Прослухати статтю headset
Операція «Динамо»
location_on
Дюнкерк
Друга Світова війнаВолодимир Лук'янюк
3 червня 1940 року завершилась військова операція з евакуації союзницьких військ, які попали під загрозу німецького оточення поблизу Дюнкерка на півночі Франції. За 9 днів військовими кораблями і сотнями приватних суден, човнів та катерів було врятовано 338 226 британців, французів і бельгійців і ще 59 тисяч британців були вивезені до початку операції.На обкладинці: Загиблі англійські солдати на пляжі під Дюнкерком, червень 1940 року
32656
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після дев'яти місяців т. зв. «Дивної війни», коли Франція, попри проведення повної мобілізації і велику концентрацію військ на німецькому кордоні, обмежувалась лише локальними бойовими зіткненнями, 10 травня 1940 року Німеччина авіанальотом на Бельгію і ударом сухопутних військ по Голландії та Люксембургу розпочала реалізацію плану завоювання Франції.

У відповідь командуючий французькими військами генерал Гюстав Гамелен згідно плану союзників направив війська через Бельгію у Нідерланди, але запізнився з маневром і першими на бельгійсько-голландський кордон вийшли німецькі війська. Прорвавшись через Арденни, які французьке командування вважало непрохідними, вони 14 травня зайняли французьке місто Седан, звідки розпочали наступ на північний захід до Ла-Маншу, якого досягли 20 травня, відрізавши Першу французьку і бельгійську армії, від більшості французьких військ. Через відсутність належної авіапідтримки з боку Британії і запізнення з переміщенням французьких військ з Північної Африки були зірвані наміри французів завдати удару по авангардних німецьких частинах з півночі та півдня, і 26 травня, скориставшись тимчасовою зупинкою німецького наступу для укріплення позицій на підступах до Дюнкерку, британські і французькі війська розпочали евакуацію до Великобританії.

Під командуванням контр-адмірала Бертрама Рамсея було зібрано всі наявні кораблі воєнно-морського і торгового флотів (693 англійських і близько 250 французьких), включно з поромами і госпітальними суднами, а також в англійських портах було реквізовано 40 голландських шхун, на які під постійним вогнем артилерії і авіації супротивника з порту Дюнкерка почалось вантаження військ союзників.

Щоб пришвидшити евакуацію посадка на кораблі почалась і вздовж узбережжя, але через мілководдя вони не могли до нього наблизитись, і наступного дня британське міністерство судноплавства по телефону звернулось до судновласників в Лондоні та на східному узбережжі Англії з проханням надати човни з невеликою осадкою. Більшість з них було реквізовано силоміць і, укомплектовані офіцерами ВМС та добровольцями, вони з вантажних машин в ролі імпровізованих причалів, а то і просто з моря, де військові годинами стояли по пояс у воді в очікуванні порятунку, почали перевезення людей до англійського порту Рамсґейт.

Після втрати 29 травня 19 британських і французьких військових кораблів і 3 великих пасажирських, які могли забирати на борт кількасот чоловік за один рейс, маленькі судна (найменше мало 4,5 метра у довжину) стали основним засобом евакуації — вони курсували з періодичністю від 10 до 15 годин між англійським та французьким берегами або доставляли військових до великих суден, які стояли рейді в безпечних від мін водах поза зоною обстрілу берегової артилерії.

Відступ військ союзників на суші прикривали англійські та французькі підрозділи, які після бою із супротивником відправлялись на евакуацію і на утримання наступного рубежу оборони підходили резерви з арьєргарду, а з повітря — британська авіація, яка зуміла досягнути повної переваги над люфтваффе.

За офіційною інформацією воєнно-морського міністерства Великобританії, до початку операції «Динамо» з-під Дюнкерка було евакуйовано 59,3 тисяч британських військових, а до її завершення 3 червня 1940 року — ще 139,8 тисяч британців і 139 тисяч французів та бельгійців. Із загалом 338 226 тисяч врятованих військових близько 50 тисяч було евакуйовано силами французького флоту і 99 тисяч — власниками біля 700 приватних риболовецьких шхун, яхт та прогулянкових катерів, які відгукнулись на заклик британського уряду надати допомогу військовим.

Під час операції «Динамо потонуло і пропало безвісти близько 2 тисяч чоловік, 15 тисяч французів попали в полон, прикриваючи останній етап евакуації, і ще 40 тисяч — після зайняття 4 червня німцями Дюнкерка; було втрачено більше чверті військових кораблів, що брали участь в евакуації, 106 літаків (проти 99 німецьких), які її прикривали, і на узбережжі було кинуто все важке озброєння та транспорт 9-и англійських дивізій, а також 68 тисяч тон боєприпасів, 147 тисяч тон палбного та 377 тисяч тон спорядження та військового майна.

4 березня 1947 року в Дюнкерку між Францією і Великобританією був підписаний пакт про союз і взаємодопомогу строком на 50 років, націлений на зміцнення європейської безпеки і запобігання можливої агресії з боку Німеччини
Більшість евакуйованих французьких військових за два тижні були переправлені в порти Бретані і Нормандії, але лише половина з них встигла поновитись у бойових підрозділах — 22 червня 1940 року Франція капітулювала. За кілька днів до цього заступник державного секретаря з національної оборони і війни генерал Шарль де Голль, виступаючи по британському радіо, закликав французів не здаватися, не підкорятись уряду колабораціоністів генерала Петена і чинити опір окупації Франції. Це стало початком створення французького уряду у вигнанні, відомому як «Вільна Франція».

З десятків тисяч французів, які ще перебували у Британії, де Голля підтримали не більше 3 тисяч, проте на його заклик відгукнулись колонії Нові Гебріди в Тихому океані та Французька Екваторіальна Африка, звідки почалось звільнення Франції, — 26 серпня 1944 року війська генерала Шарля де Голля пройшли переможним маршем по Єлісейських полях у Парижі.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 24 травня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 3 червня

Скіфський похід Філіпа ІІ Македонського

339 до н.е.
#ЦейДень

Все про 3 червня

Події, факти, персоналії

Кримський похід на Москву

1571

Незалежність Чорногорії

2006

Повінь в Парижі

2016