Перший
Праведний халіфат
9 червня 632 року Абу Бакр ас-Саддик, тесть і один з найближчих соратників пророка Мухаммеда, був обраний в Медині першим халіфом мусульман. За два роки свого правління він поширив владу Праведного халіфату на всю Аравію і сформував державу, здатну вести переможні війни з Персією і Візантією.На обкладинці: Каліграфічний надпис арабською в'яззю на честь першого праведного халіфа Абу Бакра в мечеті Св. Софії в Стамбулі
19387
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В останні роки життя пророк Мухаммед об'єднав під своїм правлінням арабські племена Західної Аравії і в день його смерті в 632 році виникло питання про правонаступництва, пов'язане як з відсутнісю заповіту, так і сина, який на правах спадкоємця міг стати новим лідером мусульман. Представники ансарів, місцевих мединських племен аус і хазрадж, які одними з перших прийняли іслам, схилялись до обрання глави одного з кланів Сада ібн Убада, відомого своєю активною участю в хіджрі Мухаммеда, його бойових походах та щедрою фінансовою підтримкою мусульманських громад.

Однак з цим не погодились мухаджири, мусульмани-переселенці з Мекки, які свого часу знайшли прихисток у Медині. Дізнавшись про таємні збори ансарів, на них прийшли найближчі соратники Мухаммеда — його два тестя Умар ібн аль-Хаттаб і Абу Бакр ас-Саддик та Абу Убайди, один з полководців військ Мухаммеда, що брав участь у всіх його походах, зокрема і у завоюванні Мекки 11 січня 630 року.

Мухаджирам вдалось переконати присутніх, що без підтримки меканського племені курайшитів, силою зброї якого була ісламізована Аравія, Медина буде беззахисна перед небезпекою завоювання язичниками і внести розкол в середовище ансарів: досвідчений Умар зумів використати протистояння між племенами аус та хазраджи, запропонувавши в якості нового лідера 60-літнього Абу Бакра, хронологічно четвертого мусульманина і батька Айши, на руках якої помер Мухаммед і якому той, коли захворів, доручив проводити колективні молитви. Умар першим присягнув на вірність Абу Бакру як «заступнику посланця Аллаха» («халіфа расулі-л-лахі»), котрому наступного дня, 9 червня 632 року, присягнула і більша частина мусульманської громади Медини.

Проте частина мусульман вважали Абу Бакра узурпатором, що проігнорував родинні зв'язки як підставу для обрання халіфа і бажання Мухаммеда бачити спадкоємцем свого двоюрідного брата і зятя Алі ібн Абу Таліба. Це стало стала причиною першого в ісламі розколу і зародження релігійно-політичних рухів шиїтів (прихильнків Алі) і хариджитів (його противників) і до їх обособлення від сунітської більшості.

Серед тих, хто не прийняв обрання Абу Бакра, був і вождь хазраджів Сад ібн Убад — так і не присягнувши на вірність новому халіфу і не маючи достатньо сил, щоб відстояти свої претензії на владу в Медині, він невдовзі виїхав у Сирію, і помер близько 636 року в Дамаску.

У 655 році площа Праведного халіфату складала 6,4 млн кв. км

Протягом 27 місяців правління Абу Бакру вдалось здолати численних лжепророків, придушити повстання арабських племен, які по смерті Мухаммеда, відмовились від ісламу та виплати данини, взяти під контроль усю Аравію і розпочати війни проти імперії Сасанідів і Візантії, що за кілька десятиліть перетворило Праведний халіфат на одну з найбільших держав в історії.

Незадовго до своєї смерті 22 серпня 634 року Абу Бакр призначив своїм спадкоємцем Умара ібн аль-Хаттаба, завдяки якому був обраний пергим халіфом. Він за два роки завоював Персію, Юдею та Сирію і доклав основні зусилля для створення централізованої держави.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 26 травня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Перший Праведний халіфат» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 9 червня

Смерть Нерона

68
#ЦейДень

Все про 9 червня

Події, факти, персоналії

Початок Реконкісти

721

Колонія Гонконг

1898

Саміт G7 у Квебеку

2018