Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
«День Д»
6 червня 1944 року розпочалась висадка військ союзників на окуповану німецькими військами територію північно-західної Франції. Операція «Оверлорд», якою був відкритий Другий фронт, стала наймасштабнішою у світовій історії висадкою десанту у кількості понад 2 мільйонів чоловік, які до кінця серпня перетнули протоку Ла-Манш і висадились у Нижній Нормандії.
На обкладинці: Американський десант висаджується на узбережжя Нормандії, 23 червня 1944 року © AP
24712
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
У другій половині 1942 року для держав-союзників по антигітлерівській коаліції склалась сприятлива ситуація для контрнаступу: німецькі війська занали поразки від британців у Північній Африці, під Сталінградом радянськими військами було оточене 250-тисячне німецьке угрупування, просування японців в районі Тихого океану було зупинене американцями, яким вдалось виграти стратегічну битву за Гуадалканал.
14 січня 1943 році в Касабланці (Марокко) відбулась таємна конференція за участю президента США Франкліна Рузвельта і прем'єр-міністра Британії Вінстона Черчілля, на якій були обговорені плани спільних військових дій проти Німеччини та її сателітів і було домовлено про висадку союзників у липні 1943 року на Сицілії і восени 1943 року у Франції. У березні 1943 року начальником штабу оперативної групи з підготовки десантної операції у Західній Європі був призначений британський генерал-лейтенант Фредерік Морган. Створений ним штаб в січні 1944 року перетворився на Верховне Командування союзних сил у Європі, яке й стало головним виконавцем операції «Оверлорд».
Генерал-лейтенант Британської армії Фредерік Морган, 1945 рік © The LIFE Images Collection
Генерал-лейтенант Британської армії Фредерік Морган, 1945 рік © The LIFE Images Collection
1 березня 1943 року було затверджено напрямок основних зусиль вторгнення на північному узбережжі Нормандії, а в травні — строки операції. Після Третьої Вашингтонської конференції, що пройшла з 12 по 17 травня за участю Франкліна Рузвельта та Вінстона Черчілля, на штаб генерала Моргана була покладена задача відпрацювання плану висадки, а також розробки операцій, щоб ввести Вермахт в оману стосовно дійсного напрямку дій західних союзників. 8 травня 1944 року головнокомандувач союзними військами в Європі генерал Дуайт Ейзенхауер затвердив дату початку операції «Оверлорд» — 5 червня, на вибір якої вплинули режими припливів-відпливів біля північного узбережжя Франції.
Спеціально для проведення операції «Оверлорд» суднобудівними компаніями Англії і США в стислі терміни були збудовані близько 30 000 одиниць десантних суден, розроблені і запущені в масове виробництво плаваючі і вогнеметні танки, спеціалізовані броньовані інженерні машини для створення проходів в мінних полях, мостоукладники, спеціальні баржі з реактивними установками залпового вогню. Для прискорення темпів завантаження техніки на морський транспорт на півдні Англії була обладнана розгалужена мережа спеціальних під'їзних доріг, які спускалися до моря, і по яких військова техніка (танки, автомашини) з ходу завантажувалася прямо на баржі. Були також створені тимчасові штучні порти і штучні гавані для швартування суден біля узбережжя Франції.
Верховний головнокомандувач експедиційними силами генерал армії Двайт Ейзенхауер розмовляє з військовими 502-го парашутно-піхотного полку 101-ї повітряно-десантної дивізії США, яка першою ступила на землю Франції: виконуючи місію «Олбані» в рамках операції «Оверлорд», з 9228 десантників, що висадились північніше міста Карантан, протягом чотирьох днів загинуло 546 чоловік, 2217 було поранено і 1907 зникли без вісти. Аеродром міста Гріхем, Англія, 5 червня 1944 року © Library of US Congress
Верховний головнокомандувач експедиційними силами генерал армії Двайт Ейзенхауер розмовляє з військовими 502-го парашутно-піхотного полку 101-ї повітряно-десантної дивізії США, яка першою ступила на землю Франції: виконуючи місію «Олбані» в рамках операції «Оверлорд», з 9228 десантників, що висадились північніше міста Карантан, протягом чотирьох днів загинуло 546 чоловік, 2217 було поранено і 1907 зникли без вісти. Аеродром міста Гріхем, Англія, 5 червня 1944 року © Library of US Congress
Через погані погодні умови «День Д» довелось перенести на добу пізніше, і висадка союзників в Європі почалася 6 червня 1944 року. На першому етапі о першій ночі десантувалось 24 тисячі британських, американських, канадських і французьких парашутистів; о пів на сьому ранку на ділянці узбережжя шириною 80 кілометрів почав висадку морський десант. Завдяки потужній підтримці авіації на більшості напрямків союзникам зразу ж вдалось створити плацдарми і закріпитись.
До кінця «Дня Д» в англійському та американському секторах було висаджено 5 піхотних, 3 повітряно-десантні дивізії і танкова бригада загальною чисельністю 150 тисяч солдатів. Їм вдалося захопити берегову смугу глибиною від 3 до 5 км і до 7 червня звільнити від супротивника все узбережжя в зоні висадки. Втрати становили у американців — 6603 людини, у тому числі 1465 убитими, у англійців і канадців — близько 4 тисяч чоловік убитими, пораненими і зниклими без вісті.
Американські військові в окопах на пляжі «Юта» в Нормандії, 6 червня 1944 року © AP
Американські військові в окопах на пляжі «Юта» в Нормандії, 6 червня 1944 року © AP
До кінця червня союзники розширили плацдарм до 100 км по фронту і 20-40 км в глибину. На ньому було зосереджено понад 25 дивізій (у тому числі 4 танкові), яким протистояли 23 німецькі дивізії (9 танкових). 26 червня був звільнений Шербур, 18 липня - Кан. До кінця липня чисельність військ союзників вже становила понад 1 452 000 чоловік і продовжувала безперервно збільшуватися, що дало можливість перейти до наступальної операції «Кобра».
25 липня 1-а американська армія під командуванням генерал-лейтенанта Омара Бредлі, користуючись тим, що основні сили супротивника були сковані біля Кана, здійснила прорив від Сен-Ло на південний-захід до Авранша. 1 серпня до неї приєдналась 3-я армія генерала Джорджа Паттона, яка за два тижні звільнила Бретань, після чого рушила до Анже, звідки вдарила на північ у тил німецькій групі армій «Б», яку із заходу атакувала 1-а армія, а з півночі — англо-канадські війська.
15 серпня 1944 року розпочалась операція «Драгун» з висадки військ союзників у південній Франції між містами Тулон та Канни
До 24 серпня під Фалезом були оточені і розгромлені основні сили Вермахта на захід від Сени, що відкрило союзникам оперативний простір для просування на Париж, який був звільнений наступного дня.
30 серпня 1944 року німецькі війська були змушені відступити на схід від Сени, що стало завершенням операції «Оверлорд».
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 11 січня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Слухайте «Цей день в історії» онлайн
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 6 червня

#ЦейДень
Все про 6 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left5 червня
7 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward