Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Популярна стаття
Анна — королева Франції
19 травня 1051 року в соборі Реймса Анна, наймолодша дочка київського князя Ярослава Мудрого, вийшла заміж за короля Франції Генріха I Капета і невдовзі тут же коронувалась на престол Франції.
На обкладинці: Фрагмент пам'ятника Анні Київській біля заснованої нею церкви у місті Санліс (Франція)
70739
Жінки
Володимир Лук'янюк
Анна народилась між 1024-м і 1032 роком в родині Великого князя київського Ярослава Мудрого і його другої дружини Інгігерди, дочки шведського короля Олафа Шетконунга. Про її дитинство нема практично жодних відомостей, але є підстави вважати, що вона отримала хорошу освіту, уміла читати і писати, що на той час було рідкістю навіть для представників знаті. У 1043 році Анна розглядалась в якості потенціальної дружини овдовілого короля Німеччини Геріха III Чорного з Салічної династії, однак той віддав перевагу Агнес де Пуатьє, дочці герцога Аквітанії Вільгельма V.
У 1044 році вдруге овдовів 36-річний король франків Генріх I. Після папської заборони брати шлюб з близькими родичами у пошуках потенційної нареченої у 1048 році (чи в наступному) до Києва прибуло французьке посольство на чолі з єпископом Шалона Роджером III, і навесні 1051 року через Краків, Прагу і Регенсбург Анна прибула до Франції. На Святу Трійцю, 19 травня 1051 року, в Реймському соборі вона вийшла заміж за Генріха I і невдовзі тут же коронувалась на престол Франції.
Анна Ярославна була першою королевою Франції, що коронувалась у соборі Реймса. Часом їй віддають першість і у поширенні серед монарших родин Європи грецького імені Філіп, яке носив її старший син, при котрому вона першою з французьких королев була регентом
23 травня 1052 року Анна народила первістка Філіпа, через два роки — дочку Емму, у 1055 році — Роберта та Гуго у 1057-у. Як королева, Анна супроводжувала чоловіка під час поїздок країною, опікувалася церквами і монастирями, була членом королівської ради й багато документів тієї доби містять її особистий підпис або згадку про неї на королівських указах у формі "Зі згоди моєї дружини Анни" чи "У присутності королеви Анни".
Мініатюра «Король Генріх I відправляє єпископа послом у Київ і одружується з Анною Київською» з «Французької хроніки з Сен-Дені», 1332-50 рік © Британська бібліотека
Мініатюра «Король Генріх I відправляє єпископа послом у Київ і одружується з Анною Київською» з «Французької хроніки з Сен-Дені», 1332-50 рік © Британська бібліотека
Ще за життя Генріха їх з Анною семилітній син Філіп був проголошений співправителем батька, по смерті котрого в 1060 році правив при регенстві графа Бодуена Фландрського і своєї матері. Десь ще рік Анна брала участь в державних справах, облишивши їх, як традиційно вважається, через пристрасть до одного із наймогутніших феодалів Північної Франції Рауля де Крепі, графа Валуа. Вона оселилась у місті Санліс неподалік Парижа, де у 1062 році заснувала бенедиктинський жіночий монастир Сен-Ремі і розпочала будівництво церкви Сен-Венсан. Того ж або попереднього року Рауль де Крепі і Анна обвінчались у Крепі-ан-Валуа.
Через те, що заради Анни, граф Валуа анулював свій попередній шлюб, безпідставно звинувативши свою дружину у зраді, у 1064 році рішенням папи римського Олександра II його друге одруження було визнане недійсним і він був відлучений від церкви. Цим, як вважається, намагався скористатись регент короля Бодуен Фландрський, однак, як свідчать документи, Філіп примирився з матір'ю і вони разом у супроводі Рауля де Крепі у 1065 році відвідували Суассон, Орлеан, Лаон і Корбі. Через два роки король був з візитом в Ам'єні, володіннях графа Валуа, а у 1071-у Анна згадується серед гостей на весіллі свого сина з Бертою Голландською.
В 1074 році Анна овдовіла вдруге. Остання згадка про неї датується наступним роком - припускається, що саме тоді (але не пізніше 1079-го, відколи 5 вересня Анну щороку стали поминати у заснованій нею церкві міста Санліс) вона померла.
27 вересня 2013 року українська Єпархія святого Володимира в Парижі на чолі з єпископом Борисом (Ґудзяком) на кошти жертводавців з України, Франції, Англії, Сполучених Штатів та Канади придбала церкву в Санлісі, розташовану поруч з абатством Святого Венсана, згодом перетворену на діючий храм УГКЦ, при якому діє культурний центр Анни Ярославни.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 02 листопада 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Смерть герцога франків Карла Мартела
Сьогодні
Смерть герцога франків Карла Мартела
Жінки
Особистості
Європа
Україна
Середньовіччя

Головні події 19 травня

#ЦейДень
Все про 19 травня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 травня
20 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward