Незалежність Цейлону
22 травня 1972 року домініон Цейлон, що входив до складу Британської Співдружності, прийняв нову конституцію, за якою він був проголошений Соціалістичною Республікою Шрі-Ланка. Її першим президентом став колишній генерал-губернатор Цейлону Вільям Гопаллава.На обкладинці: Герб Шрі-Ланки
9554
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Європейська колонізаці острова Цейлон почалась в 1505 році після відкриття португальцями східного шляху в Індію і до 1619 року їм вдалось захопити його західну частину, яка була підпорядкована колоніальній адміністрації в Гоа. У 1658 році голландська Ост-Індська компанія з допомогою місцевих правителів витіснила португальців з Цейлону, але втратила над ним контроль у 1802 році, коли під час наполеонівських війн у Європі Цейлон був оголошений англійською колонією.

У 1947 році Актом про незалежність Цейлону він набув статусу домініону і 4 лютого 1948 року увійшов до британської Співдружності націй. Його першим прем'єром став лідер руху за незалежність і співавтор першої конституції Цейлону Дон Стівен Сенанаяке, який на своєму посту доклав чимало зусиль для формування державних інституцій і міжнародного визнання країни.

По смерті Сенанаяке в 1952 році главою уряду став його син Дадлі, котрий з невеликими перервами залишався прем'єр-міністром до 1970 року, коли його партія програла вибори коаліції «Об'єднаний фронт» у складі Партії свободи, Компартії та троцькістської «Ланкійської партії Сама Самайя». Дотримуючись соціалістичної орієнтації, уряд Сірімаво Бандаранаїке націоналізував всі іноземні банки, порти, ключові галузі промисловості, встановив монополію на зовнішню торгівлю і на міжнародній арені посилив зв'язки із СРСР, КНР та В'єтнамом.

Сірімаво Бандаранаїке, 1960 рік
Сірімаво Бандаранаїке, 1960 рік

Після антиурядового повстання 1971 року, організованого комуністичним Народним Фронтом Звільнення, яке вдалось придушити лише залученням пакистанських та індійських військ, в країні на шість років був встановлений надзвичайний стан і за ініціативою Бандаранаїке 22 травня 1972 року парламентом була прийнята нова конституція, за якою домініон Цейлон став Демократичною Соціалістичною Республікою Шрі-Ланка, залишаючись у складі Британської Співдружності. Того ж року на острові була закрита остання британська військова база.

Через нафтову кризу 1973 року і відсутність західної допомоги шрі-ланкійський уряд не зміг продовжити подальші соціалістичні перетворення, зіткнувся із сильними протестними настроями у суспільстві та активізацією тамільських націоналістичних груп, які вважали конституцію 1972 року дискримінаціюйною щодо національних меншин. Втрачаючи підтримку, Бандаранаїке запровадила в країні жорстку цензуру, але попри фальсифікацію виборів її партія програла у 1977 році.

У 1980 році Бандаранаїке було пред'явлено звинувачення у зловживанні владою, втручанні в процес виборів, за що її було позбавлено депутатського мандату і права займати державні посади в протягом семи років. Наступні сімнадцять років вона провела в опозиції і втретє стала прем'єр-міністром у 1994 році, коли на чергових виборах перемогу здобула партія, очолювана її дочкою.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 26 квітня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 22 травня

Смерть Костянтина Великого

337
#ЦейДень

Все про 22 травня

Події, факти, персоналії

Перша битва при Сент-Олбансі

1455

Незалежність Румунії

1877

Карл Гогенцоллерн — перший король Румунії

1881