Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перший підйом у стратосферу
27 травня 1931 року швейцарці Огюст Пікар і Пауль Кіпфер здійснили перший у світі політ людини на стратостаті — на повітряній кулі із герметичною гондолою вони піднялись на висоту 15 785 метри.
На обкладинці: Огюст Пікар
7258
Наука, освіта і техніка
В 1930 році професор фізики базельського університету Огюст Пікар захопився популярним на той час повітроплаванням і задався метою побудувати пристрій, здатний підніматися на висоти до 30 кілометрів. Складність його конструювання полягала в тому, що атмосферний тиск на цій висоті зменшується у 100 разів, а температура знижується до -60°C.
Того ж року Пікар сконструював перший у світі стратостат — пристрій у вигляді повітряної кулі із герметичною. Він був збудований за підтримки бельгійського «Національного фонду для наукових досліджень» (FNRS), на честь якого стратостат отримав назву FNRS-1. До наповненої воднем оболонки об'мом 14,1 тисяч кубічних метрів кріпилась алюмінієва гондола діаметром 2,1 метри і масою 732 кілограмів. Її було пофарбовано з одного боку в біле, з іншого — в чорне, що, за задумом, мало підтримувати всередині комфортну температуру за рахунок нагрівання від сонячного промінння.
Політ розпочався о 4-й ранку 27 травня 1931 року з передмістя міста Аугсбург (Німеччина) і тривав 17 годин 28 хвилин. Незважаючи на ряд технічних труднощів (розгерметизацію гондоли, перегрів її внутрішньої частини, вихід з ладу клапана для регульованого випуску газу), Огюст Пікар і Пауль Кіпфер досягли рекордної висоти 15 781 метрів і фактично некеровано приземлились в австрійському селищі Обергургль за 233 кілометри від місця старту.
Огюст Пікар сідає у гондолу стратостата FNRS-1, Аусбург, 27 травня 1931 року
Огюст Пікар сідає у гондолу стратостата FNRS-1, Аусбург, 27 травня 1931 року
У наступні роки Огюст Пікар встановив ще два рекорди польотів на стратостатах: 18 травня 1932 року він піднявся на висоту 16 201 метрів, а 18 серпня 1934 року — 16 940 метрів. Загалом він брав участь у 27 польотах і зумів піднятись на висоту 23 кілометри.
В середині 1930-х Пікар викорастав ідею герметичної гондоли для розробки пристроїв глибоководного занурення у води океану. Побудований ним батискаф у 1948 році зумів опуститись на рекордну глибину 1 380 метрів. Створений в 1953 році Пікаром принципово новий батискаф «Трієст» встановив кілька світових рекордів занурення, а в 1960 році син Огюста Пікара Жак разом з американцем Дональдом Волшем спустились ньому на дно Маріанської впадини, досягнувши рекордної глибини занурення 10 918 метрів.
Жан Фелікс Пікар, хімік за освітою, який в 1931 році, емігрував у США, під впливом успіхів брата-близнюка Огюста також зайнявся повітроплаванням. Йому вдалось повторити його успіхи, які, однак, на той момент не були рекордними у світі. Тим не менш, він був досить популярним у США авіатором і став прототипом капітана Жан-Люка Пікара, головного героя американського телесеріалу «Зоряний шлях», знятого в 1980-х роках.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Слухайте «Цей день в історії» онлайн
Наука, освіта і техніка
Авіація і космонавтика
Особистості
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 27 травня

#ЦейДень
Все про 27 травня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 травня
28 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward