«Sex Pistols»
і їх королева
Культура і мистецтвоВолодимир Лук'янюк
27 травня 1977 року студія грамзапису Virgin випустила сингл групи «Sex Pistols» «God Save the Queen», приурочений до 25-річчя правління королеви Єлизавети II. Незважаючи на заборону трансляції по радіо, ряд цензурних обмежень і відмови від нього великих торгових мереж, сингл за тиждень сягнув рекордних продажів і зійшов на другий рядок британського чарту.На обкладинці: Обгортка синглу «God Save the Queen»
21775
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Перший сингл британської групи панк-групи «Sex Pistols» вийшов 26 листопада 1976 року на студії EMI Records — «Anarchy in the UK» досить швидко вийшов на 38-у позицію британських чартів, хоча з цензурних міркувань не транслювався радіостанціями. Попурність «Sex Pistols» росла і підкріплювалась постійними скандалами, бійками і дебошами як на концертах, так і під час виступів на телебаченні. Запланований на осінь 1976 року тур містами Великобританії був зірваний через заборону концертів місцевими властями, а вандалізм і антисоціальні витівки «Sex Pistols» під час тих концертів туру, що все-таки відбулись, змусили EMI розірвати контракт.

У лютому 1977 року на зміну засновнику групи Глену Метлоку, який постійно конфліктував із епатажним і часто неадекватним Джонні Роттеном, прийшов друг останнього — Джон Річі, ударник іншої панк-групи «Siouxsie and the Banshees», який став відомим під іменем Сід Вішез. Він не мав досвіду гри на бас-гітарі, проте мав епатажний вигляд і репутацію хулігана та дебошира. У новому складі «Sex Pistols» в березні на студії Wessex Sound записали пісню «No Future», текст до якої написав Джонні Роттен, а музику — Глен Метлок (замість Вішеза партію бас-гітари виконав гітарист Стів Джонс).

За видання пісні, перейменованої у «God Save the Queen», спочатку взялась американська компанія A&M Records, яка виготовила 25 тисяч копій сингла, проте несподівано анулювала контракт і знищила майже весь тираж. 13 травня «Sex Pistols» підписали черговий контракт із компанією Virgin, однак із підприємством, яке виготовляло платівку виник конфлікт через конверта платівки, на якому королева була зображена з губами, скріпленими булавкою і надписом "Вона — не людина", — робітники просто відмовились його виготовляти. Конфлікт владнали лише через тиждень, змінивши зображення королеви на інше, де вона була із заклеєним ротом та очима, і 27 травня 1977 року сингл «God Save the Queen» надійшов у продаж.

Пісня, яка була своєрідним протестом соціальних низів проти верхівки суспільства в особі королеви Єлизавети, названої в тексті кретинкою і нелюдською істотою, а її режим правління — фашистським, була заборонена до трансляції на BBC і всіх британських радіостанціях; великі торгові мережі відмовились продавати сингл. Проте за тиждень через дрібні магазини було реалізовано 150 тисяч платівок, і «God Save the Queen» вийшов на друге місце у чартах Великої Британії, під час оголошення яких по радіо ніхто не наважувався відтворити уривок пісні, оголошуючи лише її назву, а у телевізійній трасляції чарту на ВВС його другий рядок бу просто порожній.

Перше публічне виконання «God Save the Queen» відбулось 7 червня 1977 року в день святкування 25-річчя сходження Єлизавети II на престол — «Sex Pistols» виконали її на спеціально винайнятому пароплаві «Queen Elizabeth», який пропливав по Темзі біля будівлі паламенту, після чого поліція змусила судно пришвартуватися і заарештувала всіх, хто на ньому знаходився. Через тиждень протягом кількох днів на учасників групи, продюсерів і арт-директора було вчинені замахи — їх жорстоко побили, порізали обличчя і руки, завдали струсу мозку і переломів. Нападники так і не були знайдені поліцією.

Оскільки репертуарт «Sex Pistols» був досить обмежений, «God Save the Queen» виконувалась на їх кожному концерті і з часом стала найвпізнаванішою композицією панк-року. Журнал «Rolling Stone» помістив її на 175-е місце у списку 500 кращих пісень всіх часів і народів. Цього ж, 1977-го, року пісня увійшла в альбом «Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols», записаного без Сіда Вішеза, якого вигнали із студії. Конфлікт з ним загострився під час американського турне групи, і у січні 1978 року «Sex Pistols» припинили своє існування як група.

Сід Вішез деякий час виступав у США, кілька разів арештовувався за бійки і помер у Нью-Йорку 10 грудня 1979 року від наркотичного передозування. Джонні Роттен виступав з кількома панк-групами, працював радіоведучим, телекоментатором, знявся в кількох голівудських кінофільмах. Стів Джонс, Пол Кук і Глен Метлок без особливого успіху виступали у багатьох колективах, працювали сесійними музикантами. Кілька разів «Sex Pistols» намагались возз'єднатись, проте це вдавалось робити ненадовго і виключно для музичних турне зі старими піснями.

Хоча «Sex Pistols» не були першою панк-групою ні у світі, ні у Британії, їх музика стала протестом проти пануючої ідеології і культури, а бунтарські настрої пісень виявились важливішими за новації самих композицій, вплинувши на розвиток рок-музики вцілому. В 2002 році група була включена в американський Зал слави рок-н-ролу.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 30 липня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 27 травня

Сходження на престол Джона Безземельного

1199
#ЦейДень

Все про 27 травня

Події, факти, персоналії

Коронація Людовика XII «Батька народу»

1498

Заснування Санкт-Петербурга

1703

Перший підйом у стратосферу

1931

Мао Цзедун і Зульфікар Алі Бхутто

1976

Архієрейський Собор УПЦ в Харкові

1992