Заснована у VII столітті як самоврядний союз міст племен венетів, Венеціанська республіка досягла свого розквіту в період Хрестових походів, коли завдяки своєму вигідному географічному положенню венеціанські купці встановили торговельні зв'язки з Близьким і Середнім Сходом. У 1204 році дож Енріко Дандоло за сприяння французьких хрестоносців завоював Константинополь, що дало можливість приєднати до республіки третину території Візантійської імперії. Незважаючи на те, що через 60 років Латинська імперія припинила своє існування, під владою Венеції залишились значні території, які забезпечивали її багате існування наступних 300 років.
Несприятливий розвиток подій почався для Венеції в кінці XV — на початку XVI століть, коли португалець Васко да Гама відкрив морський шлях в Індію, а османські турки підкорили Візантійську імперію. Протягом століття республіка втратила Албанію, острови Кріт та Кіпр, що позбавило її торговельних ринків, і у XVIII століття Венеціанська республіка увійшла як політично нейтральна держава, яка крім околиць самої Венеції володіла Істрією, Далмацією та островами в Іонічному морі.
Повного нейтралітету дотримувалась Венеція і під час Італійського походу Наполеона, коли його війська увійшли в Штирію, де вели бойові дії з Австрією. Проте у квітні 1797 року венеціанські селяни захопили Верону, де знищили французький гарнізон, а через два тижні на рейді острова Лідо невідомими був обстріляний французький корабель і убитий його капітан. Це дало привід Наполеону Бонапарту 1 травня оголосити Венеції війну.
За підписаним у жовтні 1797 року Кампо-Формійським мирним договором, Франція, як переможець, отримала всі австрійські володіння у Північній Італії. Як компенсація Австрії відійшли Далмація, Фріуль, Істрія та сама Венеція, а острови в Іонічному морі і континентальні володіння Венеції — Франції. У 1805 році Венеція була знову окупована Наполеоном, але через 9 років вдруге перейшла до Австрії, в складі якої знаходилась до 1866 року, коли увійшла до об'єднаного Італійського королівства.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Падіння Західної Римської імперії, 476
• Ясновельможна Республіка Венеція, 697
• Папська держава, 754
• Падіння Латинського Сходу, 1291
• Падіння Візантійської імперії, 1453
• Катерина Корнаро — остання королева Кіпру, 1489
• Завершення війни Першої антифранцузької коаліції, 1797
• Об'єднання Італії, 1861