сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Смерть Нерона
9 червня 68 року римський імператор Нерон, залишений друзями і знаючи про те, що сенат оголосив його ворогом народу, покінчив життя самогубством. З його смертю закінчилось правління династії Юліїв-Клавдіїв, що привело до громадянської війни за престол між чотирма претендентами і кількома лже-Неронами.
На обкладинці: Бюст Нерона I ст. н. е., Капітолійський музей у Римі
6709
Особистості
Нерон Клавдій Цезар Друз Германік, уроджений Луцій Доміцій Агенобарб, став імператором 13 жовтня 54 року, після того як його матір, Юлія Агріпіна-молодша, отруїла свого чоловіка і названого батька Нерона імператора Клавдія. До 60 року Нерон проявляв себе розважливим правителем, який дбає про життя простих громадян, вільновідпущених і рабів. Він намагався боротися з корупцією, марнотратством, знизив податки, мита, будував театри, школи, організовував фестивалі. Все це сприяло популярності Нерона в країні. За час його правління Рим провів лише одну війну і основні зусилля Нерона були направлені на зміцнення кордонів держави, чого вдалось досягнути залученням на ключові посади в державі і провінціях непересічних особистостей.
Поведінка Нерона різко змінилася після смерті матері в 59 році, яку він наказав убити дізнавшись, що Агріпіна організовує змову проти імператора, - Нерон остаточно відсторонився від впливу свого наставника філософа Сенеки, стратив свою колишню дружину, став переслідувати і страчувати своїх політичних супротивників, а також знатних римлян під приводом образи імператорської величі, розпочав переслідування нової релігії, християнства, носіями якої були найбідніші верстви країни. У цей же період він фактично самоусунувся від управління державою, зосередившись на мистецтві, - писав вірші, п'єси, складав музичні твори, брав участь у змаганнях поетів та музикантів, в яких неодмінно здобував перемогу.
Золотий палац Нерона, малюнок 1770 року
Золотий палац Нерона, малюнок 1770 року
Після пожежі у Римі 64-го року, в якій, імовірно безпідставно, був звинувачений Нерон і яка призвела до знищення третини міста, імператор обклав додатковими податками провінції імперії. Він розпочав будівництво «Золотого палацу Нерона» площею до 120 гектарів, який залишився незавершеним, але й досі є найбільшою з усіх монарших резиденцій, побудованих на території Європи, а в світі поступається лише «Забороненому місту» - резиденції китайських імператорів. У цей час Нерон поновив забуті з часів Калігули оргії, які тривали по декілька днів. Убивши свою другу дружину, він одружився втретє, проте мав численних коханок і коханців, з якими влаштовував театралізовані грандіозні весілля.
Чума 64-го року, яка забрала життя багатьох римлян, марнотратство, пожежа, грандіозні невиправдані будівництва спустошили римську казну і привели до заколотів проти Нерона. У 67 році йому вдалося уникнути змови проти себе з боку знатних сенаторів, своїх друзів і радників. Проте через рік намісник Галлії, невдоволений податковою політикою Нерона щодо провінцій, вчинив заколот, який підтримав намісник Іспанії Сервій Гальба, на бік якого перейшла частина преторіанської гвардії.
9 червня 68 року, коли чутки про це дійшли Риму, Нерон розіслав запрошення всім, хто зазвичай брав участь з ним в оргіях, але ніхто не відгукнувся, і Нерон зі словами «У мене немає ні друзів, ні ворогів!» намагався кинутися в Тібр, однак не зміг це зробити і відправився у свій заміський будинок, де наказав слугам вирити для себе могилу. Після прибуття кур'єра зі звісткою, що сенат оголосив його ворогом народу і має намір стратити, Нерон, промовивши «Який великий артист гине!», і наказав своєму секретареві перерізати собі горло.
Тіло 31-річного Нерона було спалене і прах поміщений в родовій усипальниці в Римі. Його ім'я було стерто з більшості монументів, а під багатьма його зображеннями поставили інші імена. Громадянська війна, що тривала весь наступний рік, завершилась перемогою Тита Флавія Веспасіана, який був проголошений військами імператором 20 грудня 69 року і став засновником нової імператорської династії Флавіїв. Однак ще 20 років після смерті Нерона з'являлись самозванці, які називались його іменем і ставали причиною заворушень в імперії.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Політика
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 9 червня

#ЦейДень
Все про 9 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 червня
10 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward