сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Президент Петро Порошенко
7 червня 2014 року у Верховній Раді України за участю близько 60 офіційних закордонних делегацій, включаючи 23 глав держав, урядів, парламентів і керівників міжнародних організацій відбулася інавгурація п'ятого Президента України Петра Порошенка, який був обраний на позачергових виборах в травні цього ж року у зв'язку з усуненням Віктора Януковича з поста Президента.
На обкладинці: Петро Порошенко у Верховній Раді, 7 червня 2014 року
4315
Особистості
Володимир Лук'янюк
Свою політичну кар'єру Петро Порошенко розпочав у 1998 році як член Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), лояльної до чинного президента Леоніда Кучми. З неї він вийшов через два роки і разом зі своєю парламентською групою «Солідарність» того ж, 2000-го року, об'єднався з Партією регіонального відродження України, «За красиву Україну», Партією праці та Всеукраїнською партією пенсіонерів у єдину Партію регіонального відродження України (Партію регіонів) і став одним з трьох її співголів. Проте, вже наступного року Петро Порошенко очолив лівоцентристську партію «Солідарність», яка в грудні 2001 року приєдналася до виборчого блоку «Наша Україна» Віктора Ющенка, а сам Порошенко став керівником його виборчого штабу.
У березні 2002 року «Наша Україна» стала переможцем на парламентських виборах, а в 2004-у завдяки Помаранчевій революції її лідер Віктор Ющенко став третім Президентом України. Це дало змогу Петру Порошенку здійснити стрімку політичну кар'єру - з 2005-го по 2010-й він займав посади секретаря РНБОУ, глави ради НБУ та міністра закордонних справ. В уряді наступного президента Віктора Януковича Порошенко вісім місяців займав пост міністр економічного розвитку і торгівлі. У зв'язку з відмовою цього уряду підписати договір про асоціацію з Євросоюзом 24 листопада 2013 року в Києві на майдані Незалежності розпочався безстроковий мітинг громадських активісті і опозиції Євромайдан, який з 1 грудня набув небаченої масовості і вилився у силове протистояння з владою і з січня 2014 року охопив Західну та Центральну Україну.
Переламним моментом Євромайдану стало 20 лютого 2014 року, коли Верховна Рада своєю постановою визнала дії силових структур незаконними, а наступного дня проголосувала Постанову про відновлення легітимного Конституційного ладу, що позбавило чинного президента можливості впливати на дії уряду. Побоюючись за свою безпеку, у ніч з 21 на 22 лютого Віктор Янукович виїхав з Києва, а згодом через Крим - до Росії, що дало привід Верховній Раді усунути його з посади Президента України та призначити на 25 травня 2014 року позачергові вибори Президента України.
У виборчій кампанії, яка почалась 24 лютого, взяло участь 23 кандидати, двоє з яких згодом зняли свою кандидатуру. За соцологічними опитуваннями в середині травня найбільшою підтримкою користувались народні депутати України 7-го скликання Петро Порошенко і Сергій Тігіпко та колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. Серед цих політиків лише Порошенко брав активну участь в подіях Євромайдану, хоча й не входив до чільних політиків, які вели переговори з владою від імені протестуючих, - Юлія Тимошенко з 2011 року перебувала в ув'язненні, а Сергій Тігіпко як член фракції Партії регіонів до останніх днів підтримував президента Януковича. З політичних лідерів Євромайдану лише Олег Тягнибок виставив свою кандидатуру на президентських виборах 2014 року.
Позачергові вибори Президента України відбулись 25 травня 2014 року на більшій території України (із-за Російсько-української війни, котра почалась 1 березня 2014 року, вони не проводились в Криму, Севастополі і третині виборчих округів Донецької та Луганської областей) і вже у першому турі переміг Петро Порошенко, який набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні (при явці виборців 60,3%); другою була Юлія Тимошенко (12,81%), третім - Олег Ляшко (8,32%). Найбільшу підтримку Порошенко отримав у Львівській (70,2%), Вінницькій (66,1%), Івано-Франківській (64,9%) та ще чотирнадцяти областях та місті Києві.
Одним з перших рішень Петра Порошенка на посту Президента після інавгурації, яка відбулась 7 червня 2014 року, була заборона будь-якої співпраці з Росією у військовій сфері, підписання економічної частини Угоди про асоціацію України і Європейського союзу 27 червня і оголошення дострокових виборів до Верховної Ради, які відбулися 26 жовтня, - на них колишня Партія регіонів здобула лише 16% мандатів, а Компартія вперше в історії України не здобула жодного мандату.
16 квітня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Політика
Європа
Україна
Новітня історія
Наш час

Головні події 7 червня

#ЦейДень
Все про 7 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left6 червня
8 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward