Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Перше вручення премії «Оскар»
16 травня 1929 року під час бенкету у готелі «Hollywood Roosevelt Hotel» в Лос-Анжелесі за присутності 270 гостей вперше пройшла церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Кращим фільмом визнано стрічку «Крила» продюсера Люсьєна Хаббарда, кращим режисером — Френка Борзейгі за фільм «Сьоме небо», кращою актрисою — Джанет Гейнор, а Еміль Яннінгс отримав дві нагороди як кращий актор.
9341
Розваги і дозвілля
Володимир Лук'янюк
У 1926 році співвласник кіностудії «Metro-Goldwyn-Mayer» Луїс Майер став ініціатором створення організації, яка мала об'єднати професійні гільдії працівників різних напрямків, причетних до виробництва кіно. 11 січня 1927 року у готелі «Амбасадор» в Лос-Анджелесі відбулось перше засідання ініціативної групи, яка складалась із 36 лідерів галузі, а 4 травня Академія кінематографічних мистецтв і наук отримала некомерійний статус і стала офіційно зареєстрованою організацією. Її президентом обрали актора Дугласа Фербенкса.
У 1928 році Академією було прийнято рішення щорічно вручати нагороди за «найвищі досягнення з тих, яких тільки можна досягти в кінопрофесії». Номінанти на нагороду були повідомлені про це телеграмами, а рішення приймалось, фактично, не голосуванням, а шляхом обговорення. 16 лютого 1929 року в спеціальному бюлетені було опубліковано результати рішення членів Академії, й 16 травня на бенкеті у готелі «Hollywood Roosevelt Hotel» відбулась сама церемонія вручення нагород — п'ятнадцятьма нагородами відзначили фільми, зняті протягом 1927-28 років. Першою людиною, яка отримала нагороду, став Еміль Яннінгс за головні ролі у фільмах «Шлях усякої плоті» (1927 року) і «Останній наказ» (1928 року)
Німецький актор Еміль Яннінгс (1884-1950), перший в історії лауреат премії «Оскар» («За найкращу чоловічу роль»). В роки Третього рейху повернувся до Німеччини, активно знімався у кіно, в тому числі пропагандистському, і в 1936 році міністром народної освіти і пропаганди Йозефом Геббельсом був удостоєний почесного звання «Державий актор»
Німецький актор Еміль Яннінгс (1884-1950), перший в історії лауреат премії «Оскар» («За найкращу чоловічу роль»). В роки Третього рейху повернувся до Німеччини, активно знімався у кіно, в тому числі пропагандистському, і в 1936 році міністром народної освіти і пропаганди Йозефом Геббельсом був удостоєний почесного звання «Державий актор»
Для більшої інтриги і зацікавлення публіки з наступного року, 1930 року, імена переможців стали публікуватись в газеті «Los Angeles Times» у вечір напередодні вручення, а з 1941 року став використовуватись запечатаний конверт, який відкривався безпосередньо на самій церемонії. З 1935 року нагороду стали вручати фільмам не за попередні два роки, а лише за попередній календарний рік.
Офіційно назва «Оскар» для статуетки, якою нагороджувався переможець, почала вживатись з 1939 року. Сама статуетка складається зі спеціального сплаву олова та міді і вкрита позолотою, має у висоту 34 см і вагу 3,85 кг. У роки Другої Світової війни через обмеження на використання металів її виготовляли з гіпсу. З 1949 року всі статуетки «Оскар» нумеруються (починаючи з номеру 501), а з наступного — лауреатам і їх нащадкам фактично заборонили продавати статуетки (формально — перша пропозиція за ціною 1 долар повинна бути надана Академії кінематографічних мистецтв і наук ).
Хоча є сім типів щорічних премій, які вручає Академія, а також дві нагороди, які вручаються ситуативно («Спеціальний приз за досягнення» у вигляді статуетки «Оскара» і «Почесна нагорода», яка не завжди може бути у вигляді статуетки), найвідомішою є «Оскар за заслуги» або просто «Оскар». Станом на 2012 рік її володарів у 24 номінаціях визначають 5783 членів Академії, таємність голосування яких з 1939 року гарантує компанія PricewaterhouseCoopers. Найпрестижнішими категоріями (т. зв. "Велика п'ятірка") є перемоги у номінаціях «Кращий фільм», «Кращий режисер», «Кращий актор», «Краща актриса» і «Кращий сценарій». Лише три фільми можуть похвалитися таким досягненням — «Однієї щасливої ночі» Френка Капри (1934), «Пролітаючи над гніздом зозулі» Мілоша Формана (1971) та «Мовчання ягнят» Джонатана Демма (1991).
За всю історію вручення «Оскарів» Волт Дісней є абсолютним рекордсменом за кількістю номінацій (69) і перемог (22); три з них — почесні, а одна вручена посмертно. Він же є єдиним, хто за один рік (1954) отримав чотири нагороди за чотири різні фільми. Серед антирекордсенів можна виділити звукорежисера Кевіна О'Донела, який двадцять разів номінувався на «Оскар» і жодного разу його не отримав, та актора Генрі Фонда — від моменту його першої номінації до отримання нагороди в 1982 році пройшов 41 рік.
Серед українців лауреатами «Оскар» стали радянський режисер Сергій Бондарчук («Війна і мир», 1968 рік) та американський актор Джек Паланс (роль другого плану у фільмі «Міські піжони», 1991 рік).
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 11 листопада 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

keyboard_arrow_left15 травня
17 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward