Смерть
Боббі Сендза
5 травня 1981 року в північно-ірландському місті Белфаст в тюрмі Мейз на 66-й день голодування помер Боббі Сендз, активіст Ірландської республіканської армії, депутат британського парламенту. На обкладинці: Мурал із зображеннм Боббі Сендза у Белфасті, Північна Ірландії
8675
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Боббі Сендз народився 9 березня 1954 року в католицькій сім'ї, яка із-за переслідувань англійських протестантів змушена була багато разів переїжджати з місця на місце. У віці 18 років він вступив до Ірландської Республіканської Армії (тимчасової) і в жовтні того ж року був засуджений на чотирирічний термін ув'язненя за причетність до ряду пограбувань, вчинених ІРА, котрий відбув у колонії з досить м'яким режимом — вільна форма одягу, свобода пересування в межах колонії.

Менш, ніж через рік після звільнення Боббі Сендз був знову заарештований за участь у терористичному акті. З 1976 року британський уряд змінив юридичне трактування тероризму і терористів, прирівнявши їх до небезпечних кримінальних злочинців, і Сендз відбував своє нове, 14-річне, покарання у тюремній камері. Практично зразу він підключився до актів протесту інших в'язнів з числа бійців ІРА, котрі вимагали відміни свого кримінального статусу. Основною формою протесту було обране голодування.

У 1980 році після смерті одного із протестуючих чергове голодування було припинене в обмін на обіцянку британських властей послабити тюремний режим політичних в'язнів. Сам Сендз участі в голодуванні не брав, але став неформальним лідером ув'язнених бійців ІРА на переговорах з тюремною адміністрацією. Частина вимог протестуючих, попри обіцянки, виконані не були, і 1-го березня 1981 року, в день п'ятої річниці початку британської політики "криміналізації" ірландських політичних в'язнів, Боббі Сендз почав власне голодування, перейшовши на споживання лише води і солі. Через два тижні його підтримав інший в'язень, а ще через шість днів — двоє інших.

У квітні 1981 року від серцевого нападу помер Френк Магуайр, член Парламенту від партії ірландських республіканців району північноірландських округів Фермана і Південний Тирон. Була розгорнута виборча кампанія, яка закінчилась тим, що 9 квітня 1981 Боббі Сендз був обраний до Парламенту, отримавши 30 493 голоси і ставши наймолодшим членом Парламенту.

Протест Боббі Сенза привернув увагу світової громадськості. Однак, 5 травня 1981 року, похудівши з 70 до 45 кілограмів, Боббі Сендз помер від виснаження у тюремній лікарні. На його похорони прийшло більше 100 тисяч чоловік.

Після смерті Сендза голодний страйк продовжувася і померло ще дев'ять в'язнів, допоки 3 жовтня 1981 року голодування, що тривало сім місяців і забрало життя 10 людей, було припинено після численних звертань сімей протестуючих і католицької церкви. Адміністрація Маргарет Тетчер частково задовільнила вимоги протестуючих, дозволивши їм носити власний одяг, листуватися, приймати відвідувачів і відмовлятись від виконання примусових робіт. Однак офіційно політичний статус їх перебування за гратами визнаний не був.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 5 травня

Хубілай — Великий хан Монголії

1260
#ЦейДень

Все про 5 травня

Події, факти, персоналії

Смерть Наполеона Бонапарта

1821

Шанель № 5

1921

Утворення Ради Європи

1949