Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Брусиловський прорив
4 червня 1916 року в ході Першої Світової війни на території Галичини російські війська під командуванням генерала Олексія Брусилова прорвали оборону австро-угорської армії на фронті шириною 340 кілометрів і окупували Буковину, Галичину й частину Волині. Це була нова тактика ведення війни, коли чотири армії одночасно розпочали наступ, і найвдаліша операція росіян в ході Першої світової.
18987
Перша Світова війна
Володимир Лук'янюк
У відповідності з умовами угоди, досягнутої у грудні 1915 року країнами Антанти, Росія взяла на себе зобов'язання розпочати у 1916 році наступ на Східному фронті в обмін на отримання воєнної допомоги з Франції і Великобританії, які планували розпочати наступ на Соммі. Однак після наступу німців під Верденом, у березні 1916 року росіяни провели вкрай невдалу Нарочанську операцію (на території сучасної Білорусі), в ході якої зазнали значних втрат, після чого було прийняте рішення атакувати не німецькі, а австро-угорські війська, які розміщувались значно південніше і основні сили яких були задіяні в Італії.
План наступу був підготовлений генералом Олексієм Брусиловим і, попри заперечення ряду інших генералів, він був затверджений царем Миколою ІІ, який особисто перейняв на себе командування військами. Згідно з директивою російської Ставки, прийнятою 24 квітня, основний удар мав бути завданий військами Південно-Західного фронту, а допоміжні — Північного і Західного фронтів.
Генерал Олексій Брусилов (1853-1926)
Генерал Олексій Брусилов (1853-1926)
Побоюючись, що Німеччина і Австро-Угорщина встигнуть перегрупувати сили після поразки англо-французьких військ під Верденом та італійських — під Трентіно, наступ росіян був прискорений і призначений на 4 червня 1916 року. Згідно із задумом Брусилова кожна з чотирьох армій Південно-Західного фронту мала здійснити власний прорив — хоча це і розпорошувало сили, проте завадило б супротивнику перекинути резерви на плацдарм головного удару, який був завданий у напрямку Ковеля і Луцька.
Завдяки майже двократній перевазі у живій силі і артилерії, росіянам вдалось подолати ешелоновану оборону австро-німецьких військ, 7 червня зайняти Луцьк, 18 червня — Чернівці, і зламати весь південний фронт австрійців. Це дало можливість 30 червня захопити Коломию і увійти на територію сучасної Румунії. Після того, як 1 липня союзники перейшли у наступ на Соммі, змусивши перекинути на Західний фронт значні сили супротивника, 4 липня росіяни поновили наступ на Ковель і Барановичі, проте зазнали невдачі.
Повторний наступ росіян розпочався лише в кінці липня і після триденних жорстоких боїв їм вдалось прорвати авcтро-німецький фронт і просунутись вглиб на 80-120 кілометрів — були зайняті Галич, Ковель, Станіславів, Львів. 13 серпня Брусиловський наступ був зупинений через посилення опору австро-німецьких військ, а також великі втрати і втому особового складу росіян.
В ході Луцького прориву (який став називатись Брусиловським після переходу в 1920 році Олексія Брусилова на бік більшовиків) автро-німецькі війська втратили 1 325 000 чоловік вбитими, пораненими і пропалими безвісти (проти 498 900 у росіян), були позбавлені воєнної ініціативи, що врятувало італійську армію від неминучої поразки і змусило Румунію вступити у війну на боці країн Антанти.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 30 травня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Сходження на престол Річарда ІІІ
Сьогодні
Сходження на престол Річарда ІІІ
Перша Світова війна
Битви
Європа
Україна
Нова історія

Головні події 4 червня

#ЦейДень
Все про 4 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left3 червня
5 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward