині — Туреччина) — одягнутий у важкі обладунки, Фрідріх Барбаросса упав з коня і потонув, підхоплений стрімкою течією. Смерть імператора зсусила багатьох німецьких лицарів повернутись на батьківщину і рештки війська так і не змогли захопити Єрусалим. Це вдалось зробити лише його внуку Фрідріху ІІ, по смерті якого життя обох Фрідріхів почало обростати легендами, в яких їх образи переплелись.
Згідно з найпоширенішою з легенд Фрідріх Барбаросса не помер, а живе в одній з печер в Тюрінгії, час від часу посилаючи двох воронів дізнатись про стан справ у Німеччині; літературна обробка цієї легенди стала популярною у ХІХ столітті. Спадкоємцем Фрідріха Барбароса на престолі Священної Римської імперї став його син Генріх VI, який продовжив політику свого батька щодо зміцнення влади династії Гогенштауфенів всередині імперії і розширення її впливу і Італії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 30 травня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Швеція перейшла на правосторонній рух
Фотоархів
Швеція перейшла на правосторонній рух
Війни
Особистості
Азія
Середньовіччя

Головні події 10 червня

#ЦейДень
Все про 10 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 червня
11 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward