Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Епоха вікінгів
8 червня 793 року загони вікінгів висадились в Нортумбрії на острові Холі-Айленд біля північно-східного берега Англії, де спустошили абатство Ліндісфарн. Це стало початком їх експансії у Європі, яка завершилась в 1066 році нормандським завоюванням Англії і воцарінням Вільгельма Завойовника на англосаксонському престолі.
17793
Війни
Володимир Лук'янюк
Племена вікінгів, первісно розселені по балтійському узбережжю сучасних Норвегії, Швеції та Данії, близько 600 року почали освоєння континентальних територій і до кінця VII століття розселились по більшій частині півдня Скандинавського півострова, Фінляндії та у Східній Пруссії. З другої половини VIII сторіччя вони почали здійснювати напади на Шотландію, Англію та Фарерські острови. У 789 році трьома кораблями вікінги напали на підень Британії, а 8 червня 793 року спустошили абатство Ліндісфарн на острові Холі-Айленд в Нортумбрії.
Близько 800 року вікінги заселили Шотландські і Оркнейські острови, а у 839 році — Ірландію, де заснували королівство. До середини IX століття вони здійснювали набіги на території сучасних Нідерландів, Франції, Іспанії, досягли територій Італії та Ісландії. У 862 році вікінг Рюрик почав княжити на землях в околиці Ладозького озера і став родоначальником династії Рюриковичів, яка правила на Русі, в Московії, Галицько-Волинських землях, Угорсько-Хорватському королівстві, Литві, Болгарському, Грузинському царствах та герцогствах Австрія і Штирія.
У цей же період розпочалось об'єднання датських племен, які в 865 році висадились в Східній Англії, де захопили Йорк і Нортумбрію. У 812 році Гаральд Хорфагер зумів підкорити племена в Норвегії і стати їх першим королем, а в близько 916 року виходець із датських володінь у Східній Англії Кнуд Кнютлінг розбив шведських завойовників і став першим королем Данії. Його внук Гаральд I Синьозубий, при якому Данія прийняла християнство, підкорив Норвегію, а правнук Свен I Вилобородий у 1013 році здійснив масштабне вторгнення в Англію, захопив Лондон і був проголошений англійським королем.
Території розселення вікінгів і їх набігів
Території розселення вікінгів і їх набігів
Одночасно тривала експансія вікінгів і в континентальній Європі — в 911 році король Західно-Франкскього королівства Карл III Простакуватий, не маючи сил протистояти, був змушений надати вождю вікнгів Роллону, вигнаному за розбої з Норвегії королем Гаральдом Прекрасноволосим, території поблизу Руана. З часом ці володіння стали спадкоємним і син Роллона Річард став графом Руана, а його правнук Річард II Добрий — першим герцогом Нормандії (землі норманів — землі північних людей). Наступні сто років Нормандія перебувала у васальній залежності від Франції, але мала міцну централізовану систему управління. Це дозволило праправнуку Річарда I Вільгельму в 1066 році завоювати Анлію і отримати корону англосаксонських монархів, припинивши родовід аглосаксонських королів, які повернули собі владу після смерті датського короля Кнуда Великого.
В кінці X століття вікінги оселилися на землях Ісландії та Гренландії, досягли узбережжя Білого моря, близько 1000 року — берегів Північної Америки, розвинули торгівлю з Персією, Генуєю та півднем Апеннін. Правнук Роллона Роберт Гвіскар в 1071 році вигнав з Італії візантійців і завершив завойвання норманами Південної Італії. Разом з братом Рожером I він захопив у арабів Сицилію, де в 1130 році постало Сицилійське королівство. Через 60 років воно перейшло до німецьких імператорів Гогенштауфенів як династична спадщина.
До кінця XI століття завдяки поширенню християнства на півночі Європи сформувались феодальні монархії і завойовницькі походи вікінгів практично припинились. Основним їх заняттям цього періоду була воєнна служба при дворах монархів. Останній завойовницький похід вікінгів завершився в 1042 році невдачею, коли Інгвар Мандрівник здійснив напад на кавказькі володіння Аббасидського халіфату на Закавказзі. Нормандська династія правила в Англії до 1154 року, коли їй на зміну прийшли французи-Плантагенети. Останнім монархом з Рюриковичів, які династійними шлюбом поріднились із норвезькою династією Інглінгів, був Василь IV Шуйський, повалений у 1610 році в результаті повстання і якому на російському престолі наслідував польський король Владислав IV Ваза.
Останнім же вікінгом-завойовником на престолі вважається зять Ярослава Мудрого норвезький король Гаральд Сміливий, зі смертю якого в 1066 році під час вторгнення в Англію завершилась трьохсотлітня експансія вікінгів — остання хвиля Великого переселення народів. На відміну від германських племен, вікінги не зруйнували країни Європи, а змогли адаптуватись і асимілюватись на завойованих територіях.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 25 квітня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.
Стаття «Епоха вікінгів» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Дивіться також

Війни
Європа
Середньовіччя

Головні події 8 червня

#ЦейДень
Все про 8 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left7 червня
9 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward