Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Президент Петро Порошенко
7 червня 2014 року у Верховній Раді України відбулася інавгурація п'ятого Президента України Петра Порошенка, обраного на позачергових виборах в травні цього ж року у зв'язку з усуненням Віктора Януковича з поста Президента.
На обкладинці: Петро Порошенко у Верховній Раді, 7 червня 2014 року
7666
Особистості
Володимир Лук'янюк
Свою політичну кар'єру Петро Порошенко розпочав у 1998 році як член Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), лояльної до чинного президента Леоніда Кучми. З неї він вийшов через два роки і разом зі своєю парламентською групою «Солідарність» того ж, 2000-го року, об'єднався з Партією регіонального відродження України, «За красиву Україну», Партією праці та Всеукраїнською партією пенсіонерів у єдину Партію регіонального відродження України (Партію регіонів) і став одним з трьох її співголів. Проте, вже наступного року Петро Порошенко очолив лівоцентристську партію «Солідарність», яка в грудні 2001 року приєдналася до виборчого блоку «Наша Україна» Віктора Ющенка, а сам Порошенко став керівником його виборчого штабу.
У березні 2002 року «Наша Україна» стала переможцем на парламентських виборах, а в 2004-у завдяки Помаранчевій революції її лідер Віктор Ющенко став третім Президентом України. Це дало змогу Петру Порошенку здійснити стрімку політичну кар'єру — з 2005-го по 2010-й він займав посади секретаря РНБОУ, глави ради НБУ та міністра закордонних справ. В уряді наступного президента Віктора Януковича Порошенко вісім місяців займав пост міністр економічного розвитку і торгівлі. У зв'язку з відмовою цього уряду підписати договір про асоціацію з Євросоюзом 24 листопада 2013 року в Києві на майдані Незалежності розпочався безстроковий мітинг громадських активісті і опозиції Євромайдан, який з 1 грудня набув небаченої масовості і вилився у силове протистояння з владою і з січня 2014 року охопив Західну та Центральну Україну.
Переламним моментом Євромайдану стало 20 лютого 2014 року, коли Верховна Рада своєю постановою визнала дії силових структур незаконними, а наступного дня проголосувала Постанову про відновлення легітимного Конституційного ладу, що позбавило чинного президента можливості впливати на дії уряду. Побоюючись за свою безпеку, у ніч з 21 на 22 лютого Віктор Янукович виїхав з Києва, а згодом через Крим — до Росії, що дало привід Верховній Раді усунути його з посади Президента України та призначити на 25 травня 2014 року позачергові вибори Президента України.
У виборчій кампанії, яка почалась 24 лютого, взяло участь 23 кандидати, двоє з яких згодом зняли свою кандидатуру. За соцологічними опитуваннями в середині травня найбільшою підтримкою користувались народні депутати України 7-го скликання Петро Порошенко і Сергій Тігіпко та колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. Серед цих політиків лише Порошенко брав активну участь в подіях Євромайдану, хоча й не входив до чільних політиків, які вели переговори з владою від імені протестуючих, — Юлія Тимошенко з 2011 року перебувала в ув'язненні, а Сергій Тігіпко як член фракції Партії регіонів до останніх днів підтримував президента Януковича. З політичних лідерів Євромайдану лише Олег Тягнибок виставив свою кандидатуру на президентських виборах 2014 року.
Позачергові вибори Президента України відбулись 25 травня 2014 року на більшій території України (із-за Російсько-української війни, котра почалась 1 березня 2014 року, вони не проводились в Криму, Севастополі і третині виборчих округів Донецької та Луганської областей) і вже у першому турі переміг Петро Порошенко, який набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні (при явці виборців 60,3%); другою була Юлія Тимошенко (12,81%), третім — Олег Ляшко (8,32%). Найбільшу підтримку Порошенко отримав у Львівській (70,2%), Вінницькій (66,1%), Івано-Франківській (64,9%) та ще чотирнадцяти областях та місті Києві.
Інавгурація п'ятого Президента України відбулась 7 червня 2014 року у Верховній Раді за участю близько 60 офіційних закордонних делегацій, включаючи 23 глав держав, урядів, парламентів і керівників міжнародних організацій.
Одним з перших рішень Петра Порошенка як глави держави стала заборона будь-якої співпраці з Росією у військовій сфері, підписання 27 червня економічної частини Угоди про асоціацію України і Європейського союзу і оголошення дострокових виборів до Верховної Ради, які відбулися 26 жовтня 2014 року, — на них колишня Партія регіонів здобула лише 16% мандатів, а Компартія вперше в історії України не здобула жодного мандату.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 16 квітня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Карла Юнга
Правила життя
Правила життя Карла Юнга
Особистості
Політика
Європа
Україна
Новітня історія
Наш час

Головні події 7 червня

#ЦейДень
Все про 7 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left6 червня
8 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward