Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Перша телеграма
24 травня 1844 року американський художник Семюел Морзе з апарату власної конструкції надіслав з Вашингтона депешу «What hath God wrought» («Що творить Бог»), яка стала першою в історії телеграмою. У Балтиморі її прийняв Альфред Вейл, винахідник пристрою для запису, розшифровки і друкування телеграфних повідомлень.
На обкладинці: Семюел Морзе, приблизно 1865 рік
7668
Наука, освіта і техніка
Володимир Лук'янюк
У 1832 році дипломований математик, професійний художник і професор університету Нью-Йорка 41-річний Семюел Морзе захопився експериментами з електромагнетизму і, через чотири роки прийшов до ідеї створення однопровідного телеграфу, перший макет якого був продемонстрований 6 січня 1838 року — передача повідомлень здійснювалась при допомозі послідовного ряду крапок і тире, коду, який розробив помічник Морзе фізик Альфред Вейл, котрий сконструював також ключ для його передачі.
У червні 1840 року Морзе отримав патент на свій винахід і наступні кілька років присвятив пошуку коштів на побудову першої телеграфної лінії. Морзе і Вейл демонстували макет телеграфу в різноманітних інститутах і компаніях, але лише після аудієнції у президента США Мартіна Ван Бюрена і залучення в компанйони одного з конгресменів, в 1842 році Конгрес США виділив 30 тисяч доларів на побудову 38-мильної телеграфної лінії Вашингтон — Балтимор.
Перша спроба прокласти її під землею зазанала фіаско і лінію було протягнуто на стовпах вздовж залізниці. 24 травня 1844 року з підвалу Капітолію у Вашингтоні на апараті власної конструкції Морзе «відстукав» повідомлення «What hath God wrought» («Що творить Бог»), котре було прийнято Вейлом в Балтиморі. У травні 1845 року була створена компанія Magnetic Telegraph Company для побудови ліній між Вашингтоном, Нью-Йорком, Філадельфією, Бостоном і Новим Орлеаном.
Наступні роки Семюел Морзе присвятив судовій боротьбі з компанйонами і конкурентами за право вважатися єдиним "винахідником телеграфу" — лише в 1854 році Верховний суд визнав його авторські права на телеграф. Завдяки своїй простоті ще в 1851 році телеграфні апарати Морзе, які передавали 30 знаків у хвилину, були офіційно прийняті в якості стандарту в Європі (окрім Великої Британії, де поширення набув телеграф Вільяма Кука і Чарльза Вітстона, запатентований в 1837 році), що зробило Морзе багатою людиною. Він був обраний до наукових товариств багатьох країн, отримав державні нагороди Туреччини, Австрії, Франції, Данії, Іспанії та Італії. Однак визнання на батьківщині до Морзе прийшло лише в кінці життя — в 1871 році, за рік до смерті, в Центральному парку Нью-Йорка йому було поставлено монумент.
У 1988 році Інститут інженерів з електротехніки та радіоелектроніки США визнав телеграф Морзе одним з визначних досягнень людства.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 13 січня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
keyboard_arrow_left23 травня
25 травняkeyboard_arrow_right
Онлайн-тест ЗНО з історії України
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward