сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Смерть Боббі Сендза
5 травня 1981 року в північно-ірландському місті Белфаст в тюрмі Мейз на 66-й день голодування помер Боббі Сендз, активіст Ірландської республіканської армії, депутат британського парламенту.
На обкладинці: Мурал із зображеннм Боббі Сендза у Белфасті, Північна Ірландії
3304
Особистості
Боббі Сендз народився 9 березня 1954 року в католицькій сім'ї, яка із-за переслідувань англійських протестантів змушена була багато разів переїжджати з місця на місце. У віці 18 років він вступив до Ірландської Республіканської Армії (тимчасової) і в жовтні того ж року був засуджений на чотирирічний термін ув'язненя за причетність до ряду пограбувань, вчинених ІРА, котрий відбув у колонії з досить м'яким режимом - вільна форма одягу, свобода пересування в межах колонії.
Менш, ніж через рік після звільнення Боббі Сендз був знову заарештований за участь у терористичному акті. З 1976 року британський уряд змінив юридичне трактування тероризму і терористів, прирівнявши їх до небезпечних кримінальних злочинців, і Сендз відбував своє нове, 14-річне, покарання у тюремній камері. Практично зразу він підключився до актів протесту інших в'язнів з числа бійців ІРА, котрі вимагали відміни свого кримінального статусу. Основною формою протесту було обране голодування.
У 1980 році після смерті одного із протестуючих чергове голодування було припинене в обмін на обіцянку британських властей послабити тюремний режим політичних в'язнів. Сам Сендз участі в голодуванні не брав, але став неформальним лідером ув'язнених бійців ІРА на переговорах з тюремною адміністрацією. Частина вимог протестуючих, попри обіцянки, виконані не були, і 1-го березня 1981 року, в день п'ятої річниці початку британської політики "криміналізації" ірландських політичних в'язнів, Боббі Сендз почав власне голодування, перейшовши на споживання лише води і солі. Через два тижні його підтримав інший в'язень, а ще через шість днів - двоє інших.
У квітні 1981 року від серцевого нападу помер Френк Магуайр, член Парламенту від партії ірландських республіканців району північноірландських округів Фермана і Південний Тирон. Була розгорнута виборча кампанія, яка закінчилась тим, що 9 квітня 1981 Боббі Сендз був обраний до Парламенту, отримавши 30 493 голоси і ставши наймолодшим членом Парламенту.
Протест Боббі Сенза привернув увагу світової громадськості. Однак, 5 травня 1981 року, похудівши з 70 до 45 кілограмів, Боббі Сендз помер від виснаження у тюремній лікарні. На його похорони прийшло більше 100 тисяч чоловік.
Після смерті Сендза голодний страйк продовжувася і померло ще дев'ять в'язнів, допоки 3 жовтня 1981 року голодування, що тривало сім місяців і забрало життя 10 людей, було припинено після численних звертань сімей протестуючих і католицької церкви. Адміністрація Маргарет Тетчер частково задовільнила вимоги протестуючих, дозволивши їм носити власний одяг, листуватися, приймати відвідувачів і відмовлятись від виконання примусових робіт. Однак офіційно політичний статус їх перебування за гратами визнаний не був.
Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Особистості
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 5 травня 1981

#ЦейДень
Все про 5 травня 1981
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left4 травня
6 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward