сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Повстання сипаїв
11 травня 1857 року столицю Індії Делі охопило повстання індійських солдатів, які виступили проти жорстокої колонізаторської політики англійців. Повстання поклало край владі Британської Ост-Індської компанії, призвело до її заміни прямим правлінням англійської корони і падіння останнього імператора Великих Моголів.
На обкладинці: Генрі Мартенс «Битва біля Ферозешаха», 1847 рік
9343
Політика
Володимир Лук'янюк
У 1617 році британська Ост-Індська компанія отримала від могольського імператора Джахангира право торгувати з Індією. На початок 1850-х років вона контролювала більшу частину півострова Індостан, а також сучасні Пакистан і Бангладеш, користуючись державною роздробленістю Індії і конфліктами як між різними князівствами, так і між різними соціальними та релігійними групами. Для військового контролю за колоніальною територією Ост-Індська компанія використовувала сипаїв, найманих солдатів, рекрутованих серед місцевого населення.
Формальним приводом до повстання, стало прийняття на озброєння нової гвинтівки Енфілда, патрон до якої нібито просочувався сумішшю яловичого і свинячого жиру, що ображало релігійні почуття мусульман та індуїстів (корова була священною твариною в індуїзмі, а свиня - вважається нечистою твариною в ісламі). 29 березня 1857 року 29-річний солдат 34-го Бенгальського полку тубільної піхоти відмовився брати в руки нову зброю. Коли для розслідування цього інциденту в полк прибув британський офіцер, солдат вистрілив у нього, але промахнувся. Жоден із сипаїв не підкорився наказу заарештувати солдата, за що 22 квітня полк був розформований, а солдат і його начальник-індієць повішені.
Через два дні брати до рук нову зброю відмовилось 90 солдатів полку в Міруті (453 км на північний схід від Делі, нині - штат Уттар-Прадеш), за що отримали від 5 до 10 років каторги. Таке жорстоке покарання справило сильне враження на сипаїв інших полків і наступного дня по місту пройшли заворушення - були спалені декілька будинків, а сипаями було вбито 20 європейців, включаючи чотирьох дітей. Вцілілим британським військовим довелось рятуватись втечею в сусіднє місто.
Мечеть в Міруті, яка була центром повсталих сипаїв, 1858 рік © Robert Christopher Tytler
Мечеть в Міруті, яка була центром повсталих сипаїв, 1858 рік © Robert Christopher Tytler
11 травня 1857 року повстання докотилось до Делі, де було підтримане населенням міста - розпочались напади на європейців, індійських християн; із трьох батальйонів сипаїв, що перебували в Делі два перейшли на бік повсталих, а третій відмовився застосовувати проти них силу. При спробі атакувати місцевий арсенал британці, розуміючи свою нездатність захистити його, підірвали запаси зброї, що привело до загибелі багатьох людей і руйнації навколишніх будинків. Після цього повсталих підтримали всі сипайські гарнізони навколо Делі. 12 травня про свою підтримку заявив імператор Великих Моголів Багадур Шах.
Багадур Шах II, 19-й і останній імператор Великих Моголів
Багадур Шах II, 19-й і останній імператор Великих Моголів
В Делі з числа повсталих сипаїв була створена адміністративна рада. Аналогічно події розвивались у двох інших великих містах Індії - Канпурі та Лакхнау, де також з'явились самостійні уряди. Повстання, поширюючись країною, ставало дедалі жорстокішим навіть проти мирного населення - у більшості захоплених міст і військових поселень майже все британське населення було повністю знищено, незалежно від статі і віку; вбивали також військовополонених і поранених.
З поширенням повстання в рядах його лідерів почався розкол - керівники різних національностей вимагали відновлення своєї державності, мусульмани проголосили джихад, але незабаром спалахнули розбіжності між сунітами і шиїтами: більшість сунітів виступили на боці британців, як і сикхи та пуштуни Пенджабу і Північно-Західної Індії. Великий Могол Бахадур Шах Зафіра оголосив себе єдиним законним правителем всієї Індії - він почав карбувати монети зі своїм зображенням і зажадав від населення присяги на вірність. Це відштовхнуло від повсталих індуїстів, які не бажали відновлення мусульманського правління.
Неузгодженність в діях повсталих і відсутність централізованого керівнитва ним дозволили британцям перекинути необхідні військові сили з Сінгапуру, Європи, самої Британії і, невпинно рухаючись країною, жорстоко страчуючи повсталих в провінціях, 1 липня 1858 року підійти до Делі.
За три з половиною місяці облоги Делі британські і лояльні до них війська втратили 1254 убитими і 4493 пораненими. Загальна кількість загиблих під час Повстання сипаїв оцінюється від 100 тисяч (загиблих у боях) до 800 тисяч (разом із померлими від голоду і епідемій)
Столиця Імперії Великих Моголів перебувала в облозі до 14 версня, коли завдяки підтримці щойно прибулих сикхів і пуштунів вдалось увірватись в нього і після тижня вуличних боїв взяти Делі під контроль. Британці почали знищувати і грабувати місто; безліч індійців були вбиті на зенак помсти за розправи повстанців над європейцями. Англійська артилерія розстріляла головну мечеть з навколишніми будівлями, в яких проживала мусульманська еліта з усієї Індії.
Заарештований 20 вересня 1857 року 83-річний Бахадур Шах II з династії Тимуридів став останнім імператором Великих Моголів: його віддали під суд і вислали в Рангун (Бірма), де він через чотири роки помер. Двоє його сини і внук були розстріляні 22 вересня після того, як разом із шахом здались в полон британцям.
Незважаючи на перемогу, ще 2 серпня британський парламент прийняв закон про ліквідацію Ост-Індської компанії і введення в Індії прямого правління, проголосивши все її населення підданими англійської королеви Вікторії, яка 1 травня 1876 року прийняла титул імператриці єдиної Індії.
20 червня 2013, востаннє оновлено 2 травня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Джона Рокфеллера
Правила життя
Правила життя Джона Рокфеллера
Політика
Азія
Нова історія

Головні події 11 травня

#ЦейДень
Все про 11 травня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 травня
12 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward