Експедиція «Ра-II» Тура Хеєрдала
17 травня 1970 року з марокканського міста Сафі відплив папірусний човен «Ра-II» з екіпажем на чолі з норвежцем Туром Хеєрдалом, який через 57 днів досягнув острову Барбадос, довівши можливість у давнину здійснювати подорожі між Середземномор'ям та Америкою.На обкладинці: «Ра-II» в Атлантичному океані, 1970 рік
12977
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1947 році норвежець Тур Хеєрдал на плоту «Кон-Тікі» доплив з перуанського порту Кальяо до полінезійських островів Туамоту, чим підтвердив власну гіпотезу про можливість заселення полінезійських островів вихідцями з Південної Америки. З метою довести, що давні мореплавці, зокрема єгиптяни, мали змогу здійснювати трансатлантичні морські подорожі, у 1968 році Хеєрдал почав підготовку до експедиції на човні з папірусу, який був зроблений спеціалістами з озера Чад за макетами човнів Давнього Єгипту.

Названий по імені єгипетського бога Сонця, 15-метровий «Ра» відплив від узбережжя Марокко 25 травня 1969 року, але через 54 дні, подолавши більше 5 тисяч кілометрів, він розламався навпіл і затонув за кількасот кілометрів до Карибських островів. Наступного року за тими ж кресленнями, але із врахуванням виявлених конструктивних недоліків, спеціалістами племені аймара з узбережжя болівійського озера Тітікака був збудований «Ра-II» — для нього знову використали папірус з ефіопського озера Тана, але зробили човен на 3 метри коротшим і вчетверо легшим за «Ра».
Маршрут експедицій «Ра» і «Кон-Тікі»
Маршрут експедицій «Ра» і «Кон-Тікі»
«Ра-II» відплив з марокканського міста Сафі 17 травня 1970 року під прапором ООН з екіпажем із семи мореплавців, спеціально зібраними з представників різних країн, рас і релігій. Незважаючи на те, що лише двоє з них мали навички навігації на парусних суднах, за 57 днів «Ра-II» подолав 6100 кілометрів і 12 липня досягнув острова Барбадос, що підтвердило теорію Хеєрдала про можливість переплисти Атлантичний океан на примітивних засобах, користуючись Канарською течією, що рухається з півночі на південь вздовж Пірінейського півострова та Північно-Західної Африки.
Екіпаж «Ра-2», Тур Хеєрдал — сидить. 1970 рік
Екіпаж «Ра-2», Тур Хеєрдал — сидить. 1970 рік

За матеріалами обох плавань Тур Хеєрдал видав книгу «Експедиції на «Ра», яка стала бестселером, а документальний фільм, знятий учасником команди італійцем Карло Маурі, у 1972 році був номінований на «Оскар». Оригінал човна «Ра-II» був втрачений і сьогодні дві його репліки виставлені в музеї «Кон-Тікі» в Осло і в залі стародавнього кораблебудування національного парку «Піраміди Ґуїмар» на острові Тенеріфе, який був відкритий у 1998 році за ініціативою та за фінансової підтримки Хеєрдала.

Правила життя Махатми Ганді
Правила життя
Правила життя Махатми Ганді
Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 травня

Битва під Торчеськом

1235
#ЦейДень

Все про 17 травня

Події, факти, персоналії

Петро Олексійович — другий імператор Росії

1727

Перше кольорове фотозображення

1861

Всесвітня павутина Тіма Бернерса-Лі

1991