сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Популярна стаття
Сходження на Еверест без кисню
8 травня 1978 року австрійські альпіністи Райнхольд Месснер і Пітер Хабелер здійснили те, що до них вважалось неможливим, - вперше піднялись на найвищу вершину Землі без кисневого спорядження. На це було затрачено стільки сил, що, як сказав Хабелер, досягнувши мети, він не відчув тріумфу: «Я стояв на вершині світу і мені було байдуже».
На обкладинці: Райнхольд Месснер (зліва) і Пітер Хабелер, 1978 рік
24447
Особистості
Володимир Лук'янюк
Райнхольд Месснер народився 17 вересня 1944 року в сім'ї шкільного вчителя в Південному Тіролі (Італія). Крім нього в родині виховувалися вісім братів і одна сестра. З дитинства завдяки батькові він захопився гірськими сходженнями і вже у віці 5 років піднявся на висоту понад 3 тисячі метрів. З 13 років Райнхольд разом з 11-літнім братом Гюнтером почали тренуватись як альпіністи, а з 1960-х років - підніматись в гори у т. зв. альпійському стилі, коли альпініст має на собі мінімум необхідного обладнання і продовольства, не покладається на висотних носильників і не використовує канатні перила для полегшення спуску на противагу традиційному альпінізму з розбиттям проміжних висотних таборів, тривалому акліматизаційному періоду і використанню кисневого обладнання. Завдяки такому підходу вдавалось швидше здійснювати підйом, використовувати короткі проміжки сприятливої погоди.
Після закінчення математичноїї школи в Больцано і університету в Падуї Месснер деякий час працював вчителем математики в середній школі, але з 1964 року повністю присвятив себе альпінізму. Разом з австрійцем Пітером Хабелером, з яким познайомився в 1969 році, він цього ж року зійшов на Іерупайю (6643 м) в Перуанських Андах по технічно дуже складному сніжно-льодовому гребеню, підкорив другу за висотою вершину Африки гору Кенія (5195 м), а наступного року розпочав сходження на восьмитисячники Гімалаїв.
Першою з них була гора Нанга-Парбат (8125 м), сходження на яку разом з братом Гюнтером закінчилось трагедією, - Гюнтер загинув на спуску, ймовірно, зметений лавиною або льодовим обвалом, а Райнхольду ампутували сім пальців на ногах, які він обморозив. Тіло Гюнтера Месснера було знайдене лише 17 липня 2005 року. Смертю закінчилось і друге сходження на восьмитисячник - в 1972 році при підйомі на Мансалу (8136 м) загинув напарник Райнхольда по зв'язці Франц Егер.
Трагедії перших сходжень змінили характер Райнхольд Месснер - звинувачений у смерті колег, він зосередився на безпеці підйомів і правильному розрахунку ризиків. Це дало свої результати - разом з Пітером Хабелером в 1975 році від піднявся на гору Хідден-пік (8068 м), а 8 травня 1978 року - на «вершину вершин» Джомолунгму (8848 м), яку вони підкорили у швидкому темпі і без кисневого обладнання. Через три місяці на знак пам'яті про брата Райнхольд сам здійснив друге сходження на Нанга-Парбат (8125 м); роком пізніше - на «гору-вбивцю» Чогорі (К2, 8611 м).
Райнхольд Месснер (в капелюсі) і Пітер Хабелер після першого сходження на Еверест без кисню. Мюнхен, 1978 рік
Райнхольд Месснер (в капелюсі) і Пітер Хабелер після першого сходження на Еверест без кисню. Мюнхен, 1978 рік
Влітку 1980 року Месснер дійснив одиночне безкисневе сходження на Еверест з боку Тібету, про яке він написав книгу «Кришталевий горизонт», що й понині є однією з найпопулярніших книг про альпінізм. В 1981 році він піднявся на Шиша-Пангму (8013 м), а в наступному підкорив зразу три восьмитисячника: Канченджангу (8586 м), Гашербрум II (8035 м) і Броуд-пік (8047 м). У 1985 році Месснер підкорив ще два восьмитисячника в непальських Гімалаях - Аннапурну (8091 м) і Дхаулагірі (8167 м). Подолавши восени 1986 року гори Макалу (8481 м) і Лхоцзе (8516 м), Райнхольд Месснер став першою людиною у світі, яка піднялася на 14 найвищих вершин нашої планети.
Після спуску з Лхоцзе, за плечима 43-річного Месснера було більше 3000 підкорених вершин, близько 100 першосходжень, 24 експедиції на найвищі вершини світу. Ставши «альпіністом №1» у світі, він перетнув Антарктиду (1990 рік), пустелю Такла-Макан (1992 рік) в Китаї, Гренландію (1995 рік), досягнув Північного (1995 рік) і Південного полюсів (1989–90 роки).
Про свої подорожі Месснер написав понад 60 книг, заснував Гірський музей, присвячений Гімалаям і рідному Південному Тіролю, де він сьогодні і проживає у середньовічному замку Юваль.
На рахунку Пітера Хабелера чотири восьмитисячника, підкорені без кисневого спорядження. Після невдалої спроби піднятись на Еверест в 2000 році 58-річний Хабелер припинив активні альпіністські сходження і проживає у себе на батьківщині в Майрхофені, де разом із сином працює у власній лижно-альпіністській школі.
9 жовтня 2012 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Адольфа Гітлера
Правила життя
Правила життя Адольфа Гітлера
Особистості
Спорт
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 8 травня

#ЦейДень
Все про 8 травня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left7 травня
9 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward