сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Події на площі Тяньаньмень
4 червня 1989 року на площі Тяньаньмень в Пекіні китайська армія криваво розігнала масову демонстрацію, яка, почавшись півтора місяці перед тим як студентська акція на захист демократії, переросла у мільйонний протест всіх верств населення. Введені на площу танки відкрили вогонь і буквально їхали по рядах демонстрантів на очах мільйонів глядачів, що спостерігали за подіями в прямому ефірі по телебаченню. Кількість жертв оцінюється від сотень до кількох тисяч чоловік.
На обкладинці: Загиблі протестувальники на площі Тяняньмень, 4 червня 1989 року © AP
13671
Політика
Володимир Лук'янюк
По смерті Мао Цзедуна в 1976 році Китай переживав економічний і політичний занепад, спричинений десятиліттям т. зв. Культурної революції, яка велась з внутрішніми і зовнішніми ворогами під надуманим приводом протидії можливій реставрації капіталізму. Після повернення до влади колись опальний політик Ден Сяопін разом з главою уряду Хуа Гофеном розправився з найактивнішими маоїстами, а через два роки проголосив "Новий великий похід" китайських комуністів: політику відкритих дверей і "чотирьох модернізацій" - промислової, сільськогосподарської, науково-технологічної та оборонної.
В країні поступово почала впроваджуватись ринкова економіка, а політичне життя зазнало певної лібералізації. Однак китайська інтелігенція і студентство вважали за необхідне проведення політичної реформи і відмови від комуністичного диктату, який зберігся з часів Мао і мав у Китаї всі ознаки тоталітарної держави, - відсутність свободи слова, повний контроль над усіма сферами громадського життя. У 1986 році в Китаї почались студенські виступи за демократизацію всіх сфер життя країни, які охопили великі міста країни. Це привело до відставки генерального секретаря Компартії Ху Яобана, який підтримав студенські вимоги і вважався ліберальним політиком.
В результаті лібералізації цін 1988 року в Китаї різко зросла інфляція, виник дефіцит продовольства у містах, зросло безробіття. Все це посилило напругу в суспільстві. Формальним приводом до нових демонстрацій протесту стала смерть Ху Яобана 15 квітня 1989 року, яка сталась у перший день візиту до Китаю радянського лідера Михайла Горбачова, ініціатора демократичних реформ в СРСР.
Площа Тяньаньмень - «Ворота небесного спокою» (за назвою воріт у стіні Імперського міста) - має площу 440 тисяч кв. м, входячи до десятки найбільших площ світу
27 квітня на центральній площі Пекіна Тяньаньмень протестувальники розбили наметове містечко і протягом місяця кілька сотень тисяч людей демонструвало свою незгоду з офіційним урядовим курсом. Серед учасників протестів не було єдності, а їх погляди були крайньо протилежні - від вимог прискорення реформ і рішучої боротьби з корупцією до згортання реформ, які привели до економічної кризи.
20 травня в Пекіні було введено військовий стан, однак протестуючі не залишили площу. 3 червня війська спробували зайняти її, але були витіснені з площі і ввечері того ж дня за вказівкою Ден Сяопіна в Пекін було введено танкові частини, які колонами рушили на Тяньаньмень. Для захисту від них демонстранти звели барикади з автобусів, тракторів, стальних балок, обливали танки бензином і підпалювали. Солдати вели хаотичний вогонь по демонстрантах, що привело до численних жертв. До вечора 4 червня 1989 року площа була взята армією під контроль, пройшли масові арешти залишків демонстрантів і активних учасників акцій протесту в різних містах. Вони були названі небезпечними злочинцями і тривалий час утримувались без суду. Влада наклала заборону на висвітлення подій у місцевих мас-медіа і поширення іноземних газет.
Перший з «Восьми безсмертних» керівників Компартії Китаю Ден Сяопін (1904-1997). У 1989 році відмовився від усіх постів, проте і надалі залишався духовним лідером Китаю, вважаючись «головним архітектором китайських економічних реформ і соціалістичної модернізації».
Перший з «Восьми безсмертних» керівників Компартії Китаю Ден Сяопін (1904-1997). У 1989 році відмовився від усіх постів, проте і надалі залишався духовним лідером Китаю, вважаючись «головним архітектором китайських економічних реформ і соціалістичної модернізації».
Кількість убитих і поранених під час придушення виступів на площі Тяньаньмень залишається невстановленою через те, що армійські частини дуже швидко зібрали тіла загиблих і спалили їх. Різними джерелами називаються числа від 242 чоловік (офіційна версія) до 1000 (дані «The New York Times» і Amnesty International); розвідка НАТО називала 1000 загиблих солдатів і 6 тисяч мирних жителів.
Через кілька місяців ряд студенських лідерів демострацій Тяньаньмені були страчені по рішенню показових судів; частині активних учасників подій вдалось врятуватись втечею за кордон. В 2008 році правозахисна організація Amnesty International наполягала на тому, що в китайських тюрмах все ще знаходились люди, поспіхом і необгрунтовано засуджені в 1989 році і ті, хто намагався ставити питання про законність дій властей по придушенню демонстрації.
Події на площі Тяньаньмень привели до кількох гучних відставок у китайському керівництві і викликали неоднозначну реакцію за кордоном - від повного осуду з боку Західної Європи, США, Австралії, південно-американських країн, до повної підтримки з боку Бірми, Чехословаччини, Північної Кореї, Німецької Демократичної Республіки; такі країни, як СРСР та Індія вирішили за краще утриматись від оцінок, щоб не погіршувати міждержавні стосунки.
2 лютого 2012 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Йосифа Сталіна
Правила життя
Правила життя Йосифа Сталіна
Політика
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 4 червня

#ЦейДень
Все про 4 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left3 червня
5 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward