Страта
Жанни д'Арк
30 травня 1431 року «за єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу» на Старій Ринковій площі в Руані спалено 19-літню Жанну д'Арк, яка у Столітній війні проти Англії воювала на боці французького короля Карла VII і принесла йому чимало успіхів. Через чверть століття вона була повністю виправдана рішенням нового судового процесу, проведеного за розпорядженням папи римського, а через 500 років — канонізована католицькою церквою.На обкладинці: Адольф Ділленс «Полонення Жанни д'Арк», 1847-1852 рр.
25352
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1429 році 18-річна Жанна д'Арк зуміла домогтись зустрічі з Карлом VII Валуа і переконати його у своїй божественній місії врятувати Францію, яка уже под 90 років вела війну з Англією за французький престол. Отримавши невеликий загін, в травні 1429 року вона зуміла звільнити Орлеан, що перебував у кількамісячній облозі, а в червні брала участь у битві біля Пате, в котрій французи отримали переконливу перемогу над втричі більшою армією супротивника.

Після кількох невдалих спроб звільнити Париж військові дії були припинені до весни наступного року, і 23 травня під час атаки на ворожий табір під Комп'єном Жанна попала у полон до бургундців. Тривалий час вона перебувала під владою герцога Філіппа Доброго, але Карл VII не доклав жодних зусиль, щоб звільнити чи викупити її, і восени 1430 року, за компенсацію в розмірі 10 тисяч ліврів Жанна була передана єпископу міста Бове П'єру Кошону, що діяв від імені короля Англії і Франції Генріха VI Ланкастера, для подальшого церковного суду над нею.

У листопаді 1430 року Жанна д'Арк була перевезена в Руан, де 21 лютого 1431 року розпочався процес за її звинуваченнями у єресі та зв'язку з дияволом. Судові засідання відбувались у королівській дзвінниці Руанського замку під головуванням П'єра Кошона і за участю намісника інквізитора Франнції Жана Леметра, каноніків і священників, серед яких було 20 докторів теології і канонічного права.

Судовий процес над Жанною д'Арк протоколювався старофранцузькою трьома нотаріусами, після чого було проведено звірку всіх текстів і складено єдиний протокол, який зберігся до наших днів: одна його копія знаходиться у Французькій Національній Бібліотеці, друга — в Бібліотеці Орлеана
Допити Жанни д'Арк тривали більше місяця і 28 березня їй було зачитано 70 пунктів звинувачень, більшість з яких базувались на свідченнях самої підсудної. 12 з них були передані для вивчення фахівцям з права, на базі висновків яких Жанні було запропоновано підписати зречення, яке вона зробила 24 травня після оголошення єпископом Кошоном вироку — нести покаяння у довічному ув'язненні «на хлібі страждання і воді скорботи».

Проте, 28 травня Жанни д'Арк заявила, що зреклась своїх переконань під страхом покарання, за що була вдруге звинувачена у віровідступництві та єресі і 30 травня 1431 року після оголошення нового вироку про її відлучення від церкви була спалена живцем на Старій Ринковій площі Руану, а її попіл був розсіяний над Сеною.

У 1452 році, вже на етапі переможного завершення Столітньої війни, за наказом Карла VII була проведена перевірка законності вироку, винесеного Жанні д'Арк, яка встановила численні процедурні порушення. Через три роки за ініціативою папи римського Калікста III відбувся новий судовий процес, який виправдав Жанну д'Арк за всіма пунктами звинувачень, і оголосив вирок 1430 року недійсним. У 1909 році папа Пій X проголосив Жанну блаженною, а 16 травня 1920 року папа Бенедикт XV канонізував її, визначивши 30 травня Днем пам'яті Жанні д'Арк.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 30 травня

Гуситські війни

1434
#ЦейДень

Все про 30 травня

Події, факти, персоналії

Флоридська експедиція Ернандо де Сото

1539

Емський указ Олександра II

1876

Трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі

2016