сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
«День Д»
6 червня 1944 року розпочалась висадка військ союзників на окуповану німецькими військами територію північно-західної Франції. Операція «Оверлорд», якою був відкритий Другий фронт, стала наймасштабнішою у світовій історії висадкою десанту у кількості 3 мільйонів чоловік, які перетнули протоку Ла-Манш з Англії у Францію.
На обкладинці: Американський десант висаджується на узбережжя Нормандії, 23 червня 1944 року © AP
16230
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
У другій половині 1942 року для держав союзників у антигітлерівській коаліції склалась сприятлива ситуація для контрнаступу: німецькі війська занали поразки у Північній Африці, під Сталінградом радянськими військами було оточене 250-тисячне німецьке угрупування, просування японців в районі Тихого океану було зупинене американцями, яким вдалось виграти стратегічну битву за Гуадалканал.
14 січня 1943 році в Касабланці (Марокко) відбулась таємна конференція за участю президента США Франкліна Рузвельта і прем'єр-міністра Британії Вінстона Черчілля, на якій були обговорені плани спільних військових дій проти Німеччини та її сателітів і було домовлено про висадку союзників у липні 1943 року в Сицілії і восени 1943 року у Франції. У березні 1943 року начальником штабу оперативної групи з підготовки десантної операції у Західній Європі був призначений британський генерал-лейтенант Фредерік Морган. Створений ним штаб в січні 1944 року перетворився на Верховне Командування союзних сил у Європі, яке й стало головним виконавцем операції «Оверлорд».
1 березня 1943 року було затверджено напрямок основних зусиль вторгнення на північному узбережжі Нормандії, а в травні - строки операції. Після Третьої Вашингтонської конференції, що пройшла з 12 по 17 травня за участю Франкліна Рузвельта та Вінстона Черчілля, на штаб генерала Моргана була покладена задача відпрацювання плану висадки, а також розробки операцій, щоб ввести Вермахт в оману стосовно дійсного напрямку дій західних союзників. 8 травня 1944 року головнокомандувач союзними військами в Європі генерал Дуайт Ейзенхауер затвердив дату початку операції «Оверлорд» - 5 червня. На її вибір вплинули режими припливів-відпливів біля північного узбережжя Франції.
Верховний головнокомандувач експедиційними силами генерал армії Двайт Ейзенхауер розмовляє з військовими 502-го парашутно-піхотного полку 101-ї повітряно-десантної дивізії США, яка першою ступила на землю Франції: виконуючи місію місія «Олбані» в рамках операції «Оверлорд», з 9228 десантників, що висадились північніше міста Карантан, протягом чотирьох днів загинуло 546 чоловік, 2217 було поранено і 1907 зникли без вісти. Аеродром міста, Гріхем, Англія, 5 червня 1944 року © Library of US Congress
Верховний головнокомандувач експедиційними силами генерал армії Двайт Ейзенхауер розмовляє з військовими 502-го парашутно-піхотного полку 101-ї повітряно-десантної дивізії США, яка першою ступила на землю Франції: виконуючи місію місія «Олбані» в рамках операції «Оверлорд», з 9228 десантників, що висадились північніше міста Карантан, протягом чотирьох днів загинуло 546 чоловік, 2217 було поранено і 1907 зникли без вісти. Аеродром міста, Гріхем, Англія, 5 червня 1944 року © Library of US Congress
Спеціально для проведення операції «Оверлорд» суднобудівними компаніями Англії і США в стислі терміни були збудовані близько 30 000 одиниць десантних суден, були розроблені і запущені в масове виробництво плаваючі і вогнеметні танки, спеціалізовані броньовані інженерні машини для створення проходів в мінних полях, мостоукладники, спеціальні баржі з реактивними установками залпового вогню. Для прискорення темпів завантаження техніки на морський транспорт на півдні Англії була обладнана розгалужена мережа спеціальних під'їзних доріг, які спускалися до моря, і по яких військова техніка (танки, автомашини) з ходу завантажувалася прямо на баржі. Були також створені тимчасові штучні порти і штучні гавані для швартування суден біля узбережжя Франції.
Вторгнення союзників в Європу почалося 6 червня 1944 року, на день пізніше заплановаї дати - «День Д» довелось перенести із-за поганих погодних умов. На першому етапі о першій ночі десантувалось 24 тисячі британських, американських, канадських і французьких парашутистів; о пів на сьому ранку на ділянці узбережжя шириною 80 кілометрів почав висадку морський десант. Завдяки потужній підтримці авіації на більшості плацдармів союзникам зразу ж вдалось створити плацдарми і закріпитись. До кінця «Дня Д» в англійському та американському секторах було висаджено 5 піхотних, 3 повітряно-десантні дивізії і танкова бригада загальною чисельністю 150 тисяч солдатів. Їм вдалося захопити берегову смугу глибиною від 3 до 5 км і до 7 червня звільнити від супротивника все узбережжя в зоні висадки. Втрати становили у американців - 6603 людини, у тому числі 1465 убитими, у англійців і канадців - близько 4 тисяч чоловік убитими, пораненими і зниклими без вісті.
Американські військові в окопах на пляжі «Юта» в Нормандії, 6 червня 1944 року © AP
Американські військові в окопах на пляжі «Юта» в Нормандії, 6 червня 1944 року © AP
До кінця червня союзники розширили плацдарм до 100 км по фронту і 20-40 км в глибину; на ньому було зосереджено понад 25 дивізій (у тому числі 4 танкові), яким протистояли 23 німецькі дивізії (у тому числі 9 танкових). А до кінця липня чисельність військ союзників вже становила понад 1 452 000 чоловік і продовжувала безперервно збільшуватися, що дало можливість розпочати наступ союзних військ углиб Франції, звільнивши Бретань та Нормандію, а 25 серпня 1944 року - Париж.
11 січня 2012 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Історія авіації
Інфографіка
Історія авіації
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 6 червня

#ЦейДень
Все про 6 червня
Події, факти, персоналії
6 червня 1984 року радянський програміст Олексій Пажитнов анонсував гру «Тетріс», створену для комп'ютера «Элек..
1984
keyboard_arrow_left5 червня
7 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward