Помер
Вільям Шекспір
3 травня 1616 року у Стратфорді-на-Ейвоні, де він жив останні три роки, у віці 52-х років помер англійський драматург і поет Вільям Шекспір, автор 38 п'єс і численних віршів, один з найшанованіших письменників світу. Дата його смерті за Юліанським календарем нині відзначається як Всесвітній день книги та авторського права.На обкладинці: Імовірний прижиттєвий портрет Вільяма Шекспіра невідомого художника
26710
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Народився Вільям у сім'ї торгівця шкірою Джона Шекспіра. Точна дата цієї події невідома, але за церковними записами достеменно відомо, що хрещений він був тут же, у Стратфорді, 26 квітня 1564 року, а три дні — типовий для того часу термін між народженням і хрещенням. Тому днем народження Шекспіра прийнято вважати також 23 квітня.

Брак біографічних даних про життя Шекспіра пояснюється незнатністю походження майбутнього драматурга і малим статком його родини — в 1569 році бізнес батька почав занепадати і він опинився на грані банкрутства, у 16 років — Уільям залишив школу, де вивчав, зокрема, латинь і класичну літературу, у 18 — одружився з Енн Хетуей, старшою від нього на 8 років, а у 21 рік — вже був батьком трьох дітей. Гамнет, єдиний син Уільяма, помер у віці 11-и років, а Енн пережила чоловіка на 7 років. Нема ніяких точних відомостей про період з 1585 року (народження двійні) і початком 1590-х років, коли Шекспір став відомим у Лондоні як драматург, — чутки приписують йому участь у бродячих театральних трупах, службу в армії і роботу учителем.

Перша згадка про Шекспіра у Лондоні стосується 1592 року — модний тоді драматург Роберт Грін назвав його "вороною, що рядиться в наше пір'я". У 1593 році опубліковано перший вірш Шекспіра — "Венера і Адоніс", наступного — п'єси "Річард III", "Комедія помилок", "Приборкання непокірної"; цього ж року він став актором і автором театру лорда Чемберлена, котрий набуває великої популярності в Лондоні завдяки грі видатного актора того часу Річарда Барбеджа і п'єсам самого Шекспіра.

У 1596-у з'являються "Ромео і Джульєтта", "Річард II", "Сон літньої ночі", а вже через три роки, після написання своєї "історичної серії" Шекспір стає співвласником лондонського театру "Глобус", основним її автором і актором. До 1606-го року з-під пера Шекспіра виходять трагедії "Юлій Цезар", "Гамлет", "Отелло", "Король Лір", "Макбет".

Після смерті у березні 1603 року королеви Єлизавети англійський трон переходить до Якова І, котрий видає патент, за яким "бере театр під своє покровительство", а всю акторську трупу оголошує "слугами короля". З 1606 року починається останній період творчості Шекспіра, який закінчується в 1613 році від'їздом до Стратфорда. У цей час написані трагедії на античні сюжети ("Антоній і Клеопатра"), романтичні п'єси ("Зимова казка"), опубліковано 154 сонета, написаних найімовірніше в 1590-х роках.

Причиною від'їзду Шекспіра з Лондону була хвороба; у березні 1616 року він написав заповіт і помер 3 травня (23 квітня за ст. ст.) 1616 року.

За життя Шекспіра його твори зібрані не були — окремо друкувались поеми, деякі п'єси, збірник сонетів і лише по смерті драматурга зусиллями його друзів-акторів вийшло перше повне видання його творів, до якого увійшло 36 п'єс, 18 з яких раніше взагалі не публікувлись. Сьогодні, більш ніж через 450 років після його смерті, Уільям Шекспір сприймається як геній світового масштабу. Його п'єси й досі входять до репертуарів театрів, екранізуються і перевидаються мільйонними тиражами на багатьох мовах світу.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 3 травня

Помер Мехмед Завойовник

1481
#ЦейДень

Все про 3 травня

Події, факти, персоналії

Перший трамвай в Україні

1880

Поділ Ірландії

1921